טיול בארץ – מנזר סנט ג'ורג'

טיול בארץ למנזר סנט גורגמנזר סנט ג'ורג' או בשמו הערבי "דור מאר ג'רוס" או "מנזר כוזייבה", תלוי על מדרונותיו התלולים של ואדי קלט שבמדבר יהודה. כאן בחרו נזירים החל מהמאה הרביעית לספירה למצוא את משכנם ולחיות בבדידות מזהרת אל מול נופי המדבר המרהיבים. המנזר המקורי, כך מקובל להניח, נבנה על בסיס מערה בידי חמישה נזירים. אולם בהמשך, החל מהתקופה הביזאנטית בשלהי המאה החמישית לספירה הנוצרית, הגיע לכאן יוחנן מתבאי שבמצרים, והקים את המנזר, התלוי על צילו של ההר, ואשר קול פעמוני כנסייתו ממלא את העמק בצלילים מדי יום.

 

פעמיים חורבן

המנזר הורחב והגיע לשיאו בימי הנזיר גיאורגיוס במאה השישית לספירה, זוהי ככל הנראה הסיבה שהמנזר עצמו קרוי על שמו – סנט ג'ורג', או ג'ורג' הקדוש מכוזיבה. במהלך שנת 614 בעת הכיבוש הפרסי הקצר באיזורנו, נחרב המנזר, חלקים רבים ממנו הועלו באש והוא נותר נטוש לזמן רב. ואילו סנט ג'ורג' עצמו נשבה על ידי הפרסים, אך בשל גילו המופלג לא הוצא להורג אלא רק נשאר כלוא למשך שש שנים עד סוף ימיו. המקום שוקם במהלך התקופה הצלבנית, אך הפעם שוב נהרס בידי הערבים. בפעם השלישית, בשלהי המאה ה-19, הוא נבנה על ידי הכנסיה היוונית ארותודוקסית, הממשיכה לבנות לשפץ את המקום עד היום.

 

אליהו והעורבים

המנזר מחולק ל-3 מפלסים עיקריים. במפלס העליו מערה עתיקה עליה הוקמה כנסייה. במערה זו על פי המסורת הנוצרית, הסתתר לא פחות מאשר אליהו הנביא בהגיעו אל נחת כרית. כאן הוא ניזון מלחם ומים שהביאו עבורו העורבים בבורחו מפני איזבל.

 

במפלסו האמצעי של המנזר מצויים מרבית מבני המגורים של הנזירים. שלוש כנסיות, ובנוסף מגדל הפעמונים, אשר בנייתו הושלמה בשנת 1952. מומלץ להמתין לצלצול פעמוני הכנסיה, מאחר ואלו יוצרים חוויה ווקאלית מאוד מיוחדת בתוך ואדי קלט.

 

המפלס התחתון בנוי מקשתות ובו מחסני המנזר וקבריהם של הנזירים. על פי המסורת הנוצרים מאמינים כי במערה זו בישר מלאך לסבו של ישוע, יואכים, כי אשתו חנה, תלד בקרוב את מרים הבתולה, מסיבה זו המנזר מוקדש למרים ונשים מורשות לבקר בו. כאן תוכלו להכנס אל קפלה קטנה בשטחה אך גבוהה, שכיפה מצויירת סוגרת עליה ממעל. תוכלו גם לחזות בגולגלות נזירים אשר לפי המסורת נטבחו כאן בעת הכיבוש הפרסי, וכן בתיבת זכוכית בה שמורה גופת נזיר חנוט, כשהוא לבוש במיטב בגדיו.

 

איך מגיעים?

כשני קילומטר מהיישוב מצפה יריחו תוכלו לזכות בתצפית מדהימה על המנזר. לראות את ואדי קלט ואת המנזר בעל כיפות התכלת שעל צלע ההר. מאחר וקטע המסלול בודאי מזרחית לעין מבוע ועד למנזר סנט ג'ורג' נחשב מסוכן בטחונית, בשל תקריות ירי שאירעו שם בעבר, מומלץ להשלים את התצפית כמו גם את הביקור במנזר עצמו התלוי על צלע ההר, בנסיעה קצרה ברכב עד עד לישוב מצפה יריחו. כאן תמצאו כביש גישה באורך של כשלושה קילומטר מתוך מצפה יריחו, המוביל אל מגרש החנייה הסמוך לתצפית על המנזר. מגרש החנייה שבדרך למנזר הומה לרוב מרוכלים מקומיים שמוכרים בו מזכרות לתיריים.

 

במגרש גם מוצעות "הסעות" על גבי חמורים אל המנזר, למי שמתקשה או מתעצל ללכת ברגל את השביל המפותל.

וכמובן בשל המצב הבטחוני הרגיש מומלץ להגיע חמושים ולשמור על עירנות. כמו כן כדאי לתאם ביקור במקום במסגרת קבוצתית.

 

אופיו הדתי של המקום מחייב אתכם להגיע בלבוש צנוע ולוותר על מכנסיים קצרים, גופיית ספגטי או חולצת בטן.

 

 

רישום עסקים לאתר
המתוקים של ענבל - מארזים ממותגים ומתוקים
תכשיטים נגד עין הרע
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
המלצות טיולים בארץ