בדיקת פוליגרף

כל אחד יכול להיתקל במהלך בצורך לבצע בדיקת פוליגרף מסיבות שונות; החל מניסיון להתקבל לעבודה יוקרתית, ועד הצורך לתאם ולאמת גרסאות ביניכם ובין אדם שתובע אתכם בבית משפט מסיבה כלשהי. לא משנה מהי הסיבה לשמה זומנתם לבדיקת פוליגרף אתם ודאי חשים מעט חרדה, סטרס, פסימיות ועוד. אם להיות כנים, כדאי להחליף את התחושות הללו בתחושות חיוביות כדי להתכונן ראוי לבדיקה.

 

מה כדאי שתדעו על בדיקת פוליגרף

ראשית כל, חשוב להבהיר שמכשיר הפוליגרף הוא בעצם מכשיר מדידה מבין המדויקים ביותר בעולם. האדם שמפעיל את בדיקת הפוליגרף חייב להיות ישר ואמין, בעל מודעות לחשיבות של כללי האתיקה. על האדם להיות נטול אינטרסים לחלוטין.

 

בדיקת פוליגרף עוסקת במספר היבטים:

  • המצב הפסיכולוגי של הנבדק – כל אדם ייגש לבדיקת הפוליגרף במצב פסיכולוגי אחר. ובכל זאת, כ- 95% מהנבדקים חשים לחץ וחרדה ברמות שונות טרם הבדיקה. בשלב הראשון של הבדיקה מזינים את הפרטים האישיים, ומראיינים את הנבדק. בשלב זה הנבדק מציג את הגרסא הפרטית שלו בנוגע לנושא המדובר, ומספר על עצמו במידה ומדובר בתהליך קבלה לעבודה.

  • שיתוף פעולה – בדיקת פוליגרף מחייבת שיתוף פעולה מלא בין הבודק והנבדק. על הנבדק לפרט בהרחבה על כל נושא ובכל שאלה שהוא נשאל, ולשתף גם בנושאים המטרידים אותו כגון חובות, מצב רפואי, פיטורין ועוד. עליו להיות גלוי ואמיתי, עירני, אופטימי ורגוע ככל הניתן על מנת לאפשר לבדיקה לעבור בצורה הטובה ביותר. ככל שנאמין בצדקתנו ובאמת שלנו, הבדיקה תעבור בצורה פשוטה הרבה יותר והתוצאות שיתקבלו יהיו חד משמעיות.

  • ההכנה – כפי שצוין, מכשיר הפוליגרף דורש מהנבדק להיות עירני, קשוב ומרוכז. בכדי להשיג את אלו מומלץ להגיע לאחר שנת לילה טובה של לפחות 6 שעות, ארוחה טובה אך לא כבדה מידי. אם אפשר, מומלץ גם להגיע מעט זמן לפני תחילת הבדיקה כדי לשתות משהו, ולהרגע קצת לפני שמתחילים.

 

עוד קצת רקע

 

המילה פוליגרף מקורה ביוונית – רב (פולי) ורישום (גרף). הפוליגרף הומצא בשנות ה-20 של המאה העשרים בארה"ב, וזהו השם שניתן למכשיר המיועד לבדוק האם הנבדק באמצעותו דובר שקר או אמת. מסיבה זו, זכה המכשיר גם לכינוי 'מכונת אמת'. בדיקת פוליגרף מתקיימת בשיתוף פעולה בין הנבדק לבודק, והיא מתבססת על ההנחה הגורסת כי כאשר אדם משקר, גופו משדר תגובות פיזיולוגיות שאינן רצוניות; החל מהזעה, רעידות, דפיקות לב, עלייה בלחץ הדם ועוד ועוד. המכשיר מחובר לגוף הנבדק באלקטרודות שמטרתן לזהות את השינויים והתגובות בגוף האדם ולהקרין אותן למסך עליו עובד הבודק.

 

מובן שחברות וארגונים לא מחזיקות במכשיר פוליגרף משל עצמן, אלו עובדות בשיתוף פעולה מול חברות אחרות המתמחות במכשיר הפוליגרף ובביצוע בדיקות פוליגרף למגוון מטרות. צרו עמנו קשר לכל שאלה, ונשמח להסביר בהרחבה על תהליך הבדיקה וכיצד תוכלו להיעזר בנו.