עושים את הצעדים הראשונים בעולם תפירה? כל מה שכדאי לדעת על מכונת תפירה אוברלוק

עושים את הצעדים הראשונים שלכם בעולם התפירה? אזי ייתכן שכבר הספקתם לשמוע את המושג "אוברלוק" ואו מכונת תפירה המכונה בשם "אוברלוק". אבל מהו בעצם המושג הזה ובמה שונה מכונת התפירה הזו ממכונת תפירה ביתית סטנדרטית? ממרכז התפירה של אווה גזית מסבירים שאוברלוק הוא התפר אשר נועל את קצהו של הבד כדי שלא ייפרם, ומכונת האוברלוק היא מכונה שבאמצעותה מיישמים את התפר.

המונח נגזר מהמילה האנגלית "Overlock" שמשמעותה Over- מעל ו- lock- נעילה, כשהכוונה, כאמור, היא לתפר שמונע מקצה הבד להיפרם. ראוי להבהיר שמכונת התפירה אוברלוק מהווה מכונה בפני עצמה. במכונות התפירה הביתיות ישנו, אמנם, תפר המכונה "דמוי אוברלוק", אך זהו, למעשה, חיקוי בלבד שאינו משתווה באיכותו לתפר המקורי.

 

ההבדל שבין מכונת האוברלוק למכונת התפירה הביתית

במכונת האוברלוק התפר מורכב ממספר חוטים שנתפרים בו זמנית, כשהתוצר המוגמר הוא תפר חזק, אסתטי מאוד וסגור היטב באופן המונע מהחוטים להיפרם. בצדי המחט ישנה סכין שמטרתה לחתוך את קצה הבד וכן את החוטים שיצאו בגזירה להקניית גימור נקי ויפה.

כמו כן, מכונת האוברלוק כוללת מנגנון דיפרנציאל המונע התכווצות והתרחבות של הבד, מה שמאפשר תפר גמיש ומושלם מעל לכל סוגי הבדים, מבדים עבים ביותר כמו ג'ינס ועור ועד לבדים עדינים ובדים נמתחים כדוגמת סטרץ', לייקרה, טריקו וכיוצא בזה. תפר אוברלוק מורכב מ- 3 עד 5 חוטים שונים, מה שמעניק לו דיוק, עמידות וחוזק בפני פרימה וקריעה, זאת לעומת תפר דמוי אוברלוק, הכולל חוט עליון אחד בלבד.

 

כמה עולה מכונת האוברלוק?

ממרכז התפירה של אווה גזית מוסיפים שניתן למנות עוד מגוון הבדלים בין מכונת האוברלוק למכונת התפירה הביתית, כמו לדוגמה האופציה השמורה למכונת האוברלוק לבחירת עובי וצפיפות התפר לצורך הגעה לגימורים שונים. במכונת התפירה הביתית קשה מאוד לדייק וליצור תפר הממוקם על קצה הבד, עם גימור נאה ונקי משאריות של חוטים.

מחירה של מכונת האוברלוק נע בטווח שבין 1,500-6,000 ₪, ובמידה ומתעתדים להתמיד במלאכת התפירה, אזי שווה וכדאי להשקיע במכונה, שכן היא עשויה בהחלט לסייע, לייעל ולשדרג את איכות התפירה בכמה וכמה רמות. ואם החלטתם להשקיע במכונת האוברלוק, אזי מומלץ שלא לבחור בדגמים הזולים ביותר, שאיכותם מוטלת בספק, וגם לא בדגמים היקרים ביותר, אלא על דגמים בטווח שבין 2,500-3,500 ₪, ובפרט אלו של יוקי או ברנינה.

 

איך נכון לבחור מכונת אוברלוק

אם כך, ישנה חשיבות גדולה להתאים את המכונה לצרכים של מי שמשתמש בה. מכונות האוברלוק שונים אחת מהשניה במספר הסלילים. ככל שיש יותר סלילים במכונה, כך היא תבצע יותר משימות ותוכל לשמש אותנו ליותר פעולות. קיימות גם מכונות אוטומטיות אשר מסוגלות להשחיל חוטים בצורה אוטומטית. דבר זה יכול להקל על משתמש טרי.

 

כל מה שכדאי לדעת על מכונת תפירה אוברלוק