מחליפים צמיגים מה כדאי לדעת

החלפת צמיגיםפנצ'ר הוא מהחוויות היותר מעצבנות שעשויות להתרחש בזמן הנהיגה, בין השאר בשל רתיעתם של רבים מהחלפת גלגל והחשש שמא לא נבצע זאת כראוי. כדאי לדעת שמדובר בפעולה שאינה מאוד מורכבת, ואם נשקיע זמן סביר בלימודה, הרי שהיא לא תיראה מאיימת יותר כשנצטרך לבצעה בפועל.

מי שיודע כיצד להחליף גלגל רכב, מבין שמדובר בפעולה פשוטה למדי לביצוע, גם אם מלכלכת.

מי שלא יודע, עשוי להיתקל במחסום נפשי. בואו נמשיך ונראה כיצד אפשר לבצע את העבודה מבלי לאכול יותר מדי סרטים.

 

ראשית, מומלץ שטרם הנסיעה נדע היכן נמצא הציוד הנחוץ להחלפת הגלגל: ג'ק, צמיג רזרבי להחלפה, מפתח ברגים, משולש אזהרה ווסט זוהר. הצמיד הרזרבי ממוקם לרוב בתא המטען, תחת השטיח, או תחת תא המטעון, בחלקו התחתון של הרכב. בג'יפים הצמיג יוצמד לרוב לדלת האחורית. הג'ק (מגבה) ומפתח הברגים מגיעים לרוב בערכה ונמצאים גם כן תחת השטיח (לעיתים אף בצמיג עצמו) או מוצמדים לתא המטען.

 

עצירה

רגע שמתגלה פנצ'ר (תקר) בצמיג, יש לעצור בצד הדרך (מה שיותר רחוק מהתנועה על הכביש), להרים בלם יד, לשלב להילוך חניה (Parking) במידה שאתם נוהגים עם תיבת הילוכים אוטומטית ולהפעיל איתות חירום (עם סימן של משולש אדום).

 

אמצעי אזהרה

לבשו אפוד זוהר (חובה על-פי החוק כאשר יוצאים מהרכב אל צד הדרך) וצאו מרכבכם. את משולש האזהרה הניחו במרחק של מספר מטרים מאחורי הרכב, על מנת שרכבים חולפים יבחינו שעצרתם בצד הדרך.

 

הכנת הכלים

שלפו את הגלגל הרזרבי, מפתח הברגים והג'ק והניחו אותם בצד שרחוק מהכביש. במקרה שאינכם מבחינים בברגים, זה מהסיבה שהם מוסתרים מאחורי כיסוי (שניתן להסיר במשיכה קלה).

 

שחרור הברגים

קשה לשחרר את הברגים בעזרת הידיים בלבד ולפיכך יש לחבר מפתח ברגים לבורג באופן כזה שחלקו האחורי מופנה לצד המשחרר.

 

שחרור הברגים

עמדו על מפתח הברגים ובסיוע משקל הגוף שחררו הבורג (לא להוציא לגמרי, אלא רק לשחרר). שחררו גם את הבורג הנמצא באלכסון לבורג שכבר שחררתם. אחר כך שחררו את יתר הברגים (לרצוי לנעול נעליים, במידה שיש זמינות).

 

קיבוע הג'ק (מגבה)

הכניסו את הג'ק תחת הרכב בחלק הקרוב לצמיג המפונצ'ר. מקמו את הג'ק תחת חלק מתכתי נוקשה ולא תחת חלק לא יציב או פלסטי. העלו את הג'ק תוך הסתייעות במוט הברזל שניתן לחבר אליו, המאפשר תנועה סיבובית להגבהתו.

 

חיבור הצמיג

לאחר הגבהת הרכב, כאשר הצמיג באוויר, יש לשחרר את הברגים (רצוי להניחם בשקית או במכסה במטרה למנוע אובדנם). הסירו את הצמיג והניחו בצד. הרימו הצמיג החלופי וחברוהו. הבריגו את הברגים קלות עם הידיים (עד שהצמיג לא יזוז). אין עדיין צורך להשתמש במפתח הברגים.

 

הנמכת הרכב

הורידו את הרכב באמצעות הנמכת הג'ק וחברו מפתח ברגים לבורג, עם חלקו האחורי מופנה לצד הסוגר. השתמשו במשקל גוף לנעילת הברגים בחוזקה.

 

סיום התהליך

השיבו את הציוד לרכב ובהזדמנות הראשונה סעו למתקן תקרים על-מנת שיתקן את הצמיג עם התקר. אל תמתינו ואל תאפשרו לעולם לתפוס אתכם ללא גלגל רזרבי תקין. דאגו שתמיד יהיה ברשותכם גלגל רזרבי מלא.

בנוסף, אם הגלגל הרזרבי נראה שונה במראהו מגלגל רגיל, רצוי להחליפו בהקדם האפשרי, ועד אז להקפיד על מהירות נסיעה הנמוכה מ-80 קמ"ש.