טיול למנהרות הכותל

טיול במנהרות הכותלאתר מנהרות הכותל מאפשר הזדמנות נדירה לשוב אחורה בזמן ולהציץ על ימים בהם הכל היה אחרת; כך תוכלו ללמוד על יסודות היסטוריים ופיסיים של הקיר המקודש ביותר לעם היהודי. בוודאי תשמחו לדעת וללמוד מספר פריטים חשובים אודות המקום הקדוש. המשיכו לקרוא על-מנת להשכיל ולהחכים.

 

אין עוררין על כך שהכותל המערבי הוא מבנה מרשים הטומן בחובו היסטוריה וציוני דרך רבים של העם היהודי, אולם התגלית הגדולה באמת נחשפת רק כאשר משכילים לרדת אל מתחת לפני הקרקע. מנהרות הכותל פרוסות לאורך קרוב ל-500 מטרים, כאשר מבקרים יכולים לקבל מושג אמיתי על אתגרים הנדסיים מטורפים שעמדו בדרכו של הורדוס הגדול – מתכנן הפרויקט שייזכר לנצח נצחים (או לפחות עד לרגע בו ייחרב העולם, על כל הרישומים והתיעודים ההיסטוריים הקיימים בו), במסגרת מאמציו להרחיב את הר הבית. דוגמא נהדרת לכך תהיה האבן המערבית, בעלת 14 מטרים אורך ו-570 טונות של משקל.

 

אין אף אחד שאינו עשוי להתרגש מאותה מערכת מנהרות תת-קרקעית המספקת הצצה אל ההיסטוריה המרתקת של העם היהודי – מתקופת החשמונאים ועד לימינו אנו. המערכות נוצרו בעזרת קשתות רבות שנבנו האחת בסמוך לשנייה, עם תמיכה של גרמי מדרגות המקשרים בין העיר לבין הר הבית.

 

המנהרות נתגלו לראשונה בחפירות שבוצעו על-ידי ארכיאולוגיים אנגלים במאה ה-19, אולם מלאכת החפירה המשמעותית בוצעה עם תום מלחמת ששת הימים, בחסות משרד הדתות של ממשלת ישראל שכולם אוהבים כל-כך. עקב העובדה שהמנהרות פרוסות לאורך צידו המערבי של הר הבית, המקום בו השתכן בעבר קודש הקודשים המקודש יותר מכל מקדש מקודש, הן מגיעות לנקודה סמוכה ביותר למקום הימצאה של אבן השתייה. תוכלו למצוא במקום גם בית כנסת קטן ובו מאמינים יהודים הנושאים תפילה וקוראים פרקי תהילים תוך תחושה של קדושה ושליחות אלוהית בהן לא ניתן להטיל ולו את הספק הקטן ביותר.

 

הכניסה למנהרות הכותל מתאפשרת דרך קצהו הצפוני של מתחם הכותל המערבי. בדרך מתבוננים במסדרונות וחללים מרהיבים מתקופת ימי הביניים, חדרי פאר וגשר מימי בית שני, בורות מים, מחצבה, בתי מגורים, תעלה מהתקופה החשמונאית והרבה יותר. החללים חוברו במטרה לאפשר מעבר רציף ונוח של מבקרים.

 

ניתן להשתתף בסיור מעניין אל מסתורי הכותל שבמעמקי האדמה, המספרים את סיפורה המרתק של ירושלים הקדומה. זהו סיור מרשים המתחיל ברחבת הכותל המערבי ומשכו כשעה ורבע. ניתן לקבל גם הדרכות באנגלית.

 

קשת וילסון

קשת תמך מרשימה, יפה וגדולה, המשמשת חלק מסדרת קשתות ששימשו בסיס למפלס הרחוב ולגשר ההוליך ומחבר בין העיר העליונה אל בית המקדש ואל הר הבית. הקשת קרויה על-שם הקצין הבריטי, צ'ארלס וילסון, מחוקרי העיר העתיקה.

 

האולם ההרודיאני

מבנה ציבורי רחב שהוקם בסמיכות להר הבית ובנייתו משויכת לימי המלך הורדוס. הוא מאופיין על-ידי אבנים מסותתות, כותרות ועמודים ייחודיים ופריטים אחרים המבדילים אותו ממתחמים אחרים במקום.

 

נדבך רבה

האבן המפורסמת ביותר במתחם הכותל המערבי, השוקלת כ-570 טונות ומהווה אחת מאבני הבנייה העצומות ברחבי תבל. מידות האבן ממשיכות לעורר פליאה והתפעלות בקרב אלפי המבקרים הפוקדים את מנהרות הכותל מדי שנה ובשנה – ובצדק, שכן איך לכל הרוחות הצליחו להביא את האבן העצומה הזו למקום הזה?

 

שער וורן

אחד מארבעת שעריו של הכותל המערבי המוליכים אל רחבת הר הבית, השער קרוי על שמו של צ'ארלס וורן, חוקר בריטי שבין השאר חשף את פיר וורן שבעיר דוד.

 

דומה שאין צורך בכתיבת מילים נוספות על-מנת לשכנע אתכם בדבר החשיבות שבביקור במנהרות הכותל.

המלצות טיולים בחול
רישום המלצה חדשה
המלצות טיולים בארץ
רישום עסקים לאתר
המלצות טיולים בארץ