סערות וגשמים - טיפים חשובים למיגון הבית

סערות וגשמים - הכנה לחורףהחורף מזמן עמו רוחות, גשמים ולעתים גם שלגים במקומות הגבוהים יותר. גשמי ברכה עשויים להביא לנזילות ורטיבות בעוד שברד ושלג כבד מזיקים לגגות הבתים; לא בכדי בעלי בתים נבונים מכינים את משכנם לקראת העונה הסוערת. איטום גגות אחראי טרם בוא החורף מסייע גם בהפחתת חשבונות חשמל והוצאות על חימום הבית.

 

מחזיקים בבית פרטי? חשוב שתבדקו ותטפלו בעניין נוסף טרם בוא החורף: במהלך הקיץ והסתיו, המרזבים מתמלאים בעלים, ענפים וסוגי פסולת אחרים. ניקוי מרזבים טרם בוא החורף היא עבודה מתישה ועם זאת – הכרחי ומשתלמת לטווח הארוך. עבודה זו תבטיח זרימה של מי הגשמים ואי עמידתם במקום אחד תוך חלחולם לקירות ולתקרה.

 

לקראת החורף: טיפים נוספים

לבד מאיטום גגות ובדיקת מרזבים למניעת דליפות, יש לבצע דברים נוספים על מנת לעבור את החורף בשלום וביובש. בדקו חלונות ובדקו סגירה הרמטית שלהם. חלון שאינו נסגר עד הסוף הוא גורם עיקרי לנזילות וטפטוף אל תוך המבנה. בדקו ואשרו גם את אטימות הדלתות. חוטי חשמל חשופים מהווים גם הם סכנה אפשרית; בדקו את מצב עמודי החשמל בקרבתם והודיעו לחברת החשמל אודות כל מראה חשוד או בלתי תקין.

 

איטום גגות והכנתם לחורף

את הבית רצוי להכין לחורף בתחילת הסתיו. על אף שניתן לערוך את הבדיקות שהוזכרו לעיל גם באופן עצמאי, הרי שרצוי לשכור שירותיו של אדם מקצועי אחת למספר שנים על מנת שיבצע סקירה מקצועית של התנאים הקיימים. זכרו שעלויות של עבודות כמו בידוד ואיטום הן קטנות משמעותיות מעלויות של תיקון נזילה, קל וחומר כאשר מדובר בימים גשומים וחורפיים.

על אף שהחורף בישראל אינו מתאפיין בחודשים ארוכים של מזג אוויר סוער ובלתי צפוי, הרי שגם יום גשום אחד שתופס אותנו בלתי מוכנים עשוי לגרום למפח נפש שיכול היה להימנע אם כבר בימי הסתיו היינו דואגים להכנת הבית לחורף.

 

גג הבית הוא אחד הרכיבים הרגישים ביותר של הבית ועל כן יש להכינו לחורף

עבור אילו מצבים יש להכין את גג ביתנו לחורף?

  • מזג אוויר סוער שיכול לגרום לגג לעוף.
  • מזג אוויר של גשם אינטנסיבי עשוי להוביל לנזילה מהגג, במידה שאינו אטום הרמטית.
  • מרזבים סתומים גורמים להצפות בגג ונזילות ממנו.

גג הבית – איך להכינו לחורף?

בסוף חודשי הקיץ החמימים, יש לנקות את הגג, לוודא שהמרזבים פתוחים (על-ידי הזרמה של מים דרך המרזב). במקרה בו נוצרות שלוליות על הגג, משמעות הדבר היה בעיה במרזב, מה שעשוי לגרום לרטיבות בקומה שמתחת. פעולה נוספת שכדאי לעשות היא כריתת הענפים שמעל הגג, שכן הם נוטים לגרום לסתימת המרזבים.

 

במקרה שמדובר בנכס פרטי, כדאי להוסיף על הגג שכבות של צמר זכוכיות בציפוי גבס – מה שיוצר בידוד המביא לחימום הקומה העליונה.

יתרה מזאת, יש לנקות את הפאנל הסולארי מעלים, להיפטר ממים מלוכלכים שהצטברו בדוד השמש ולוודא פעולה כיאות שלו. בימים גשומים קשה לבצע בדיקה סדירה של העניין.

 

גג רעפים? עניין זה דורש השקעה רבה יותר, שכן סוג כזה של גג נוטה לעוף בסערות קשות. על-מנת למנוע כניסת מים, וודאו שאין רעפים שבורים.

חיזוק הגג יבוצע על-ידי קשירת רעפים בהיקף הגג. יש לבצע החלפה של רעפים שבורים (תחת אור יום). וודאו כי כל הפריטים הנמצאים על הגג מוחזקים ומחוברים בחוזקה.

 

על אף שרצוי כי עבודות אלו יבוצעו בידיו של גגן מקצועי, אם החלטתם בכל זאת לעשות את העבודה במו ידיכם, בקשו ממישהו לעזור לכם עם השימוש בכלים השונים (כמו ייצוב הסולם ועוד).

 איתמר גולדשטיין טיפול רגשי
המלצות טיולים בארץ
המלצות טיולים בארץ
רישום עסקים לאתר
האחים תמם עבודות איטום