המלצת טיול לנחל זוויתן

אחד המסלולים המומלצים ביותר לחודשי הקיץ הקרובים הוא ללא ספק נחל זוויתן. במרכז רמת הגולן, בין קניונים עמוקים ומופלאים, לאורך נחל זוויתן ועד מפל מרשים הנופל אל בריכות מים עמוקות שניתן לשחות בהן. מסלול זה הינו מסלול קווי, די ארוך (ולכן הוא נחשב לרמת קושי בינונית) והוא נחשב לאחד המסלולים היפים באזור רמת הגולן. בהמשך המסלול תפגעו במשושי זוויתן – אלו הן הבריכות העמוקות והצלולות השוכנות לרגלי מצוקי בזלת מרהיבים, צמחייה שופעת וכמובן מפל זוויתן המרשים והגבוה. אם אתם מחפשים מסלול ליום שלם (או כמעט יום שלם) זהו מסלול נהדר עבורכם.

תיאור המסלול בנחל זוויתן:

נחל זוויתן הוא אחד ממסלולי הטיול הנהדרים שיש לרמת הגולן להציע. אנו מתחילים ומסיימים את הטיול בחניון נחל זוויתן עליון. כדי להגיע אל המקום פשוט רשמו בWAZE – חניון נחל זוויתן עליון.

 

כעת עם ההגעה למקום ולאחר שאנו מצוידים ומוכנים למסלול (ראו בהמשך הכתבה אורך מסלול ונהלי בטיחות וציוד) נתחיל לרדת מהחניון בשביל המתקדם לעבר ערוץ הנחל. כעת המשיכו בשביל בערך כשעה-שעה ורבע (תלוי בקצב ההליכה שלכם) כאשר בדרך תוכלו ליהנות מפינות מוצללות על ידי עצי אלון גבוהים הצומחים במקום. שימי לב שלצידי הדרך יש שטחים מסולעים רבים בהם אתם עשויים לפגוע חרדונים, ספני סלע ובעלי חיים נוספים. השתדלו להישאר על המסלול כמובן ולא לעלות על הסלעים שלא לצורך. לאט לאט לאורך המסלול תתחילו לפגוש בבריכות מים קטנות אולם אלה יהיו בעלי מים רדודים ואינם מתאימים לשחייה כמו הבריכות שתפגשו בהמשך המסלול.

 

לאחר כשעה ורבע לערך תגיעו לצומת עם שלטי סימון לשבילים בצבעי שחור/אדום. כעת בהתאם לסימונים המשיכו לאורך כ4.5 קילומטרים נוספים עד למפל זוויתן ובחזרה. החל מהאזור הזה תוכלו לפגוש בבריכות עמוקות יותר המתאימות גם לטבילה/רחצה. תוכלו לשים לב גם לאורך הדרך שתפגשו צמחיה מגוונת ומעניינת יותר. המשיכו לאורך השביל עם הסימון האדום, תעברו אמת מים יבשה ותמשיכו ללכת עד שתגיעו למשושי זוויתן. אלו הן בריכות מים עמוקות, השוכנות לרגלי מצוקי בזלת מרהיבים המעניקים למקום מראה נופי מרתק ומרהיב. כדאי בשלב הזה לעצור ולרחוץ בבריכות אולם יש להיזהר מכיוון שאין שירותי הצלה במקום. אם אינכם יודעים לשחות – לא מומלץ להיכנס לבריכות. אסור לקפוץ ולהשתולל וזכרו כי יש גם סלעים בתוך הבריכות.

 

כעת אם אתם מרגישים עייפים, תוכלו לקצר את המסלול ולחזור בחזרה בדרך שבה הגעתם עד לחניון ולסיים את המסלול באורך 7 קילומטר. אם יש לכם כוחות אתם מוזמנים להמשיך לצעוד לאורך מורד הנחל עד שתגיעו למפל זוויתן המדהים. לצד המפל תוכלו להגיע לרחבת התצפית על הנחל, במקום תוכלו לראות גם פינת הנצחה לזכרו של סמ"ר ארתור פישביין ז"ל שנהרג באזור זה בשל אבנים מדרדרות. כיום יש קיר אבן שנבנה במיוחד לאבן על המטיילים במקום. במידה ותרצו להמשיך מכאן לטבילה נוספת בבריכה של מפל זוויתן תוכלו ללכת עוד 150 מטר אל צומת השבילים כחול ואדום, לפנות בשביל הכחול ולרדת כעשר דקות לכיוון בריכת המפל. לבסוף חזרו באותה הדרך שבה הגעתם כל הדרך עד לחניון נחל זוויתן עליון.

 

איך מגיעים?

ההגעה לחניון היא ממערב לצומת קצרין מכביש 9088 במפגש של הכביש עם הנחל. ניתן כמובן להגיע בקלות באמצעות הWAZE.

משך ואורך המסלול, דרגת קושי ולמי הוא מתאים?

אורך המסלול: כ-8 ק"מ (כ-5-6 שעות לערך)

דרגת קושי: בינונית

למי מתאים: לכל המשפחה. אולם מומלץ לשמור על הילדים לאורך כל המסלול שלא השתוללו, לא יקפצו על הסלעים או יעברו גדרות וכמובן באזור הבריכות.

 

הערות חשובות:

  • חשוב לא לסלול מהשבילים או לחצות גדרות (חשש למוקשים).
  • המקום אינו מומלץ לטיול בימים גשומים או בעת שרב.
  • לא לשתות ממי הבריכות/הנחל.
  • לא לקפוץ או להשתולל בבריכות.
  • לא להדליק אש באזור השמורה.
  • לא להתקרב לשולי מצוקים.
  • המקום פתוח בין 8 בבוקר ל4-5 אחר הצהריים (תלוי בעונה) והכניסה לחניון מותרת עד שעה 12:00.

נהלי בטיחות וציוד:

כדאי להכיר מראש את אופי המסלול, להצטייד במפה מתאימה ולהתכונן עם הציוד המתאים: נעליים סגורות ונוחות להליכה, קרם הגנה, הרבה מים, בגדים נוחים, כובע וכמובן לקחת אתכם טלפון סלולרי אחד או יותר עם סוללה מלאה. טיילו רק בשעות היום. מומלץ להגיע בשעות הבוקר אל תחילת המסלול בשל העובדה שמדובר במסלול ארוך.

 

נחל זוויתן באתר רשות הטבע והגנים

 

תכשיטים נגד עין הרע
המתוקים של ענבל - מארזים ממותגים ומתוקים
המלצות טיולים בארץ
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
רישום עסקים לאתר