התמכרות לחשיש ומריחואנה והתמכרות לסיגריות

אחת הרעות החולות של העידן המודרני, היא ההתמכרות ההמונית לסוגים שונים של סמים, חלקם חוקיים לחלוטין וחלקם מוגדר בחוק כסמים בלתי חוקיים. עם הסמים החוקיים כאמור ניתן למנות את הסיגריות, כפי שהן מוכרות עוד מראשית המאה העשרים, ושהפכו בעשורים האחרונים לבעיה הדורשת התייחסות וטיפול.

טיפול בהתמכרות לקנאביס

מנגד, התמכרות לחשיש, התמכרות למריחואנה ולמוצרים נוספים של קנאביס, נחשבת במרבית המדינות המתוקנות כבלתי לגיטימית, וצריכה של חשיש ומריחואנה נחשבת לעבירה פלילית, גם כאשר מדובר בצריכה עצמית וגם אם היה מתבצעת בכמויות קטנות יחסית. מה בין הסיגריה לחשיש, ומדוע ההתמכרות למוצרים שמקורם בצמח הקנאביס מסוכנים יותר? מהו אופי הטיפול בהתמכרות לסיגריות, ובמה הוא שונה מהטיפול בהתמכרות לחשיש ולקנאביס בכלל? להלן התשובות.

 

סיגריות, חשיש ומה שביניהם

הסיגריות הן מוצר שהשימוש בו עלה מאד בעיקר במהלך המאה העשרים. עם זאת, הסיגריות, אף כי לא כפי שהן מוכרות כיום, היו ידועות כבר במאה התשיעית, ביבשת אמריקה שעדיין לא נתגלתה. בהמשך, הובאה הסיגריה לאירופה על ידי הספרדים וכדרכו של מוצר חדש ומעניין, הפכה לנפוצה בתך כמה עשרות שנים. עם זאת, הצרכני הגדולים של סיגריות היו בני השכבות הגבוהות, כיון שהן היו יקרות ולא היו נגישות לכל. רק במהלך המאה העשרים הפכה הסיגריה לנפוצה.

החשיש, על השמות והמרכיבים שלו היה, מנגד, ידוע במזרח התיכון ובמזרח הרחוק מהרבה לפני גילויה של אמריקה. הקנאביס הובא ליוון ודרכה לאירופה, בזמן כל שהוא במהלך המאה החמישית לפני הספירה ומאז הפך עישון המוצרים השונים שלו, כולל החשיש, למוכר ונפוץ יחסית. במזרח התיכון הפך עישון חשיש לצורת הבילוי המועדפת בקרב קבוצות אוכלוסיה רחבות כבר במאה העשירית לספירה.

 

התמכרות לחשיש ולקנאביס בכלל

אף כי התמכרות לחשיש והתמכרות לסיגריות הן שונות למדיי, הרי התוצאות שלהם דומות. התמכרות לעישון חשיש, כמו גם לעישון סיגריות, פוגעת פגיעה אנושי בחלקים שונים בגוף, החל בחלל הפה שאליו השאף העשן וכלה בריאות, במקרים שבהם המעשנים שואפים את העשן לריאות. שאיפת העשן באה במטרה למצות את ההשפעה של החשיש והניקוטין ולהגביר את ייצור הדופמין, שהוא כשלעצמו חומר מרגיע.  

 

עם זאת, ההתמכרות לחשיש עלולה להיות מזיקה יותר, לטווח הרחוק. התמכרות כאמור גורמת לשינויים ממשיים גם במבנה הנפשי של המעשן ולא רק לפגיעה פיזית. המעשן מפתח תלות רבה, וצריך מעת לעת להעלות את כמות החומר שהוא צורך, על מנת לייצר את ההשפעה הרצויה. גמילה מעישון סיגריות וחשיש צריכה להתבצע בשום שכל, על ידי אנשי מקצוע מיומנים. עם זאת, מי שיש לו אופי חזק, רצון ונחישות, יכול להיגמל גם בכוחות עצמו.