גן לאומי אשקלון - המלצות טיול בארץ

גן לאומי אשקלון - המלצות טיול בארץגן לאומי אשקלון זכה לתואר הגן הלאומי הראשון המוכרז במדינת ישראל (שנת 1965) הקרוי על שמו של יגאל ידין.

 

אטרקציות בארץ - גן לאומי אשקלון - ארכיאולוגיה ומורשת

אלפי שנות תרבות אנושית מתועדת בממצאים ארכיאולוגיים הממשיכים להיחשף בחפירות ארכיאולוגיות גם בימינו, כאשר ניתן לחזות בשרידים עתיקים כדוגמת: שער העיר הכנענית, שרידי הכנסייה הביזנטית, הבזיליקה הרומית על עמודי השיש שלה ועשרת בארות מים ששימשו את תושבי המקום בעת ההיא.

 

טבע ליד הבית

הגן הלאומי הוא אינו פחות מפנינת טבע עתירת צמחים ובעלי חיים מבתי גידול שונים, כולל שטחי חולות, חוף ים ותל אשקלון – המאפשרים מגוון נרחב ומרשים של חי וצומח לגדול ולהתפתח בתנאים טובים, בסמוך לסביבה העירונית.

 

נופש בטבע האוהב

הביקור בגן לאומי אשקלון מתאים כלל המשפחה ובכל ימות השנה. תמצאו בו מסלול טיול, מדשאות גדולות וידידותיות לפיקניק, מרכז למטייל, שרידים עתיקים ומעוררי עניין וחוף רחצה מוכרז (בעונת הרחצה).

 

השער הכנעני

השער הכנעני של העיר אשקלון עשוי כורכר ולבני בוץ. הוא נחשב לשער המקושת הקדום בתבל. ייתכן שעברו בו עגלות חמורים ושוורים עמוסי משאות מן הנמל ובדרך אליו, ששימש 300-200 שנים, שלאחריהן הוקמה עליו סוללת עפר חדשה. השער החדש שנקבע לעיר נמצא במקום בלתי ידוע. מחוץ לשער נתגלה מקדש קטן עם פסלון עגל עשוי ברונזה, מהממצאים המרהיבים שנתגלו באשקלון העתיקה; נראה שמדובר באחד מאלי ה"בעל" או ה"אל" הכנעניים.

 

הסוללה הכנענית

שרידי אשקלון מוקפים בסוללת עפר גדולה, שתחמה את הישוב בקשת מרשימה. הסוללה שימשה כבסיס ביצורים שעשוי תערובת לבני בוץ וכורכר וחלקו החיצוני מורכז אבני כורכר מסותתות. בחלק המערבי הסוללה כנראה נהרסה על-ידי הים או שאף לא היתה קיימת.

 

חומות ימי הביניים

חומות אשקלון נבנו על-ידי מוסלמים במאה ה-12, כמתחם הגנה כנגד הצלבנים. השערים נקראו על-פי כיוון יעדי היציאה: שער הים, שער יפו, שער עזה ושער ירושלים. גלי הים כילו חלק מהחומה, אולם יצרו מראות מרשימים למשי של קטעי חומה בהם משולים פריטים ארכיטקטוניים ועמודים ממבנים קדומים.

 

הבזיליקה הרומית

במרכז גן לאומי אשקלון תמצאו שרידים של מבנה עמודים רומי (המתוארך לסביבות המאות ה-3-2 לספירה), ששימשו כבזיליקה על העיר, בה התנהלו החיים הציבוריים שלה.

 

חוף הרחצה

בחודשי עונת הרחצה (מאפריל עד אוקטובר) פועל בגן לאומי אשקלון חוף מוסדר הכולל שירותי הצלה, שירותים ומקלחות.

 

בארות אנטיליה

הגן הלאומי תוחם בו למעלה מ-60 בארות – רובן ביזנטיות ואחדות מהן מסוג אנטיליה.

 

נופי טבע של חולות וכורכר

החלק הדרומי של הגן הלאומי הינו אתר טבע המשמר פריטים רבים מהעולם המרגש של החי והצומח בחולות אשקלון. הקרקע היא בעלת אופי יובשני וקרבה גיאוגרפית לים ולחולות המדבר. כדאי להגיע כדי להתרשם מהצמחייה הייחודית של המקום, המותאמת לסביבת האוויר המלוח והנקי מכיוון הים.

 

אמפיתיאטרון

החלק הדרום-מזרחי של הסוללה הכנענית בנוי בשיפוע המתאים למושבי אמפיתיאטרון מודרני, היכול לארח עד 10,000 צופים, ובו נערכים מפעם לפעם מופעי תרבות.

 

חניון לילה

ניתן ללון במקום החל מפסח ועד סוכות – אומנם רק בסופי שבוע ובחגים ובהזמנה מראש.

אורחן הלילה ממוקם על המצוק, מה שמאפשר ליהנות מבריזת ים מרעננת, שקיעות מרהיבות ומדשאות נעימות. בלילות ללא עננים נהנים הלנים מצפייה בשמיים זרועי הכוכבים הבהירים. ניתן ליהנות גם ממקלחות, ברזיות, שולחנות פיקניק, עמדת פוייקה, מעגלי מדורה ופינות מנגל.

המתוקים של ענבל - מארזים ממותגים ומתוקים
המלצות טיולים בארץ
המלצות טיולים בארץ
תכשיטים נגד עין הרע
אלפנט פיננסים