איפה ניתן להתחיל לימודי הייטק ומה לומדים בתחום?

רובנו נתקלים לעיתים קרובות במונח לימודי הייטק, ולא כל כך מבינים מה עומד מאחורי אחד התחומים הנחשקים כיום בשוק. הרי מי לא רוצה לעבוד בחברת הייטק, להנות מתנאי תעסוקה ושכר טובים, מסביבת עבודה מכובדת ויוקרה מקצועית. אך עולה השאלה מהן הדרכים להיכנס להייטק? האם ללכת לעשות תואר ראשון כלשהו זה ערובה לקבלה לעבודה בחברת הייטק כזו או אחרת? או שמא ישנן דרכים אחרות, אף יעילות יותר?     
           

קורסים מקצועיים להייטק – כבר לא מה שחשבת

הביקוש הרב לעבודה בהייטק, לצד ההיצע הרחב של משרות בישראל, הולידו שוק גועש ורועש של לימודים מוכווני עבודה בהייטק. מוסדות אקדמיים ולא אקדמיים, מציעים מגוון מסלולים רלוונטיים למקצועות הנדרשים בעולם ההייטק, החל במתכנתים ומפתחים, דרך בודקי תוכנה ומערכות, וכלה במנהל בסיסי נתונים או רשתות.

מסלולים אלו יכולים להגיע בצורה של תארים ראשונים על כל המשתמע מכך, אך לא רק, וכאן השינוי הגדול. מרכזי לימוד רבים בישראל מציעים כיום מסלולי לימוד ייעודיים לכל מקצוע רלוונטי להייטק. סטודנטים באים ולומדים מקצוע הייטק, בזמן שיכול לנוע בין חצי שנה לשנה ומשהו, ולמעשה ממוקדים למה שהשוק מבקש בכל תחום.  
 

לימודי הייטק פותחים דלתות לקריירה מרתקת

אחד היתרונות בלמידת מקצוע הייטק הינו הגיוון בקהלי היעד הרלוונטיים. בשל היצע המשרות הרחב ומגוון המקצועות האפשריים ללימוד, כמעט כל אחד יכול למצוא את הקורס שמעניין אותו. זה יכול להיות חייל משוחרר שרוצה להתחיל את הקריירה בצורה טובה, בוגר תואר ראשון שלא מוצא עצמו מבחינה מקצועית, ואפילו הסבה מקצועית בכל שלב של החיים והקריירה.

מה לומדים? נגענו קודם קצת במקצועות האפשריים, שכאמור מגוונים מאוד:

  1. תיכנות, מתכנתים, מפתחים, שפות תכנות – אחד המקצועות הנפוצים והמבוקשים ביותר בהייטק מאז שנוצר השוק בעולם. שפות התכנות כיום רבות ומגוונות, ומתכנתים תמיד רצויים בכל חברת הייטק.
  2. בודקי תוכנה QA – כל חברה המייצרת ומפתחת תוכנות, משווקת ומפיצה, זקוקה לבודקי תוכנה אוטומטיים וידניים, הם אלו שבודקים את איכות התוכנה על כל המשתמע מכך, מאירים את הבעיות והתקלות שמצאו, ומעבירים למחלקות הרלוונטיות לשיפורים ותיקונים, בטרם התוכנה יוצאת לשוק.
  3. אנשי סייבר ואבטחת מידע – אחד התחומים הכי חמים היום בעולם ההייטק. אנשי סייבר יודעים לזהות את האיומים הדיגיטליים האפשריים עימם החברה מתמודדת ועלולה להתמודד, ויודעים לבצע את פעולות ההגנה וההתקפה על המערכות המאיימות, במטרה לשמור על מחשבי החברה, על כל הדאטה השמור במאגרים הדיגיטליים השונים של החברה, וכן הלאה.
  4. וכמובן שיש עוד מקצועות הייטק רבים בהם מועסקים מגוון רחב של אנשים, לרבות אנשי רשתות וטכנולוגיות מידע, אנשי DBA (מנהלי בסיסי נתונים), מפתחי אפליקציות, בוני אתרים, מעצבים גרפיים ועוד.

מה כדאי לברר אודות לימודי תעודה בהייטק במקצוע הרצוי

בשל ההיצע הגדול של מסלולי לימוד להייטק במגוון מוסדות לימוד, כדאי לדעת מה לשאול ולהתעניין בפגישה עם יועץ הלימודים:

  • חשוב לשאול מהו סילבוס הקורס, האם הוא מצריך ניסיון קודם ואם כן במה.
  • סגל המרצים בקורס הרצוי, יכול להיות שהם מוכרים וידועים בתחום.
  • מהו אורכו של הקורס, שעות וימים, והאם ישנה אפשרות לקורס ערב או בוקר.
  • שאלה חשובה מאוד היא האם זהו קורס מקצועי המציע עבודה במקצוע בסיום הקורס. כדאי לדעת כי חלק מהמקומות המציעים לימודי הייטק עובדים בצמוד עם חברות השמה ודואגים לבוגרים לעבודה בתחום בסיום הקורס. זוהי דרך נהדרת להתחיל קריירה בהייטק.

עוד כדאי לדעת שכיום בישראל אין ממש לימודי הייטק בתואר שלם. מדעי המחשב או הנדסת מחשבים הן דוגמאות לתארים שאורכים בין 3 – 4 שנים בדרך כלל ואחריהם הבוגרים משתלבים לרוב בחברות הייטק, סטארט-אפים וכדומה. אך מקצועות אחרים, חלק שציינו קודם ואחרים, עדיפים ללימוד ואפילו מוצעים רק בדרך של קורס מקצועי ממוקד ומרוכז.

בחירה בקורס גם מאפשרת גמישות. ניתן לבחור במסלול בוקר קצר יותר, מסלול ערב מרווח המאפשר לשלב עבודה תוך כדי וכן הלאה. במהלך הקורס ניתן לקבל התנסות מעשית שכנראה לא ניתנת בלימודים במוסד אקדמי, וזה עוד דבר שיש לקחת אותו בחשבון, בייחוד בזמן הנוכחי, בו יותר ויותר מזהים מגמה של צורך בידע וניסיון על פני השכלה גבוהה כזו או אחרת.