עומדים לצאת לגמלאות? אל תקבלו החלטות מבלי העזרה של יועץ פרישה!

יוצאים לגמלאות בעזרת יועץ פרישהעומדים לצאת לגמלאות? מועד הפרישה שלכם הולך ומתקרב? כל מי שנמצא בערב הפרישה שלו לגמלאות נדרש לקבל כמה החלטות גורליות שעשויות להשפיע על עתידו הכלכלי ולקבוע כיצד יתנהלו חייו למשך השנים הבאות. מאחר ומדובר בהחלטות גורליות, כדאי שלא לקבלן מבלי להיוועץ תחילה באיש מקצוע כמו יועץ פרישה מקצועי המעניק ליווי אישי לאורך כל התהליך.

 

חלק מהסוגיות שיכולות להתעורר קשורות לזכויות שמגיעות לפורשים בעת יציאתם לגמלאות ולתהליך הפרישה עצמה, בעוד שסוגיות אחרות נוגעות לאופציות מימוש מענק הפרישה. אחת מהסוגיות הנפוצות מתייחסת לכדאיות משיכת הכספים בסכום חד פעמי לצורך השקעתם באפיקים חלופיים, לעומת השארתם בקרן הפנסיה או בפוליסת הביטוח לשם הגדלת הקצבה החודשית בהמשך.

 

בדיקת מסלולי מיסוי אופציונליים ותכנון פיננסי פרטני

חלק גדול מאותן ההחלטות שמתקבלות במהלך הפרישה הנן, כאמור, בלתי הפיכות, ובמקרים רבים עלול הבדל פעוט שבין החלטה אחת להחלטה אחרת להסתכם ברבות הזמן בהפרש של עשרות אלפי שקלים או יותר. יש להדגיש שבטרם הפניה לאדם כמו יועץ פרישה, יש לוודא שמדובר באיש מקצוע המתמחה בפרישה ומיסוי, ואין לו זיקה כלשהי לשיווק ואו מכירת מוצרים פנסיוניים ופיננסיים מסוג זה או אחר.

 

ניתן להסתייע ביועץ הפרישה במתן חוות דעת, בתכנון פיננסי פרטני, במוצרים פנסיוניים הנוגעים לענייני פרישה, כמו גם בדיקת מסלולי מיסוי אופציונליים ובחירה באפשרות האופטימלית עבור הלקוח. יועץ הפרישה אחראי, בין היתר, להכוונת לקוחותיו להדרכתם לגבי אופן המילוי של הטפסים הגשתם למס הכנסה, לבחירת מסלול פטור ממס לצורך משיכת הכספים, למתן המלצות בכל הקשור לקופות הפנסיה ועוד.

 

פנייה לאיש מקצוע שמעודכן ומעורה בכל המתרחש בתחום

יש לציין כי יועץ פרישה נדרש להיות מומחה רב תחומי, בקיא ומנוסה, איש מקצוע המתמצא במגוון עולמות תוכן שונים, כגון עולם הביטוח, הפנסיה והמיסוי, כמו גם כלכלת פרישה, כדאיות ומימון, דיני עבודה ונושאים הקשורים לפרישה, פיטורין או עזיבת מקום עבודה.

 

בנוסף, נדרש יועץ הפרישה לבקיאות מלאה במיסוי שוק ההון, בהטבות מס לגמלאים, תכנוני מס מורכבים ולהיכרות עם חוק הביטוח הלאומי, דיני עבודה, חוק פיצויי פיטורים ועוד מגוון מודלים של הסכמי פרישה והסכמי עבודה קיבוציים.

 

ראוי לציין שחלק מהתחומים הללו נתון מידי תקופה לשינויים ועדכונים, כך שבמידה והנכם לקראת היציאה לגמלאות, מוטב שלא לוותר על ייעוץ פרישה, אבל חובה מנגד גם לוודא שהנכם פונים לאיש המקצוע הנכון, שניחן בניסיון וידע רב והוא מעודכן ומעורה בכל המתרחש בתחום.