האי היווני לסבוס

טיול ביווןהאי לסבוס חווה כובשים ושליטים שונים שהותירו בו את רישומם: החל מפרס, ואז אתונה וספרטה, מצריים של ימי בית תלמי, רומא וביזנטיון, גנואה ואז האימפריה העות'מאנית. סמיכות האי לאסיה הקטנה הביאה להשפעות הדדיות ולשינויי אוכלוסין. במשך השנים נותר האי מרכז בלתי מעורער של תרבות, היסטוריה ויופי טבעי רב.

לסבוס, האי השלישי בגודלו באיי יוון

האי לסבוס שוכן אל מול חופי טורקיה. לעומת איים אחרים באזורו, האי לא הפך ממוסחר או המוני מדי. באי מתגוררים פחות מ-100,000 איש, אך גדלים בו למעלה מ-11 מיליוני עצי זית, המשמשים מקור פרנסה עיקרי לתושבי המקום. בעונת האביב, ציפורים רבות נודדות אל האי בדרכן מאפריקה החמה אל אירופה הנעימה יותר. בין להקות הציפורים המגיעות לאי, תוכלו למצוא גם את ציור הפלמינגו המרהיבה המוסיפה לאגמים כתמים חינניים של וורוד.

 

באי יש חופים יפים ורגועים, חיי לילה סבירים, טירות ימיביניימיות ומסלולים אחדים לטיולי יום. מרבית המטיילים כאן לנים בבירה מיטיליני, הבנויה על שבע גבעות מול הים האגאי. האי נחשב גם כמרכז הקהילה הלסבית ואחת לשנה נערכת בו מסיבה גדולה לנשים בלבד.

 

האי נוצר עקב התפרצויות געשיות, שגם העניקו לו אופי ייחודי ועוצמתי

המקום הררי ברובו, ומשובץ במעיינות מרפא חמים טבעיים בהם מבקרים מכל העולם במטרה ובתקווה להירפא ממיני מחלות, כגון סכרת, אי ספיקת כליות, סכרת, בעיות פוריות ועוד. האגמים באי הם תכולים ושלווים, חופי הים מרהיבים ושקטים ויש גם מפרצונים נחלים הזורמים להם בנחת ועוד יותר.

 

בימות האביב האי מתמלא בפריחה מרגשת של פרחי בר צבעוניים, לבנדר, קמומיל ומאות סוגים שונים של פרחים. בעונות המעבר מתכסה האי בלהקות רבות של ציפורים נודדות, כולל חסידות, עגורים ופלמינגו, מה שהופך את המקום לגן עדן אמיתי לחובבי ציפורים וחוקרים המגיעים לאי מכל קצות העולם.

 

האי הוא בעל אופי יווני קלאסי למדי: כפרים יווניים אותנטיים, סמטאות צרות ועיירות ציוריות, אוכל יווני משובח ושמן זית שלא מן העולם הזה. חלק משמעותי משטח האי מכוסה עצי זית, שכאמור מהווים חלק חשוב מהכלכלה המקומית עקב ייצור שמן הזית שהם מאפשרים. בנוסף, יערות האורנים והאלונים מהווים 20% נוספים משטח האי והופכים אותו לירוק במיוחד. שבילי ההליכה שבאי מאפשרים לטייל ולחקור אותו בדרגות קושי שונות, כמו גם מסלולי האופניים, מסלולי חתירת קיאקים ואטרקציות נפלאות אחרות המתאימות גם לחופשה משפחתית.

 

המודעות לשמירה על איכות הסביבה היא חזקה ביותר באי לסבוס, הכולל חוויות רבות לגידול אורגני, חיות צאן חופשיות, בתי מלון אקולוגיים המשתמשים באנרגיה בת-קיימא ועוד.

 

מיטליני, עיר הבירה של האי, שהיא גם העיר המרכזית בו, מציעה חיי לילה תוססים, בתי קפה ומסעדות איכות העושות שימוש בחומרי גלם מן המשובחים, כולל גבינות צאן מקומיות המתובלות בשמן זית מקומי אלוהי – גן עדן של ממש לחובבי גסטרונומיה.

 

האי לסבוס ידוע גם בקשר ההדוק שלו למשוררת סאפפו בת המאה ה-7 לפנה"ס, שחייתה באי וכתבה זו. המשוררת, שאפלטון כינתה ה"מוזה העשירית", היתה מפורסמת וידועה עוד בימי חייה בזכות היכולת שלה לתאר רגשות בפשטות ובדיוק. סאפפו נחשבת גם בימינו לאחת המשוררות הגדולות של כל הזמנים – והושפעה מיופיו של האי לסבוב ומפראיותו.

 

גם "היער המאובן" נמצא באי – יעד תיירותי מרהיב שהוא שמורת טבע מוגנת וייחודית ביבשת אירופה: שריד מרתק ונדיר לתקופה שלפני 20-15 מיליון שנים, עם טבע בעל יופי יוצא דופן.