ים המלח – לא רק בולענים

ים המלח - אטרקציה בישראלבשני ימות התברכה ישראל, ים נדיב, הכנרת, המעביר את מימו דרומה לנהר הירדן וים קמצן המוקף יבשה משלושת צדדיו כך שמים לעולם אינם זורמים החוצה ממנו, הוא ים המלח. ואכן ים המלח, או לפי שמו באנגלית "ים המוות", הוא בבחינת תופעת טבע ייחודית בקנה מידה עולמי.

תופעות ייחודיות לים המלח

גם מי שאינו שחיין מצטיין יוכל לצוף בים המלח. הסיבה לכך היא תכולת המלח במים הגבוהה בהרבה מזו הקיימת במים מתוקים.

 

וכן הוא קצת מסריח. הסיבה לכך היא הכמות הרבה של גופרית המצויה בו ובמעיינות המינרלים שלאורך חופיו. אלו פולטים לאויר מימן גופרתי.

 

חוץ מכמה רוחצים לא תצליחו למצוא בים הזה אפילו שריד לצורת חיים ימית או צמחיה. וזאת למה? כי תכולת המלח הגובהה במים הופכת את ים המלח לסביבה בלתי הולמת עבור יצורים חיים.

 

טעימה ממי הים תפתיע אתכם, ואתם תגלו כי המים ממש לא מלוחים אלא מרירים. חוקרים משייכים זאת לעובדה כי כמות המלח הגובהה במים הופכת אותם לכל כך מלוחים שחושינו מבלבלים אותנו והופכים את המר למלוח.

 

עוצמת קרני האולטרה מתונה במקום זה בשל המרחק הרב מהשמש. באזור ים המלח נמדדו קרני שמש אולטרה סגולות בעוצמה פחותה מהרגיל, כך שהשיזוף שתשיגו כאן יהיה מתון, אולם עדיין עדיף להתמרח בקרם הגנה מתאים.

 

אגן ים המלח מאופיין באקלים ייחודי המתבטא גם בלחות נמוכה, שיעור התאיידות גבוהה והיעדר משקעים. מומצע הגשמים באזור עומד על פחות מעשרה סנטימטרים.

 

בשיא מימדיו הוא מגיע לכדי 15 ק"מ ברוחב ו-50 ק"מ באורך. הוא נמצא 420 מטר מתחת לגובה פני הים. והמהמינרלים שלו ניתן להכין מוצרי ריפוי טבעיים. גופרית, נתרן, כלור, יוד, סידן ואבץ ועוד מינרלים נוספים משמשים את תעשיית הכימיקלים והתרופות.

 

ואם בתרופות עסקינן הרי שלאורך חופי ים המלח שוכנים מעיינות הניחנים בסגולות מרפא ששמם הולך לפניהם בכל העולם, והם שהפכו אותו לאחד מאתרי הנופש החשובים בעולם. עוד מימי קדם נהגו לטבול בים המלח מי שניסו להירפא ממגוון רחב של מחלות. בספריו של מסעודי, הגיאוגרף המוסלמי, מתוארת "האבן היהודית" ששימשה לריפוי כאבי כליות ואשר הוצאה מים המלח. תכונותיו של ים המלח הינן בעלות חשיבות רבה בטיפול במחלות ראומטיות, מחלות עור שונות, מחלות כרוניות של הראיות ומחלות לב כליליות.

 

אטרקציות בים המלח

ישנן אין ספור אטרקציות המוצעות למי שמבקרים באזור. החל מטיול גמלים במדבר יהודה בליווי הבדואים המקומיים, או לחילופין טיולי ג'יפים. אפשרות אחרת היא להרשם לקורס גלישת סנפלינג מצוקים ברמות שונות במצוקי דרגות. ולמי שחפץ בנופש שליו יותר הרי שבבית ההארחה של עין גדי, בסמוך לבריכת השחייה תמצאו מיני גולף. חוות הסוסים בקלי"ה תאפשר לכם לטייל על גבו של סוס מול נופם הקסום של בקעת ים המלח והרי מואב.

 

אבל כמובן רובם של הנופשים באזור מגיעים אליו כדי לטבול במיימיו הייחודים של ים המלח. הבעיה העיקרית היא תופעת הבולענים שכיום מספרם נמדד כבר במאות, והיא שגרמה לסגירתם של לא מעט חופים באיזור. רק כדי לסבר את האוזן נסביר כי בולען נוצר מתחת לפני הקרקע, בשל מחסור באדמה שייצרה חלל תת-קרקעי. האדמה החסרה גורמת לקרקע שמעל החלל להיות פחות יציבה, עד שהיא קורסת פניה ומתגלה בולען.

 

שלושת החופים המומלצים במיוחד לרחצה הם חוף קלי"ה, בו תוכלו להתמרח בבוץ שחור טבעי.  חוף נווה מדבר וחוף ביאנקיני הסמוך לו, והמעוצב בסגנון מרוקאי.