טיפולים שונים לעקיצות יתושים

טיפולים שונים לעקיצות יתושיםכל כך הרבה אנשים בארץ סובלים מדי יום ממועקת היתושים הבלתי פוסקת – בפארק, במרפסת, בגינה הביתית ולעתים גם בתוך הבית עצמו. על אף שפעילות היתושית נמצאת בשיאה בחודשי הקיץ, הרי שגם בשאר ימות השנה הם חוגגים על הדם של חלקנו. לא ברור מה מעצבן יותר: קול הזמזום שהם יוצרים כל כך קרוב לאוזנינו או העקיצות המגרדות.

עקיצות אלו – מי האחראי להן?

מדובר ביתושה הנקבה שעוקצת. מדוע? כדי להשיג חלבונים שיסייעו בהטלת הביצים. יתושים זכרים אינם יכולים למצוץ דם, כיוון שאין להם צורך בחלבון בדם לטובת ייצור ביצים. האחראית לרוב אירועי העקיצה בארץ היא יתושת הבית המצויה. יתושים ממין זה מתפתחים במים עם חומר אורגני – כגון מי ביוב ושפכים שאינם מטופלים.

את מי אוהבים היתושים לעקוץ במיוחד?

יתושות אוהבות בני אנוש מסוימים יותר מאחרים – זאת בהתאם למשתנים כגון זיעה, ריח גוף, בושם ושאר גורמים המתנדפים מהגוף לסביבה וגורמים ליתושה להימשך אליהם.

היכן היתושות העוקצות אוהבות לקנן?

ישנם אזורים ספציפיים בארץ בהן היתושות משגשגות יותר ביחס למקומות אחרים.

הרצליה, אזור נחל סורק, אזור נחל קנה, אור יהודה, אזור הערבה הדרומית ויטבתה, חוף הכרמל, כרמיאל, עכו.

 

עקיצת יתושה - תסמינים

היתושה מנקבת את עור האדם (או החיה), מוצצת את דמו ומפרישה רוק המכיל חומרים מסוימים, לרבות חלבון – המביא לתגובה אלרגית ודלקתית מקומית, שעשויה להתבטא באודם, נפחיות וגרד מקומיים.

 

ישנם הבדלים ברמת הרגישות לעקיצות. מבוגרים מקבלים לרוב תגובות פחות חמורות לעקיצות יתושים ביחס לילדים. לעומתם, ילדים קטנים בגילאי 10 פלוס מינוס הם בעלי רגישות גבוהה יותר שכן מערכת החיסון שלהם עוד אינה מפותחת לחלוטין, כך שעקיצות אלו יכולות להתבטא בנפיחות משמעותית סביב העין (עד כדי סגירת העין) ונפיחות רצינית של הגפיים, השפתיים או האפרכסת. אולם לרוב אין צורך בטיפול אנטיביוטי עקב עקיצת יתוש.

 

עקיצות – איך לטפל?

ברוב מקרי הנפיחות שאינם כוללים כאב קומי או עלייה בחום, הרי שמדובר בתגובה לעקיצה בלבד – ללא צורך באנטיביוטיקה. מה כן ניתן לעשות על מנת להקל את התגובה האלרגית לעקיצה?

 

שטפו את אזור העקיצה עם מים קרירים וסבון. אין לחמם את המקום, כיוון שחימום מרחיב כלי דם ומחמיר גירוי מקומי קיים.

אפשר למרוח זרעי פשתן שנמצא כיום בדירות רבות, ג'ל אלוורה ותכשירים אחרים כגון ביאפין, שאפשר לרכוש בבתי מרקחת בלא מרשם רופא. וודאו כי התכשיר מתאים לשימוש לגיל הנעקץ.

 

מנעו מהילד לגרד את העקיצה, שכן גירוד כזה מוביל להחמרת העקיצה ותסמיני הגרד – וזה מקום שעדיף לא להיכנס אליו. גירוד האזור העקוץ עשוי לגרום לפצע שיהפוך לזיהום עקב חדירת חיידקים מזהמים מן העור אל הגוף. זיהום כזה יכול להתבטא בתסמינים כגון נפיחות, חום גבוה, בלוטות לימפה מוגדלות וכאב מקומי. זיהומים מחייבים התערבות רפואית ולעתים גם נטילת אנטיביוטיקה.

 

איך להקל על גרד מעקיצות יתוש?

בבית המרקחת תוכלו למצוא מבחר של משחות מרגיעות המתאימות לעקיצות יתוש. רצוי לבחור בתכשיר המורכב מחומרים טבעיים בלבד, שכן חומרים מסוימים שאינם טבעיים עלולים להסב נזק לעור – בעיקר לעורם של תינוקות, ילדים ונשים בהיריון.

 

איך ממשיכים מכאן?

מאמר זה מיועד לתאר לכם בקצרה את אופיים של עקיצות נקבת היתוש המצוי באזורינו, אולם כעת עליכם להמשיך את העבודה ולוודא שיש ברשותכם את החומרים הדרושים שיסייעו לכם במניעת העקיצות, או, לכל הפחות – בהפחתת ובהקלה על התסמינים להם הן גורמות.

המלצות טיולים בארץ
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
רישום המלצה חדשה
 איתמר גולדשטיין טיפול רגשי
רישום עסקים לאתר