מעשנת בשר

בשנים האחרונות, החל לחזור לחיינו טרנד שהיה חלק בלתי נפרד מחייהם של בני האדם עוד מתקופת האבן. מדובר בדרך ייחודית להפוך בשר לטעים הרבה יותר, עם ריח שאין כמותו. בזכות מעשנת בשר יכול גם האזרח הפשוט לעשן בשרים שונים בביתו וליצור מטעמים כמו במסעדה, אבל בבית.

 

עוד לפני המצאת המקרר, עישון הבשרים עמד כאמצעי לשימוש בשר. כיום, תהליך העישון מתקיים במטרה להעניק לדגים ובשרים את הטעם המיוחד של העישון. מדובר בתהליך אישי שנמשך בין שלוש לחמש שעות בטמפ' גבוהה במיוחד. לא מדובר באש בוערת אלא בפחמים, נסורת או עץ שנמצאים במצב של לחישה בלבד, והבשר סופג את הארומות של העשן.


שלושה כללים לעבודה עם מעשנת בשר

חשוב להבין כי מעשנת הבשר אינה גריל. לא מדובר בדרך מוכרת להכנת מזון ויש להתכונן לקראת העבודה איתה בהתאם. הנה מס' דגשים שכדאי לדעת:

 

  • מעשנת בשר חייבת להיות ממוקמת בשטח פתוח – אי אפשר לבצע פעולת עישון בתוך מתחם סגור. הריח ישתלט במהרה ויהיה קשה מאוד להפטר ממנו, ובל נשכח את העשן הסמיך. מומלץ להציב את המעשנת בחצר או בגג פתוח.

  • מה לגבי מחיר? - קיימים בשוק מאת סוגים של מעשנות בשר. ניתן להשקיע באחת בעצמכם אבל דעו כי ישנה אפשרות גם לבנות אחת כזו בעצמכם. בהתאם לצרכים שלכם והידע שלכם בנושא, רכשו את מעשנת הבשר המתאימה לכם.

  • מה מעשנים היום? - באופן עקרוני ניתן לעשן הכל. הפופולאריים במיוחד הם דגים, צלעות, עוף, אנטריקוט ועוד. מומחים טוענים שניתן לעשן גם גבינות בבית.

 

להכיר את השוק

בשוק קיימים שני סוגים של מעשנות בשר – מעשנת הגז ומעשנת הפחם. מעשנת הפחם היא הבחירה הקלאסית והאהובה על רוב קהל המעשנים בזכות הטעם העשיר שהיא מעניקה לבשר. מעשנת הגז לעומת זאת קלה יותר לתפעול, והטמפרטורות נשמרות בצורה הרבה יותר פשוטה ומדויקת. לא קיים צורך לעקוב ולטפל בה באופן קבוע בעת העישון, אך חובבי העישון יספרו לכם שטעמו של בשר שעושן בתוך מעשנת בשר לעומת מעשנת גז, יהיה שונה לחלוטין.