מטהרים את האוויר שאנחנו נושמים, וכמעט לא דורשים תחזוקה - חמשת הצמחים שהכי מומלץ לגדל בעציצים

גם אם אתם חיים בדירה נטולת גינה לצידה, תוכלו ליהנות מאותו שפע ירוק שמביאים איתם הצמחים אל הבית, וזה ממש לא חייב להיות דרך רכישה של זרי פרחים מתחלפים בכל שבוע - אפשר לגדל יופי של צמחים בעציצים, ואין שום צרכים מיוחדים, השקעה אינטנסיבית או ידע שיש רק למעטים. לפניכם ארבע המלצות, לצמחים שקל לגדל בעציץ בבית, שמספקים יופי פראי, צבע וחיות בעיניים - ואפילו, שמטהרים את האוויר שאנחנו נושמים.

 

לנשום אוויר נקי - "צמח הנחש" - סנסיווריה

 

כל הצמחים "נושמים" פחמן דו חמצני ומשחררים חמצן לאוויר, אולם מרבית הצמחים עוסקים בתהליך זה, המכונה פוטוסינתזה, רק במהלך היום. "צמח הנחש", הקרוי בעברית כידונן, או בלועזית סנסיווריה, משחרר מולקולות חמצן גם במהלך הלילה, מה שהופך אותו צמח מטהר אוויר שדואג שתנשמו אוויר איכותי יותר גם במהלך הלילה. נפלא למקם אותו בחדרי השינה, המראה הכמעט קקטוסי שלו (עלים רחבים ועבים מעט) מצביע על היכולת שלו לשרוד גם ללא שמש ישירה או שעות אור מרובות, והוא נדרש להשקיה לעיתים רחוקות.

 

צימוח מהר, כמעט בכל מצב - פילודנדרון

 

צמח הפילודנדרון כולל מעל 900 מינים, רק כעשרה מהם שכיחים בגידול בעציצים בבית. הפילודנדרון שתמצאו במשתלה הקרובה לביתכם, נדרש לעציץ בגודל בינוני - והוא בעל קצב צימוח מהיר. הוא נדרש להשקיה מרובה (חשוב לדאוג שהאדמה בעציץ לחה), אולם הוא גמיש מאוד לתנאי תאורה משתנים (הוא מאוד לא אוהב קור, לכן הגידול בעציץ בדירה מתאים לו יותר מאשר הגידול בגינה, בצורה חשופה לתנאי מזג האוויר). הצימוח המהיר והצפוף שלו מאפשר מראה עשיר מאוד, ואם תניחו אותו במקום גבוה - ענפיו יתפשטו כלפי מטה במראה עשיר וירוק שמוסיף המון לעיצוב הכללי של החדר.

 

פריחה לבנה מרהיבה - ספטיפיליום ואליס

 

באנגלית הוא מכונה Peace Lilly ("שושן השלום"), ובעוד הוא מאלה המסתפקים במועט - הערך המוסף שלו לבית הוא רב. מבחינת תנאי הגידול - מדובר בצמח שלא נדרש לתאורה מרובה, ודי להשקותו פעם אחת בשבוע. הצמח עצמו הוא יפהפה, הוא מתפתח נפלא גם בעציץ, ופורח בלבן במראה אצילי ומושך. ספטיפיליום ואליס משפר את איכות האוויר בדירה, עם ספיגה של רעלים מהאוויר כמו פורמלהיד, אמוניה, ואחרים. בתמורה, הוא משחרר אטומים של חמצן בתהליך הפוטוסינתזה. חשוב לדעת, כי אין לאכול ממנו, הוא רעיל לאנשים ולחיות מחמד.

 

צמח האלמוות - אלווירה

 

מכירים את שפופרות הג'ל הירוק, היעיל להפחתת אדמומיות, להקלה על כאבים ולהפחתת אודם בעור? זהו ג'ל האלווירה בעל התכונות המרפאות - אבל, למעשה, אין צורך לרכוש אותו "מן המוכן" בחנויות - ניתן בקלות רבה לגדל אלווירה בבית, ובעת הצורך - פשוט לשבור עלה אד ולמרוח מן הג'ל, היישר מהצמח, על העור.

אלווירה הוא צמח טרופי בעל מראה קקטוסי מרובה עלים בשרניים, והוא נדרש להרבה אור ולהשקייה מועטה (וניקוז יעיל בעציץ שלו). צמח האלווירה הוא בעל יכולת לספוג כמויות גדולות במיוחד של חד ודו תחמוצת הפחמן והוא משחרר כמויות מרובות של חמצן - כך שהוא יעיל יותר מצמחים אחרים בטיהור האוויר שבבית.

 

למלא את הדירה בירוק של טבע

 

גם אם אתם בדרך כלל לא זוכים להצלחה מסחררת בגידול צמחים בעציצים - יש צמחים שכדאי לנסות עבורם שוב, להכניס עציצים לבית. הגידול של צמחים מסויימים בעציצים בדירה הוא בעל יתרונות רבים - במראה ובעיצוב הבית, באיכות האוויר שאתם נושמים, ובשימוש בצמחים לפי הצורך. ולא תמיד תחזוקת העציצים היא מורכבת. התאמת מיקום העציץ (שעות האור שיקבל) וכמות ההשקיה שתספקו לו תבטיח הצלחה בגידולו - ותוכלו ליהנות מכל היתרונות שהוא מביא עימו. בהצלחה!