נופש בחורשת טל

נופש בחורשת טלמה עושים כאשר נמאס כבר להישאר בבית ולעשות את הדברים הרגילים שאנחנו עושים כל יום? יוצאים לטבע כדי לנקות ולזכך את גופינו ואת נפשנו מהמתח וההמולה להם הורגלנו בעיר.

 

חורשת טל (סג'רת אל עשרה) זהו אתר בילוי ונופש בצפון עמק החולה – גן לאומי ברובו ושמורת טבע בחלקו. החורשה נמצאת על כביש 99 – ממזרח לקריית שמונה. שטח הגן 700 דונמים והוא כולל מדשאות מרשימות בגודלן ואגם שחייה נרחב המוזן מפלגי מים צוננים המגיעים מנחל דן. המקום, מעליו מתנשא הר החרמון, מהווה אבן שואבת לחובבי אתרי מים ואלו המבקשים מקום מפלט בטבע לנוח בו מהמולת העיר.

 

החורשה

החורשה היא שריד של יעד גדול שבעבר השתרע על שטח נרחב בארץ ישראל – מערבית לנהר הירדן, הין החרמון לירקון ודרך מישור החוף. השמורה היא ביתן של פרחים רבים הכוללים ריכוז נדיר של סחלבים ממינים שונים. עצי החורשה המקוריים הם עצי אלון התבור ברובם, שנשמרו בלא פגע משך מאות שנים תודות לקדושתם – קדושה הנובעת ממסורת ערבית הקשורה במקום. עין טל נובע במערב השמורה – בסמיכות לגדר קיבוץ הגושרים.

 

מתי הוקמה חורשת טל?

בשנות החמישים הכירה המדינה בחשיבות החורשה והציעה תכנית פיתוח כאתר נופש ותיירות. על החורשה נאבקו גופים שונים על ייעודו של האתר ועל מידת ההתערבות בנוף ובטבע. בסופו של דבר הוחלט לחפור באתר בריכות ופלגי מים, לשתול מדשאות רחבות ידיים וסוגי צמחים, שחלקם יובאו מחו"ל. בשמורה הוצבו אף סוגים שונים של מתקני נופש פעיל. חלק מהחורשה נותר שמורת טבע בלא פיתוח נופי.

 

אטימולוגיה

למקום ניתן שם עברי על פי פסוק תהילים, קל"ג, ג': "כטל חרמון שיורד על הררי ציון", בעוד ששמו הערבי, שג'רת אל-עשרה, שמשמעו "עץ העשרה", מקורו באגדה ערבית הקשורה במסעם של מלווי מוחמד, אשר הגיעו לפלגי הדן ועקב היעדר עצים לקשור אליהם את סוסיהם, תקעו את מקלותיהם באדמה כדי לקשור בהם את הסוסים – מקלות שהפכו עם הזמן לעצים גדולים שהיוו את החורשה.

 

מקום לחובבי טבע

גם אוהבי טבע ימצאו עניין רב בחורשה, בה צומחים פרטים מרשימים, כגון עצי אלון התבור ושמורת הסחלבים, הכוללת מינים שאינם קיימים באף מקום אחר בארץ. חניון הלילה של המקום נמצא בגן הלאומי שבצפון עמק החולה. החניון מטופח ונוח לקמפינג. הוא מתאים אף לשהייה של כמה ימים. חניון הלילה כולל גם חדרי אירוח פשוטים מבטון, בונגלוס וצימרים. במתחם הקמפינג של החורשה עובר אחד מיובלי נחל דן, המספק מים צלולים ונקיים, כמו גם תעסוקה תמידית לילדים. בנוסף, קיימת במקום בריכת דגים.

 

חורשת טל: מתקנים

המתקנים שבמקום כוללים: שירותים ומקלחות, שולחנות פיקניק, פינות בישול הכוללות כיורים ושקעים חשמליים, כמו גם תאי קירור להשכרה במחיר סמלי ליום. בעונה החמה רצוי ליצור קשר עם ההנהלה כדי לבדוק את מצב העומס לפני שמגיעים; ישנם ימים עמוסים וצפופים יותר מאחרים. המקום מומלץ לבעלי סבלנות וסיבולת שאינם נרתעים בקלות מהמולה, רעש וניחוחות תמידיים של עשן מנגל.

סיכום: האם להגיע?

זו לא שאלה בכלל! מדובר בחוויית קמפינג מעולה לכלל המשפחה; הילדים חוגגים בעוד ההורים נחים ואווירה נינוחה של המקום. בחגים המקום מלא, אך לא באופן הפוגע בהנאת הנופשים. מים זורמים ונקיים, תחזוקה ברמה גבוהה ובילוי בחיק הטבע יגרמו לכל אחד ליהנות מכל הטוב הזה.

בימים שאינם עמוסים מדובר במקום עם אתנחתא נהדרת. פלגי המים הקטנים שבמתחם הקמפינג מאפשרים שכשוך בטוח ומהנה לילדים קטנים. כדאי להצטייד בפנסים או בתאורה מתאימה אחרת.