לבוא אל פיתחו של גן העדן – גן לאומי בית שאן

 

לבוא אל פיתחו של גן העדן – גן לאומי בית שאןסקיתופוליס היא למעשה בית שאן העתיקה, העיר שהוקמה במאה הרביעית לפני הספירה, שימשה בימי הזוהר שלה כפוליס יוונית אשר היתה אחת מעשר ערי הדוקפוליס האוטונומית  של התקופה ההליניסטית באיזור. זו היתה עיר חשובה ומפוארת, שהלכה והתפתחה בתקופה הרומית והביזנטית לעיר ספא מפנקת. באותה העת גם הצליחה והגיעה לשיא פריחתה. לפי האומדנים נראה כי בתקופה זו שכנו בבית שאן בין 30 אלף ל-40 אלף תושבים – יותר ממספר תושבי בית שאן המודרנית בימינו.  

 

ככל הנראה ישנה סיבה טובה לכך שבית שאן זכתה, על ידי עמי האיזור, לכינוי "פיתחו של גן העדן". עצם מקומה האסטרטגי על צומת דרכים חשובה ולצידם של מקורות המים בשפע, אשר אפיינו אותה, הביאו לכך שעמים ושליטים רבים נלחמו עליה לאורך השנים החל מהתקופה הכלכותית, ועד התקופה העותומאנית.

 

הגן הלאומי בבית שאן - רשות הטבע והגנים

רעידת אדמה גדולה הרסה את העיר בית שאן במאה השמינית, ולאחר מכן הוקם כאן כפר קטן בשם ביסאן. כיום התל והעיר הביזנטית שלמרגלותיו הם גן לאומי שבו ניתן לגלות כעשרים שכבות של יישובים קדומים. ואכן במהלך השנים רק חלק קטן משטח העיר נחפר, אך נמצאו בו ממצאים רבים ומגוונים. הממצאים החשובים והמרשימים ביותר שנתגלו בבית שאן הם של עיר הסקיתים, סקיתופוליס. אלו כוללים מרכז עירוני מפואר עם בתי מרחץ, תיאטרון רומי מרשים בעל 7,000 מקומות ישיבה, רחובות עמודים, כיכרות, מקדשים, מערכת מים וביוב, מזרקה ובזיליקה. בנוסף, בצפון העיר נמצא גשר עתיק שנבנה מעל ערוץ נחל חרוד הגשר זכה לשם הידוע "הגשר הקטוע". כמו-כן ניתן לעלות ברגל לפסגת תל בית שאן דרך שביל גישה תלול יחסית והמסתייע לשם כך בכ- 200 דרגות שמתוכן 160 הן מדרגות עץ.

 

צאו לטייל בגן הלאומי עם חברים, משפחה או בני הזוג בתוך ההיסטוריה המרהיבה הפרוסה במקום. טיילו באופן עצמאי, כמובן שניתן להעזר בשילוט הנמצא במקום. כמו כן תוכלו להיעזר בדפדפת המחולקת בקופה.

לילות בית שאן

בשעות הלילה מתעוררת העיר הקדומה לחיים מלאים. או אז היא מתמלאת בצבע וצליל כאשר היא מציגה את המופע "לילות שאן". מדובר במופע מולטימדיה חדיש, מושקע ויפה המוקרן על עתיקותיה של העיר. במהלכו מתוארת ההיסטוריה של  היישוב הקדום. בהמשכו של המופע ולקראת סיומו יוצאים הצופים לסיור לילי בין הממצאים הארכיאולוגיים המוארים, והופכים את המופע לחוויה תגליתי מרתקת ומעניינת. יש לציין כי המופע מתקיים בחודשים מרץ עד אוקטובר וכי תצטרכו להרשם אליו מראש.

 

איך מגיעים

הגן הלאומי בית שאן נמצא צפונית לעיר בית שאן, במרחק נסיעה של שלושה קילומטר מצומת בית שאן (בצומת מפגש הכבישים 90 ו- 71). בכניסה אל הגן הלאומי בית שאן תמצאו חנייה רחבה, שירותים ציבוריים, ברזיה וחנות. הכניסה לאתר היא בתשלום, וניתן להזמין כרטיס דרך האינטרנט.

 

להמלצות על גן לאומי בית שאן לחצו כאן >>>

 

 

רישום עסקים לאתר
המלצות טיולים בחול
רישום המלצה חדשה
המלצות טיולים בארץ
תכשיטים נגד עין הרע