גן לאומי חוף השרון

גן לאומי חוף השרון – שקט כאן מסתובבים צבאיםגן לאומי חוף השרון – שקט כאן מסתובבים צבאים

 

שבת בבוקר יום יפה וכולנו מחפשיים מקום לטייל אליו, עם פריחות מרהיבות, ריח של ים באויר וצבי אחד או שניים. אז אם אתם אוהבים טבע אבל שונאים נסיעות ארוכות. תשמחו לגלות את הגן הלאומי בחוף השרון. זוהי שמורה יפהפייה המהווה בית גידול נדיר לצמחים ובעלי חיים שונים, וכל זה במרחק פסיעה מהבית בטיול קליל וקצר המתאים לכל המשפחה ולכל עונה. באביב תהנו מפריחה משגעת ובקיץ תוכלו לתכנן ביקור בים לאחר מכן.

 

הגן הלאומי משתרע ברצועה צרה ברוחב של כ- 300 מטר ובאורך של כ-4 ק"מ, מהישוב ארסוף בדרום ועד מכון וינגייט הצפון. רצועה זו משתרעת לאורך מצוק הכורכר שגובהו מגיע לכדי 40 מטר מעל פני ים. מה שמבטיח לכם תצפית מרשימה מאוד מראש המצוק. המצוק עצמו בנוי משכבות חמרה וכורכר ויש בו נקיקים רבים. אזור חוף השרון המצוקי הוכרז כשמורת טבע, בין השאר כדי לשמור עליו מפני השתלטות נד"לנית. שטח השמורה שהוכשר לביקור הקהל הוא באורך של 1200 מטר וברוחב של 400 מטר והוא מוקף גדר, עקב נזקים קשים שנגרמו לאזור כתוצאה מתנועה לא מבוקרת של רכבי שטח. התנועה במקום היא אם כן רגלית בלבד.

 

כאן פורחים רקפות ואירוסים

בשמורה צומחים מיני צמחים רבים, בהם כמה מדבריים כגון רותם המדבר ולענה חד זרעית, וגם צמחי אקלים ים תיכוני, כמו חצב מצוי וקורנית מקורקפת. ברצועת החוף הדקה, החשופה לרסס מי הים, תמצאו צמחים שפיתחו מנגנוני הגנה נגד המלח שבמים כמו ארופירון סמרני, חבצלת החוף ועוד. באזור השמורה, על רכס הכורכר, צומח בחודש פברואר גם אחד מהצמחים הנדירים והיפים בארצנו, המשמש כסמלה של החברה להגנת הטבע: אירוס הארגמן, שהועתק לכאן כדי לשמור עליו. באביב יפרשו לעיניכם מרבדי פריחה של חרציות וכמה מהנדירים בצמחי הבר בישראל. בנוסף, כולל הצומח הטבעי באזור מין בלעדי לחוף השרון – חומעת האוירון, צמח זה אינו גדל בשום אזור אחר בעולם.

מהחי באזור ניתן למצוא כאן שועלים ונמיות, ומיני מכרסמים. במצוקים תוכלו לחזות בשרקרקים המקננים. בשנת 2001 הושבו כאן לטבע צבאים וזוהי הסיבה לכך שאת חבריכם ההולכים על ארבע, הכלבים, לא תוכלו לצרף לטיול הנהדר הזה.

 

מה אפשר לעשות בשמורה?

שבילי ההליכה הטבעתיים של השמורה הזו משלבים את שביל המצוק הסמוך לחוף, ואת שביל האירוסים שהוא שביל כורכר בעורף המצוק. ודרך אגב, שביל ישראל חופף לשביל האירוסים במקום זה. בפריחת אירוס הארגמן תוכלו לחזות בפברואר ותחילת מרץ. ליד שביל האירוסים תוכלו למצוא גם מחצבת חול נטושה שלרוב הילדים נהנים להשתעשע במורדותיה.

כאמור, מסלול הטיול הוא מעגלי ועובר בשבילים מסומנים בשמורה. אורכו כ-2 ק"מ, ומישכו כשעה וחצי בהליכה נינוחה. ניתן לקצר את המסלול דרך שבילי הרוחב בשמורה המסומנים בצבעים כחול וירוק, ואלו מאפשרים ליצור מסלול מעגלי קצר יותר. בסמוך לשער הכניסה לשמורה תמצאו מפה של שבילי השמורה. כ-200 מטר צפונית לשער שוכנת חורשת אקליפטוסים קטנה ובה שולחנות שיאפשרו לכם לערוך פיקניק.

 

איך מגיעים

מכביש החוף פונים במחלף השרון, אם הגעתם מצפון. לאלו המגיעים מדרום יש לרדת במחלף שפיים. בכל מקרה, יש לפנות מיד מתחת לגשר ולהגיע אל מתחם הקניות של געש-שפיים. ליד החנות של "צומת ספרים" פונים מערבה לכיוון הים. לאחר הכיכר נוסעים בדרך עפר בעקבות השילוט המכוון לשמורה. לאחר כ-150 מטר פונים שמאלה וממשיכים עוד כמה מאות מטרים עד שמגיעים לכניסה לשמורה.