סוגי איטום לגג

סוגי איטום לגגהגג שוב דולף? צריף לזפת אותו? בימי חורף אך גם בעונה החמה – בכל בית או מבנה עלולים לסבול מנוכחות מים בקירות הבית. גם אם נראה שרק מזג האוויר גורם לנזקים ניכרים למבנה, הרי שבדרך כלל ההזנחה היא זו המעודדת ביות נזילה בקירות או בתקרה.

 

כיוון שהגג הוא זה המגן עלינו בפני פגעי מזג אוויר (שמש חזקה, גשמים שוטפים), הרי שישנו צורך לבדוק בכל עונה שהקרות יבשים ושאין נזילות המגיעות מהגג, לפני שהמים חודרים אל הדירה. ישנם פתרונות שונים לאיטום קירות וגגות, בידוד, איטום גשמים, זיפות, יריעות, טמפרטורה נכונה ועוד.

 

אם אתם מעוניינים למנוע נזקים למבנה, כדאי ללמוד את הנושא. לא צריך לעשות דוקטורט בתחום, אלא רק למצוא את החומרים המתאימים ולדעת לשדך את אותו חומר למקום הנכון ולבעיה הספציפית – עדיף תמיד להתייעץ עם מורשה איטום, ואז אפשר  לקרוא, להבין, להפנים וליישם.

 

עוד לפני בוא החורף (וכבר בימי הסתיו, כאשר העצים מתחילים להשיר מעליהם), יש לקרוא למקצוען על-מנת שיבצע בדיקה מקיפה. תוכלו גם לבצע בדיקה בעצמכם, על-ידי כך שתעלו על הגג ותשפריצו מים בעזרת צינור ולאחר מכן תבדקו האם המים מחלחלים דרך קירות הבית. רצוי שתעשו זאת לפני שמתחילים הגשמים, אחרת יהיה הרבה יותר קשה לטפל בבעיה והנזק יהיה משמעותי.

 

לפני שאתם מזמינים אנשים מקצוע לאיטום גגות, סקרו את הרשת ומצאו בעלי מקצוע מתאימים. תוכלו לברר אצל בני משפחה ואצל מכרים על-מנת למצוא את בעלי המקצוע האמינים ביותר שכבר העניקו להם שירות טוב.

 

מזמינים שירות זיפות גגות? בדקו את איכות החומרים בהם משתמש בעל המקצוע. פקחו על התיקון ובקשו לבצע בדיקת איכות בתום העבודה, על מנת להיות בטוחים שקיבלתם שירות מעולה.

 

איטום גגות – למה נועד?

איטום גגות מיועד לשמירה על שני רכיבים מהותיים בבית: הרכיב הראשון הוא הגג – המשמש שכבת הגנה הכרחית; מרכיב שני הוא פנים הבית, אשר כולל קירות, תשתיות ותכולת הבית. איטום לגג שומר על פנים הבית מנזקים שאינכם מעוניינים שיתרחשו, כאשר העיקרי שבהם הוא נזילת מים מהגג אל תוך פנים הבית ממש. על כן חיוני מאוד  לתחזק את הגג, ולא רק מבחינת ניקיון, אלא תחזוקה טכנית ומקצועית, העוסקת בשכבות איטום. המטרה החשובה ביותר היא להאריך את חיי האיטום ככל האפשר.

 

סוגי איטום לגג

איטום בזפת

זוהי שיטת איטום וותיקה מאוד שהוכיחה את יעילותה משך שנים. זפת חם זהו החומר שמורחים בשכבה בודדת או שכבה כפולה (תלוי במצב הגג). הזפת חודר אל הסדקים הקיימים ואוטם אותם ביעילות מופלאה.

 

איטום ביריעות ביטומניות

יריעה ביטומנית עשויה מתערובת של אספלט, יוטא, פצלי שמן ופחם, ההופכים יחד לכדי יריעה איתנה ועמידה בפני מים. יריעות ביטומניות מגיעות בגלילים בגודל : 1 מטר רוחב/ 10 מטר אורך ונפרסות על הגג, תוך שאזורי החיבור מולחמים על-מנת ליצור משטח גדול ואטים למים. לפני פריסת היריעות צריך להכין את הגג בהתאם, למשל, על-ידי מריחת שכבת זפת. חומרים אקריליים ששימשו בעבר לאיטום הגג יש להסיר.

 

איטום בחומרים אקריליים

חומרים הניתנים להתזה או למריחה ומתאימים במיוחד לאיטום גגות משופעים ולאיטום קירות. איטום בחומרים אקריליים לא יתאים לשימוש בגגות עם מים עומדים שעשויים לפגוע בשלמות האיטום.

 

איטום ביריעות

זוהי שיטה פופולארית נוספת העושה שימוש ביריעות EPCM או PVC. השיטה מזכירה את שיטת היריעות הביטומניות אולם יריעות אלו הן עמידות וחזקות במיוחד. ניתן להניח את היריעות בחופשיות על הגג ובמידת הצורך או הרצון – להדביקן או להצמידן לפני השטח על-ידי אבנים או חלוקי נחל.