הקמת חברה בע"מ בישראל

הקמת חברה בעמעומדים בפני פתיחת עסק עצמאי או הקמת שותפות עסקית? כדאי שתשקלו פתיחת חברה בע"מ או קבלת מעמד עוסק מורשה. ההחלטה שתקבלו תשפיע על עתידכם העסקי מבחינת תשלומי מסים, אחריות אישית ועלויות והוצאות בהקמת העסק או החברה, כמו גם תפעול שוטף שלהם בהמשך.

 

רגע לפני שאתם מקבלים את ההחלטה החשובה, רצוי שתיוועצו באנשי מקצוע מתאימים – רואה חשבון או יועץ מס, כאשר לעיתים אף הם לא ידעו לספק לכם תשובה ברורה בנוגע לכדאיות הכלכלית בפתיחת עסק כעוסק מורשה או חברה בע"מ.

לאחר שתלמדו את הנושא לעומק ותבינו את החסרונות והיתרונות של כל אחד מהאפשרויות, תדעו מה הכי טוב לכם לבחור. בהמשך המאמר תקבלו מידע נוסף שיסייע בידכם להחליט מתי והאם רצוי לפתוח חברה או להירשם כעוסק מורשה.

 

הקמת חברה בע"מ בישראל – כמה עולה?

רבים תוהים לגבי עלות ההקמה של חברה בע"מ. על-מנת לקבל את כלל ההטבות המגיעות לחברה בע"מ, יש צורך בתשלום סכום כסף. גובה התשלום תלוי בדרך בה נפתחה החברה, שהרי יש לשלם הן עבור אגרת רישום ואגרה שנתית והן עבור שכר טרחה לאיש המקצוע המעורב בהליך.

 

אגרה של פתיחת חברה מורכבת משתי אגרות, כאשר הראשונה, אגרת הרישום – עלותה 2,150 שקלים ואילו השנייה, אגרה שנתית – עלותה 1,120 שקלים. איחורים בתשלומים יגררו קנסות. בנוסף, חברה המפסיקה פעילותה מחויבת גם היא לשלם אגרה, אלא אם חדלה מפעילותה באישור רשם החברות, כאשר במקרה זה תוכלו לקבל פטור מתשלום אגרה עבור שנים בהן לא היתה פעילה עסקית.

מס – כמה אני צפוי לשלם?

דרך המיסוי החל על חברה שונה מהמיסוי החל על עוסק מורשה ורצוי להיוועץ עם רואה חשבון או יועץ מס כדי להבין האם הדבר כדאי מבחינה זו, לפני פתיחת החברה. טרם רישום החברה, כדאי לבחון בקפידה את הגורמים הרלוונטיים להחלטה, עלויות כספיות הכרוכות בה ומחויבויות משפטיות וחשבונאיות שבמסגרתה.

 

הקמת חברה – יתרונות?

הקמת חברה כוללת יתרונות מיסוי כגון שיעור מס מוגבל בגובה 26.5%, לעומת מס שולי על יחיד בגובה 48%. חברה בע"מ אינה משלמת ביטוח לאומי בגין רווחים שהופקו או נצמחו; חלוקת דיווידנד לבעלי המניות גם היא אינה חייבת בתשלום דמי ביטוח לאומי. עם זאת, על יחיד הפועל כעצמאי לשלם ביטוח לאומי על הכנסה חייבת מהעסק בגובה של כ-16%. מדובר בהטבת מס משמעותית למדי שראוי לקחת בחשבון בקבלת ההחלטה על צורת ההתאגדות.

 

הקמת חברה – חסרונות?

חסרונות עיקריים בהקמת חברה מתבטאים בעלויות אחזקה גבוהות הכוללות תשלומי אגרה שנתית, דוחות כספיים שנתיים מבוקרים והנהלת חשבונות דו-צידית. לפיכך, עבור כל פעילות רצוי לשקול כדאיות בהתאם מאפייני הפעילות העסקית ותוך בחינת יתרונות וחסרונות בהקמת החברה. יצוין כי אין תשובה חד משמעית, שהרי התשובה משתנה על-פי אופי העסק.

 

פתיחת חברה: מתי כדאי?

הקמת חברה בע"מ מאפשרת להקדים תרופה למכה ומבטיחה כי גם במקרה בו העסק נקלע לקשיים, בעלי המנויות לא יחויבו לשאת אישית בחובות החברה.

 

במקרה בו לא הופרדו נכסי העסק מנכסים אישיים של בעלי החברה, בדומה למקרה של עוסק מורשה, בעלי העסק עלולים להיחשף לתביעות משפטיות ולעיקולים על חשבון הבנק, דירת המגורים, רכב וכו'.

 

עם זאת, כאשר הנכסים של בעל העסק לא נגישים לנושים (בדומה למקרה של חברה), הרי שבעל העסק יכול לנהל מו"מ נוח יותר על השבת החובות, ממקום שיגמיש את הנושים ויאפשר במקרים מסוימים גם את המשך קיומה של החברה.