המדריך המלא: מדרגות חיצוניות לבית פרטי

על פי תיקון מס' 3 לתקנות התכנון והבניה התשס"ח- 2008, "מדרגות חוץ" הן מדרגות הממוקמות מחוץ למבנה ומשמשות כחלק מדרך מוצא שלו. מדרגות חיצוניות לבית גובלות עם קיר החוץ ואינן מקורות בתקרה.

אם בעבר הושם הדגש על ההיבט הבטיחותי בלבד בשלב תכנון המדרגות, שהרי כיום נהוג להתייחס גם להיבט הפונקציונלי ולנושא העיצוב, ובפרט כשמדובר במדרגות חיצוניות לבית פרטי, שאז נעשה בהן שימוש לעתים קרובות כאלמנט עיצובי אמנותי עם אמירה אישית.

 

אנשי הצוות המקצועי של חברות השיש מסבירים שתכנון מדרגות הפנים ואו מדרגות הכניסה נעשה על פי רוב כבר בשלב התכנון של הבית הפרטי, מאחר והן מהוות אלמנט בלתי נפרד משלד המבנה.

 

התאמה לתקני הבטיחות והתייחסות למגוון רחב של פרמטרים

ככלל, ניתן לתכנן מדרגות חיצוניות לבית בשלבים שלאחר הקמת השלד, אולם אז כרוך הדבר בהתפשרות לגבי מיקום וגודל גרם המדרגות, כמו גם אפשרויות העיצוב.

תכנון המדרגות מחויב על פי חוק להתבצע על ידי מהנדס קונסטרוקטור או אדריכל מוסמך, תוך התאמה לתקני הבטיחות והתייחסות למגוון רחב של פרמטרים שונים כגון חומרי גלם, עמידות וחוזק, סוג המדרגות והחיפוי, סגנון עיצובי, וכן מאחזי יד או מעקה בטיחות, מידות, תאורה, עלויות וכן הלאה.

ניתן למנות כמה סוגים של מדרגות לבית, כגון מדרגות סטנדרטיות מסורתיות, מדרגות לולייניות (מדרגות ספירלה), מדרגות טרפזיות ומדרגות מרחפות. כשהדבר נוגע למדרגות פנים בווילות, בתים פרטיים ודירות בעלות שני מפלסים, עומדות בפני בעלי הנכס כול אפשרויות הבחירה.

 

חומרי הגלם המשמשים לייצור מדרגות חוץ

עם זאת, כשמדובר בתכנון מדרגות חיצוניות לבית, המדרגות מסורתיות הן האופציה הקלסית והשכיחה ביותר. גם בעניין בחירת חומרי הגלם קיים הבדל משמעותי בין מדרגות פנים למדרגות חוץ, כשבבחירת חומרי הגלם למדרגות חוץ מושם עיקר הדגש על בטיחות (כמו שימוש באלמנטים עמידים בפני אש, מידות רום ושלח של כול מדרגה, סטייה מותרת על פי התקנות באחידות מידות המדרגות ועוד) ועמידות.

אי לכך, אם חומרי הגלם המשמשים לייצור מדרגות פנים כוללים, בין היתר, אבן טבעית, שיש, עץ, מתכת, זכוכית או שילוב ביניהם, שהרי לייצור מדרגות חוץ קיימת עדיפות לשיש ואבנים טבעיות כדוגמת גרניט, כורכר, טרוורטין, בזלת, רוזליה, קרמה וכדומה, מאחר ולא זו בלבד שהם ניחנים במראה מרשים ויוקרתי במיוחד, אלא גם עמידות גבוהה בפני פגעי מזג האוויר, בלאי ושחיקה.

 

המדריך המלא: מדרגות חיצוניות לבית פרטי