פירוש שמות – איך לבחור שם לתינוק/ת?

במשפחות רבות קיימת התלבטות גדולה עד שמקבלים החלטה על השם המתאים ביותר לרך הנולד.

קיימים שמות מודרניים, שמות מהתנ"ך, אופציה לקרוא לתינוק על שמו של אדם שהלך לעולמו, שמות המתאימים הן לבנים והן לבנות, שמות בעלי גוון לטיני או אנגלו סקסי ואפשרויות נוספות.

במקרים רבים, בני הזוג מכינים רשימה של כמה שמות רלוונטיים ורק לאחר שהם רואים את פני התינוק, קל להם לקבל החלטה מהו השם המתאים ביותר לתינוק אשר הגיח לעולם. קיימים גם מקרים שהדבר לוקח כמה ימים ואף שבועות עד שבוחרים את השם הנכון ביותר.

פירוש שמות

שמות אופציונליים רבים הם בעלי משמעות מרתקת ודבר זה מוסיף רבות לחשיבה באיזה שם לבחור. בלידה ראשונה בוחרים בדרך כלל מתוך מגוון השמות הקיים ובלידות הבאות בחלק מהמקרים מעוניינים ליצור המשכיות או שיוך בין האחים וכך ממשיכים עם שם נוסף הקשור לצמיחה ופריחה כמו שמות של עצים ופרחים כמו רותם, תומר, מורן, דולב או לחילופין שמות הקשורים לנושא המים כמו מעיין, פלג, אגם או ים.

כמה שמות לדוגמה

השם איתן הוא שם מודרני המרמז על חוזק ויציבות והוא מופיע כבר בתנ"ך, בו הים חוזר לאיתנו וגם נחל איתן שהוא נחל זורם וקולח.

השם אביב מרמז על עונת השנה, אדם צעיר ורענן ומזכיר את אבי הנחל הגדלים על גדול הנחלים.

השם בועז הוא העמוד השמאלי בבניין בית המקדש ומופיע גם במגילת רות.

רבים נוהגים לקרוא לבנותיהן באחד משמותיהן של ארבע האימהות, לאה שהיא עייפה ויגיעה, שרה שהיא סמל לגבירה חשובה, רחל שהיא כבשה בוגרת ורבקה שפירושה איננו ברור לחלוטין, כפי הנראה קשור גם הוא לבקר, עגל מרבק, לולאה של חבל או דמות עדינה, ידידה ואהובה.

פירושים רבים לשמות

כמעט לכל שם יש פירוש וההורים בוחנים את הפירושים השונים כדי לקבל החלטה מה מתאים לצביון המשפחתי שלהם.

אפשר לראות היום באתרי האינטרנט את הפירושים לשמות השונים ועל פי אמות המידה הללו לקבל החלטה מה מתאים ומה אינו מתאים. ריבוי הפירושים יוצר קשת רחבה של אפשרויות עבור כל שם ולכן בני הזוג בוחנים את התאמת השם המוצע מכמה היבטים.

הבחירה נופלת בדרך כלל על תחום או פירוש אשר קרוב לליבם של ההורים כמו תכונות אופי, עונות השנה ושמות המביעים שמחה.

רבים מעדיפים להעניק שמות ייחודיים בעלי פירוש מסקרן, כיוון שאין ילדים רבים הנושאים שם זה.

שמות על שם אדם אשר נפטר

הדעות בנושא זה חלוקות, אצל משפחות רבות מדובר בנושא חשוב ומהותי לתת שם של אדם שנפטר או חייל שנהרג במלחמה. תמיד קיים הפירוש לשם המוביל לכך שגורלו של הילד יהיה דומה לגורלו של האדם שהלך לעולמו ולכן חלק מהאוכלוסייה נרתע מכך.