זני ענבי מאכל לתקופת החורף

זנים לבנים

טומפסון (Thompson)

זן טומפסון, אשר בצירתו נמשכת עד לאמצע אוקטובר, ואורך חיים המדף שלו בינוני, הוא זן שאופייני לחודשי תחילת החורף – דצמבר עד אמצע ינואר. זהו זן מתוק מאד ללא חרצנים, אשר מתאפיין בענבים אליפטיים מאורכים, ובהתאם גם באשכולות ארוכים.

סופיריור (Superior)

זן זה, בעל מתיקות עדינה וללא חרצנים, אשר נבצר עד סוף חודש יולי, נשמר בקירור גם לחודשי החורף בשל הביקוש הרב עבורו. הזן מתאפיין בענבים עגולים ולא גדולים במיוחד, ובאשכולות רחבים.

מיסטרי (Mystery)

זהו זן אשר ענביו העגולים מגיעים באשכולות משתנים – עגולים ורחבים או מוארכים. זהו זן בעל טעם מוסקט יחודי, אשר בשל עמידותו נשמר היטב גם לחודשי החורף. הזן נחשב יחודי היות וזהו סוג ענבים שלרוב מיועד ליין.

 

זני ענבי מאכל לתקופת החורף

זייני (Zeini)

זן יחודי זה, בעל ענבים דקים ומוארכים, אשר טעמו מתקתק-חמצמץ, משתייך לסוגי הענבים הזמינים לאורך חודשי החורף בשל בצירו המאוחר יחסית, אשר נמשך עד סוף נובמבר, ועמידותו לאורך זמן. זאת למרות אורך חיי המדף הקצר שלו. זהו זן עם חרצנים, אשר פותח בישראל ומתאים לחיך הישראלי.

זנים שחורים ואדומים

פליים (Flame)

פליים הוא זן של ענבים סגולים, ללא חרצנים ובעל טעם מתוק-חמצמץ (רמת הסוכר המינימלית הנדרשת לבציר היא 15%). אשכולותיו קצרים ועבים יחסית וענביו עגולים.

רד גלוב (Red Globe)

בניגוד למה ששמו מרמז, זהו זן של ענבים סגולים, עם חרצנים ובעל מתיקות עדינה (רמת סוכר מינימלית הנדרשת לבציר היא 16%). הזן מתאפיין באשכולות ארוכים בצורה המזכירה קונוס הפוך, ובענבים גדולים ומאורכים.

קרימזון (Crimson)

זן קרימזון, בעל הצבע האדום, הוא זן מתוק במיוחד, ללא חרצנים, אשר נבצר יחסית מאוחר. בשל עמידותו הגבוהה וחיי המדף הארוכים שלו הוא זמין גם בתקופת החורף. הוא מגיע באשכולות עגולים ורחבים ומתאפיין בענבים מוארכים שצבעם אדמדם.

אוטום רויאל (Autumn Royal)

זן טיפוסי לאביב, אוטום רויאל הוא זן של ענבים סגולים, בעל טעם מתוק עז, ללא חרצנים אשר נצבר בעיקר בין אוגוסט לנובמבר ולכן זמין גם בתקופת החורף היות והוא נשמר טוב בקירור, אך רק לתקופת תחילת החורף מפאת חיי המדף הקצרים של הזן.