מהו כרסום CNC?

 

בשנים האחרונות אנו שומעים רבות על מדפסות תלת מימד ועל החידוש שתחום מרתק ומשוכלל זה יביא לחיינו, הן הפרטיים והן ליישומים תעשייתיים ומסחריים רבים. אך לצד החדשנות האינהרנטית והאמיתית של הדפסות תלת מימד, טכניקת הייצור ה"מתחרה" והנפוצה הרבה יותר היא עדיין ייצור רכיבים, מכלולים ותוצרים בעזרת מכונות CNC מתקדמות ורב גוניות ביכולותיהן. בתוך כך, כרסום CNC הוא תחום מאוד נפוץ ושימושי בעיבוד שבבי של חומרים שונים ממתכת ועד פלסטיק ועץ, נושא קריטי לפעילות תעשייתית באשר היא. נסביר אודות כרסום CNC.

המונח CNC הוא ראשי תיבות של המונח המקצועי באנגלית – Computer Numerical Control – כאשר בעברית התרגום הישיר של CNC הוא בקרה ספרתית ממוחשבת, או במקרה שלנו כאן, כרסומת ממוחשבת.

כרסום CNC היא הדרך המתקדמת, המדויקת והמהירה ביותר לייצר כיום רכיבים שונים, החל ממוצרים מוגמרים ועד חלקים פרטניים של מכונות שונות, אבי טיפוס וכיוצא באלו.

מה זה בכלל כרסום בעיבוד שבבי?

המונחים עיבוד שבבי וכרסום הולכים יד ביד, כאשר הכרסום היא הפעולה הנפוצה ביותר בעיבוד שבבי. עיבוד שבבי מהותו לקחת חומר גלם כלשהו (מתכת, פלסטיק, עץ) ולעבד אותו בעזרת מיכון מתאים לכדי צורה מוגדרת ומסוימת. כרסום כשמו כן הוא, מכונת העיבוד "מכרסמת" בחומר הגלם (העובד) כדי לעבד אותו לכדי תוצר מוגדר ומתוכנן. במכונת כרסום אפשר לעבד משטחים מישוריים וכמו כן ליצור צורות מורכבות יותר, אפשר לחרוץ חומר בצורה מדויקת, לחתוך חומרי גלם, לחורר, ליצור מגרעות וכן הלאה עם מכלול של פעולות עיבוד.

ניתן לבצע עיבוד שבבי בעזרת מכונות כרסום CNC לשלל חומרי גלם – כל חומר שניתן לקדוח או לחתוך אותו. אך בפועל מרבית המכונות משמשות לעיבוד של מתכות, כאשר יש גם מכשור CNC ייעודי לתוצרי פלסטיק או עץ.

דיוק מופתי עם מכונת כרסום CNC

כרסומת CNC היא הנפוצה מבין מכונות העיבוד השבבי בטכנולוגיית CNC, כאשר הכרסומת היא גם המכונה הכי רב גונית מבחינת יכולות ייצור. כרסום CNC מעבד חומר גלם לפי תכנון ממוחשב מוגדר מראש ומאוד מדויק. בעזרת תוכנת תיב"מ מעצבים את התוצר המוגמר שמבקשים ליצור, התוכנה ממירה את העיצוב לקוד מיוחד למכונות CNC והמכונה עצמה מתרגמת את העיצוב לתנועות סופר מדויקות של מנועי המכונה ותנועת כרסומת העיבוד.

כלי העיבוד של מכונת כרסום CNC הוא לרוב בצורת צילינדר קודח/מכרסם או עיגול עם כלי חיתוך חזקים המסתובב במהירות ומכרסם בחומר הגלם בהתאם לתכנון הממוחשב. כרסומת CNC מסוגלת לנוע על פני כל צירי התנועה, בעזרת מנועים רגישים ומדויקים ועל סמך הקוד הממוחשב, כך ניתן ליצור תוצרים מורכבים ומדויקים במיוחד ואשר לא ניתן לייצר במכונות כרסום קונבנציונאליות שאינן מבוססות בקרה ממוחשבת. מכונת כרסום CNC יכולה לייצר מגוון אדיר של צורות ותוצאות עיבוד שבבי – חריצים, חיתוך, קדיחה, השחזות, הורדת שכבות חומר וכן הלאה. מכונות כרסום CNC מציעות יכולות עבודה ב-3 עד 5 צירי תנועה, בדיוק מושלם.

כמובן שבגלל שכל התהליך ממוחשב ועובד בהרמוניה מושלמת עם מנועי המכונה ואמצעי הכרסום, תהליך העיבוד והייצור מהיר מאוד לעומת טכניקות "מסורתיות" שאינן ממוחשבות.

ההבדלים בין כרסום CNC לכרסום קונבציונאלי

ההבדלים למעשה מהותיים ומכונות כרסום CNC הן כה מדויקות, מהירות ורב גוניות שכמעט ואי אפשר להשוות בין שני סוגי המכונות למרות שבמהות שתיהן מספקות יכולות הקשורות אלו לאלו. מכונות כרסום קונבציונאליות לא מסתמכות על מחשב המבקר ומנהל את פעולתן ואת תנועת משטח העיבוד וכלי הכרסום אלא הן מופעלות ידנית, דבר המוביל לדיוק נמוך יותר, למהירות עבודה נמוכה יותר וגם לפחות יכולות מבחינת ביצוע משימות עיבוד שבבי ועבודה על יותר צירי תנועה.

משתמשים בכרסום קונבציונאלי שאינו מבוסס CNC למשימות עיבוד שבבי פשוטות יחסית, קטנות ואשר אינן מחייבות מרכיבי עיבוד רבים ומסובכים כפי שניתן להשיג עם CNC. למשל לכרסום פשוט ואחיד במישור אחד או שניים. לא נשתמש בשיטה הידנית לתוצרים מורכבים המצריכים עיבוד שבבי מסובך ומרובה מישורי תנועה או אשר מחייב דיוק ברמה הגבוהה ביותר.

תוצרי כרסום CNC

באופן כללי, ניתן לייצר מגוון אדיר של תוצרים בעזרת כרסומת CNC. טכניקה זו מצוינת ליצירת אבי טיפוס מורכבים ומדויקים, ייצור רכיבים מהיר ומדויק, ייצור חלקים ורכיבים מורכבים ועם הרבה משימות כרסום נדרשות בהם וייצור רכיבים המחייבים דיוק מקסימאלי. כך למשל מייצרים בעזרת מכונות כרסום CNC רכיבים כמו גלגלי שיניים, חלקי מתכת מורכבים למיכון או יישומים תעשייתיים, חלקי פלסטיק מורכבים וספציפיים ועוד מגוון עצום של מוצרים ויישומים.