סרטונים וילדים – זהירות

 

סרטונים וילדים – זהירותהילדים ובני הנוער עתידים לבלות חלק ניכר מחופשת הקיץ הזאת מול המסכים, ולשוטט ברחבי האינטרנט. שם לצד בידור וידע טמונים גם לא מעט סכנות ואיומים. אחת מהן מסתתרת בסרטונים ברשת אשר ממזמן הפכו למעיין שמרטף מודרני שהורים רבים עושים בו שימוש, על מנת לשמור על ילדיהם ולזכות במקביל לכמה דקות של שקט ושלווה.

 

אתרי הסרטונים טוענים כי הם "רגישים מאוד לכל תוכן מזיק או מסוכן הקשור לקטינים". ולכן הם דואגים מיוזמתם לקבוע הגבלת גיל לסרטונים המציגים מבוגרים מבצעים פעולות מסוכנות, כאלו העשויות לגרום לפציעה או למוות, זאת במידה והם חושדים כי הסרטון המעודד פעולות כאלו. אולם, יש לזכור כי במידה והסרטון פועל לשם מטרה חינוכית, תיעודית, מדעית או אומנותית והוא אינו גרפי במידה מוגזמת, הרי שעדיין יש סיכוי שהסרטון יעלה ויהיה חשוף לעיני הילדים.

 

פריצה באבטחה

למרות ההבטחות של חברות הסרטונים אירע לא אחת כי יזמים נבזיים החלו להפיץ תכנים המיועדים לכאורה לילדים, אך כוללים תוכן לא ראוי בעליל. הסרטונים בהם מככבים גיבורים מצויירים מעולם הקומיקס ותוכניות הילדים, כמו סופרמן או אלזה מציגים אלימות קשה או וולגרית שאינה מתאימה לילדים.

 

איך זה קורה גם במערכות המאובטחות והמסננות ביותר ברשת? ובכן, מסתבר כי מהרגע שהסרטון מוגדר כתוכן לילדים, הוא מתחיל להופיע ככזה המיועד עבור הקהל הצעיר. אולם, עדיין התוכן הפוגעני נתון לזיהוי רק על ידי הגולשים. כך שאם לא דיווחתם עליו, אין מי שיטפל בנושא ויפסול אותו.

 

מי עומד מאחורי הסרטונים הללו

כן לא מדובר בטעות תמימה, אלא במי שעושים זאת בעבור בצע כסף. מסתבר כי רבים מהערוצים השולטים בתוכן לילדים שייכים לחברות תוכן מאסיה ובעיקר מהודו. מסתבר שככל שהאינטרנט מוצף ביותר תכנים מאותו סוג המוגדרים על פי אותן מילות חיפוש, הסרטונים מקושרים זה לזה ביתר קלות, חיפוש אשר תואם גם את דפוס הצפייה של פעוטות וילדים. את הסרטים הללו די קל להפיק מאחר והם נעשים באמצעות אלוגריתם של יצירת תוכן המחליף עובדים אנושיים.

 

מה רואים

לא ממש כיף לספר מהו התוכן הפוגעני הזה. מקרה אחד מאוד קלאסי הוא של סדרת סרטונים, שבהם מופיעות דמויות מצויירות או בובת שהראשים שהלן מוחלפים זה עם זה, עד שמושג שם הסדר הנכון בין ראש לגוף. זה אומם לא כל כך מחריד מאחר והראשים אינם נכרתים באלימות, אלא פשוט מרחפים להם מעל הדמויות. אבל בואו לא נשכח שמדובר בפעוטות בני שנתיים לערך שנחשפים לזה. מסתבר כי לפני כמה שנים עלה ליאינטרנט סרטון החלפת ראשים בין בובות, בו ההחלפה בוצעה באופן חמוד למדי. הסרטון הפך לפופולארי ומילת החיפוש שלו גם כן. חברות האנימציה המעדיפות את שיטת ההצפה החלו לייצר במהירות המוני סרטים מהסוג הזה, ולהגביר עקב כך את זרם ההכנסות שלהם.

 

אתרי הסרטונים השונים מודעים לבעיה זו ופועלים למגר אותה. אולם, כאמור, האחריות האמיתית היא של הצופים ובעיקר של ההורים האמורים, לדאוג לכך שילדיהם לא ייחשפו לתוכן פוגעני ואלים. אז בפעם הבאה שאתם משתמשים בסרטוני אינטרנט כשמרטף תחשבו על זה.

המלצות טיולים בארץ
תכשיטים נגד עין הרע
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
האחים תמם עבודות איטום
רישום המלצה חדשה