כלכלה נכונה בבית

כלכלה נכונה בביתייתכן שכבר הרהרתם פה ושם בנוגע לתקציב המשפחתי שלכם. מרבית האנשים רק מציצים מדי פעם בחשבון או בוחנים את הוצאות האשראי שלהם, אולם זה לא תמיד מספיק ולעתים יש יותר מה לעשות. כאשר מבינים מהי כלכלה נכונה בבית, ניתן לבצע בקרה על ההכנסות וההוצאות, התנהלות תקציבית ותכנון פיננסי לעתיד.

 

כחלק מתהליך למידה מושכל של ניהול התקציב המשפחתי, אפשר ללמוד ראשית כל הרכב של הכנסות והוצאות בתור איזון תקציב חודשי. על-מנת להתחיל בתהליך, חייבים תחילה ללמוד ולהכיר את הרגלי הצריכה שלנו. בניית תקציב משפחתי תבוצע לאחר שסרקנו ובחנו הוצאות והכנסות כנגד הרגלים וצרכים בפועל של בני המשפחה ושל המשפחה כמקשה אחת.

 

אתם יכול לעבוד כל היום וכל הלילה, ימים, שבועות, חודשים – לקרוע את הישבן בשביל להרוויח מספר שקלים שחוקים. אתם מותשים, לאים, עייפים, גמורים – אבל מבינים שללא עבודה קשה לא תזכו להכניס פת לחם לפיכם ולפי ילדכם. ולמרות הכל, המינוס ממשיך לתפוח כמו עוגת שמרים בתנור. מה עושים? לאן נעלם הכסף? האם נבלע באדמה? שהרי הוא בוודאי בוזבז בדרכים בלתי אחראיות. ניכר שהבעיה מסתתרת בניהול שגוי של תקציב משפחתי.

 

ניהול אחראי ומושכל של תקציב משפחתי משפיע ניכרות על האופן בו ניתן לחסוך כסף. יש להתנהל נכונה עם הכסף, מבלי לבזבזו תוך התפתות לרכוש כל מה שאינכם באמת צריכים. תכנון פיננסי נכון משמש אבן יסוד לחסכון כספי ממשי במטרה לשפר את רמת החיים.

 

כיצד מגיעים למצב האוטופי של תקציב משפחתי אידיאלי? ניכר שהמפתח נמצא בצרכנות נבונה. יש לחשוב באחריות אם מדובר ברכישה כדאית – האם המוצר שמול עינינו זהו מוצר שחובה שיהיה בבית וישמש את בני המשפחה (או אחד מהם)? אולי ניתן לוותר עליו? במידה שלא, תמיד ישנה אפשרות לערוך סקר שוק מקיף שיסייע במציאת המקום הזול ביותר לרכישת מוצר זהה. תופתעו לשמוע על קיומם של הפרשים גדולים במוצרי מזון, הלבשה, תקשורות ועוד הרבה יותר.

 

יש בידכם כוח צרכני (אם לא ידעתם זאת עד כה) – עליכם לעשות בו שימוש נבון מבלי להניח לכוחות שוק אגרסיביים להניע אתכם אנה ואנה ולגרום לכם לרוקן את כספכם מכיסכם. זה נכון שהעולם עתיר פיתויים בכל עבר – פרסומות מרצדות ושלטי חוצות ענקיים, אולם אתם חייבים להיות חזקים מזה ולהבין מה באמת טוב עבורכם. כך תוכלו לנהל את חייכם הכלכליים בתבונה ובשפיות.

 

נוכל לתת דוגמא של יציאה למסע קניות; על-מנת לבצע דברים בצורה חכמה, עליכם לבדוק את סל הקניות השבועי ולבצע רכישה אחת לשבוע ולא יותר מכך – באופן זה לעקוב אחר הוצאותיכם ביתר קלות. ביציאתכם לחוויית קניות, אל לילדיכם להתלוות עמכם, שהרי אלו מהווים ערובה להוצאות נוספות שהן גם מיותרות. הכינו רשימת מצרכים מבעוד מועד, בדקו מבצעים מיוחדים והפעילו את השכל – שהרי כך תוכלו לחתוך באופן ניכר מהוצאותיכם החודשיות.

 

דרך נוספת לניהול חכם של תקציב משפחתי היא לעקוב אחר הוצאות בזמן אמת בעזרת שליחת הודעת ס.מ.ס. בכל פעם שמבוצעת רכישה חריגה – בחנות, בטלפון או באינטרנט. באפשרותכם אף לעקוב אונליין אחר הוצאותיכם באתרי האינטרנט של הבנק וחברת כרטיס האשראי.

 

תשמחו בוודאי לדעת שישנן תוכנות שעשויות לסייע בידכם לנהל את התקציב המשפחתי ולהתבונן באופן ברור ומובן "לאן הולך הכסף", תוך חלוקה לנושאים והשוואת מצבכם לזה של שאר אוכלוסיית הארץ. באופן זה יתאפשר לכם להבין את אופי הבזבוזים שאתם מבצעים באופן מודע ובלתי מודע ויבהיר לכם דרכים אפשריות לחסכון כספי משמעותי בהמשך.

 איתמר גולדשטיין טיפול רגשי
האחים תמם עבודות איטום
המלצות טיולים בארץ
המלצות טיולים בארץ
המלצות טיולים בחול