המלצות טיולים: טיול ביפו

טיול ביפויפו נחשבת כאחת מהערים הקדומות בעולמנו. היא עשירה בהיסטוריה, תרבות ואנתרופולוגיה. תוכלו לשוטט ימים על גבי ימים בין אתריה ההיסטוריים, סמטאותיה המתפתלות, אבני הדרך ההיסטוריות שלה, השכונות המשוחזרות בחן רב, רובע האמנים הידוע שלה ושוק הפשפשים ההומה.

טיול ביפו אורך מספר שעות ואפשר לשלבו גם בשוק הפשפשים. ניתן לערוך את הטיול הן בשעות האור והן בשעות הערב והלילה, כאשר כל זמן ביום מעניק את הייחודיות שלו לטיול. להלן מספר נקודות עניין מומלצות כחלק מהטיול ביפו.

 

כיכר השעון

הטיול יכול להתחיל בכיכר השעון – אותו שעון שנבנה לכבוד הסולטאן הטורקי, עבד אלחמיד השני. לאחרונה שוחזר השעון. ישנם מספר שעונים במגדל שבעבר הראו גם את השעה באירופה. מערבית לשעון נמצאת תחנת המשטרה ששימשה כבית הסוהר (קישלה) בימי הטורקים והמנדט הבריטי, בו נכלאו לוחמי לח"י ואצ"ל.

מאפיית אבולעפיה, שהפכה מזמן לשם דבר, שוכנת במעלה רחוב יפת – רחובה הראשי של יפו.

 

גבעת יפו

גבעה זו מסמלת את גילה העתיק של יפו, עליה שרידים המתוארכים ל-4,000 שנים לפנים.

 

מסגד המחמודייה

כאשר נכנסים לרחוב העולה במעלה הגבעה, ניתן לזהות מצד ימין את מסגד יפו הגדול, הנקרא על שם מחמד אבו-נאבוט, ששיקם אותו. הרהט ששימש בעבר להשקיית עוברי אורח, כמו גם שיירות גמלים, הוא הפריט הבולט ביותר בקירו החיצוני של המסגד, על יש כתובת המוקדשת למי שבנה אותו.

תחת צריח המסגד ישנה דלת כניסה עם כתובת בערבית המוקדשת לסולטאן הטורקי בימי בניית המסגד. רצוי להיכנס, במידת האפשר, ולהתפעל מחדרי התפילה שמסביב ומהחצר היפה. הולכים במעלה הרחוב וחולפים על-פני מבנה עתיק מצד שמאל.

 

הסאריא הישנה

בניין זה שימש כמקום הממשל של שליטי יפו, עד אשר עברו ל"סאריא החדשה", המשמשת כיום כתחנת המשטרה של כיכר השעון. הבניין נקנה על-ידי משפחת דמיאני והוסב על-ידה למפעל לייצור סבון. כיום עשרות עטלפים שוכנים באחד מחדרי הבניין.

בהמשך הרחוב ישנו מסגד קטן מצד ימין בסמוך לים. מדובר בלא אחר מאשר ג'אמע אל בחר, בו היו המלחים המוסלמים נושאים תפילה טרם יציאתם להפלגה הבאה. ניתן לרדת אל המסגד תוך צפייה אל הנוף המרשים של תל-אביב הנשקף משם.

 

כיכר קדומים

ניתן להמשיך את הסיור עם חזרה לרחוב והליכה מעלה, עד ההגעה לכיכר המרכזית – כיכר קדומים. טרם הכניסה לכיכר מימין, ניצבת כנסיית סנט פטרוס – הכנסייה הפרנסיסאקנית הראשית ביפו. תוכלו להיכנס ולהתפעם מגודלה ויופייה. צידה החיצוני פגוע מפגעי מזג האוויר (גשמים ורוחות ים) השוחקים אותו במהירות ואין הוא מרשים כצידה הפנימי של הכנסייה. תחת הכיכר ניצב לו מוזיאון קטן לתולדות יפו.

מצידה המערבי של הכיכר תוכלו להשקיף אל הים. מאות מטרים אל תוך הים ניתן לראות את סלעי אנדרומדה המפורסמים. האגדה מספרת כי אנדרומדה נקשרה לסלעים אלו על-מנת שמפלצת הים האימתנית תבלע אותה בתור קורבן מאת אנשי יפו, במטרה לפייס את המפלצת. ברגע האחרון, הציל פרסאוס הגיבור את אנדרומדה על ונשאהּ על הסוס המעופף שלו.

 

הנמל

יורדים מכיכר קדומים אל הנמל דרך הסמטאות הציוריות, או – שתים עשרה הסמטאות הקרויות על שמם של מזלות גלגל המזלות. בסמטאות אלו מתאכלסים ציירים ואמנים רבים. אחת המסורות טוענת כי מי שרץ בסמטה עם שם המזל שלו שלוש פעמים ומביע משאלה – הרי שזאתי תתגשם. בתום שיטוט קצר באזור הקסום הזה, מגיעים לנמל יפו הישן. זהו אחד מהנמלים הראשונים הים התיכון, שהיה פעיל אלפים רבים של שנים ואילו גם בימינו דייגים מנסים בו את מזלם.