גן לאומי תל מגידו

גן לאומי תל מגידותל מגידו הוא גן לאומי ברשות הטבע והגנים, הנמצא על קו התפר של אזור רמות מנשה, קילומטרים אחדים מצומת מגידו. הגן מציג את שרידיה של מגידו, העיר קדומה ומהחזקות והחשובות בימי ארץ כנען. זהו אתר ארכיאולוגי חשוב שייקח אתכם אחורה בזמן ויספר לכם את סיפור העיר המשמעותית הזו של ההיסטוריה, עליה רבים נלחמו כדי לשלוט. גם הנוף מכאן הוא מרהיב במיוחד. תוכלו לתצפת על אזור רמות מנשה ועמק יזרעאל. טיול בגן זה מתאים למשפחה כולה. זוהי חוויה נהדרת עבור הילדים וגם עבור המבוגרים – וכולם יכולים ללמוד כאן מעט היסטוריה.

גן לאומי תל מגידו - מה רואים כאן?

הסיור יתחיל בסרטון על תולדות המקום. תכירו את המקום על תקופותיו השונות. אחר כך תמשיכו לטייל ברחבי הגן ולראות את שרידי העיר מהתקופה הכנענית – ישראל הקדומה – וליהנות תצפיות לכל עבר, המציגות את החשיבות האסטרטגית וההיסטורית של המקום. מחלקו הצפוני של התל ניתן להשקיף על אזור הר תבור, הרי נצרת, הגלבוע וגבעת המורה, ואפילו על רכס הכרמל לכיוון מערב. מהחלק הדרומי של התל אפשר לראות את אזור עמק יזרעאל כולו וגם את נחל עירון. תוכלו להכיר במהלך הטיול את שער העיר הקדומה, שער שלמה, אורוות הסוסים ומפעל המים הייחודי והחשוב.

 

שער העיר: בסמוך לשער הכנעני התגלה שער מן המאה ה-10 לפנה"ס, שהיה חלק ממערך הביצור של מלכי ישראל. כנראה נבנה בימי המלך אחאב. גם מבני האורוות נבנו ככל הנראה בימיו; מדובר במבנים ארוכים הכוללים עדויות הקושרות אותם בסוסים (אבוסים, קורות קשירה וכו').

 

הרובע האשורי: במקום נתגלו מבנים גדולים הבנויים אבני גזית, ששימשו את שועי העיר והיוו מבני ציבור במגידו. קרוב לארמון המזרחי נחשפו חלקים משכונת מגורים הכוללים ארבעה מרחבים בבנייה המאפיינת את הבנייה הישראלית בתקופת ימי בית ראשון. הארמון הדרומי הוא גוש מבני ציבור הידוע בשם "בית חילאני". מבנים אלו כללו חצר מרשימה מוקפת חדרים הבנויים בכמה קומות, חדר כניסה מהודר וחדר "הכס". עוד מתקופה זו נמצא גם בור גדול עגול עם קירות המדופנים אבני גוויל, בו נתגלו גרעיני חיטה. נתגלה גם רובע אשורי הגולל שישה רחובות ישרים; רובע זה שימש למגורים עם הכיבוש האשורי. בסמוך לרובע נחשפו שרידיו של מבנה מפואר ויחיד במינו בארץ, המזכיר במבנהו את ארמונות אשור – גם אם בקנה מידה צנוע יותר.

 

גולת הכותרת של המקום: מפעל המים הגדול, שנועד להביא לעיר מים ללא יציאה מהחומות. תושבי העיר חפשו פיר ענק בעומק 25 מטרים, ממנו נחצבה מנהרה אופקית שאורכה 70 מטרים עד לנביעתו של המעיין במערה חצובה מחוץ לחומות. לא הרחק מהמקום ישנה "גלריה" – מעבר סתרים צר מפנים החומות ועד למעיין שלמרגלות העיר; היה זה מעבר מקורה שיועד להסתרת העוברים בו. לפני בניית ה"גלריה" נאלצו תושבי העיר לצאת מהשכר שבצידה האחר של מגידו.

לא כדאי לכם לפספס את הירידה המרגשת למפעל המים – זוהי חוויה מיוחדת במינה: מנהרה באורך 70 מטרים שעל פי עדויות שימשה כדרך מסתור להעברת מים כאשר היתה העיר מבוצרת.

 

גן לאומי תל מגידו מתוחזק בידי רשות הטבע והגנים. המקום אינו נגיש עם עגלות תינוק כך שרצוי להגיע עם מנשא. הטיול באתר נמשך בין שעה לשעתיים.

 

 

 תגיות: