כל מה שצריך לדעת כשמארגנים בר מצווה

בר או בת מצווה יש רק פעם אחת בחיים, וזו סיבה מספיק טובה כדי להשקיע באירוע נוצץ ומרשים. איזה סוג אוכל כדאי להגיש, האם לחגוג באולם, מועדון או גן – ועוד שאלות שכדאי שתשאלו את עצמכם כדי להפיק אירוע מושלם לילד או לילדה שלכם.

 

מתי חוגגים?

לגבי התאריך, רצוי שזה יהיה בסמיכות ליום ההולדת. אם הילדה היא ילידת ספטמבר אוקטובר או דצמבר, היא תיאלץ לחגוג בכיתה ז', שנה אחרי כולם (אלא אם היא נשארה שנה). אתם יכולים לשקול להקדים לה את הבת מצווה לסוף כיתה ו', או לזרום ולחגוג לה במועד. לגבי בנים זה קצת אחרת, הם חייבים להיות בני שלוש עשרה.

 

איפה חוגגים אירוע בר מצווה

הבר מצווה כולל בדרך כלל עלייה לתורה בבית כנסת ואירוע חגיגי נפרד. השאלה היא תמיד אם לחגוג במועדון, באולם או בגן אירועים. מן הסתם זה תלוי בהרכב המשפחתי שלכם: אם אתם משתייכים למשפחה ענקית, כנראה שתצטרכו אולם או גן אירועים. אם אין לכם הרבה קרובי משפחה, תוכלו להסתפק במקום קטן, למשל מסעדה איכותית. אם הילד מעוניין לחגוג רק עם החברים מהשכבה, אתם יכולים לבחור את אחד המועדונים שמתמחים בכך. מה שטוב בהם זה שהם מציעים חבילה כוללת, עם צלם ודיג'יי.

 

איזה סוג אוכל נגיש לאורחים, שחלקם בני שישים וחלקם בני שלוש עשרה?

ברוב האולמות מפרידים בין האורחים המבוגרים ובין הצעירים, פשוט מושיבים אותם בשולחנות נפרדים. מן הסתם את החברים של הילד לא מעניין לשבת עם הסבא של בעל השמחה או לשמוע על היבלות של דודה תקווה, וגם המבוגרים לא ממש מעוניינים לשבת עם בני נוער רעשניים. ההפרדה מאפשרת להגיש סוגים שונים של אוכל, אוכל צעיר לבני הנוער, כמו המבורגרים וצ'יפס, ואוכל מושקע יותר לשאר האורחים. זה יעיל בגזרת המחיר, מאחר והאוכל המוגש לחבריו של בעל השמחה הוא זול משמעותית, ולעיתים קרובות זה בדיוק האוכל שהם אוהבים ורוצים. 

 

האם כדאי להוסיף אטרקציות במיוחד לבני נוער?

אם יש אפשרות ומקום, זה יכול רק להוסיף. אפשר להציב כמה מכונות משחק, שולחן ביליארד, ועוד כמה אטרקציות מדליקות. כשחוגגים בגן אירועים זה יותר קל, כי המקום גדול יותר מאולם ואפשר להקצות מתחם שלם למשחקים. בכל מקרה, אפשר להעסיק את הילדים עד השעה בה מתחילה המסיבה באופן רשמי, ואז עדיף לסלק את כל המשחקים, אחרת הילדים בכלל לא יהיו מרוכזים בטקס, בברכות ועוד.

 

איך מממנים אירוע יוקרתי?

מן הסתם לא לכולנו יש כמה עשרות אלפי שקלים בשלוף, ממתינים להיות מושקעים באירוע. נכון שאירועים כאלה בדרך כלל מחזירים את עצמם, אם לא לגמרי אז  חלק ניכר, אבל יש הרבה ספקים שחייבים לשלם להם לפני האירוע. אז מה עושים? מתחילים לדבר על הלוואות. קחו הלוואה עם תנאי פירעון נוחים, שתוכלו להחזיר אחרי האירוע, אפילו שנה אחרי, ותחגגו לילד כמו שמגיע לו. זה הפתרון שרוב האנשים נוקטים בו כדי לא לרוקן את חשבון הבנק, וכדי לא להיקלע למצב בו מגבילים את זכויותיהם בבנק בגלל משיכת יתר.

 

האם לזרום עם הפנטזיות של חתן השמחה?

אם לילד או לילדה יש פנטזיה כמו להגיע בלימוזינה, על אופנוע, על שטיח אדום עם זיקוקים, עם שני מתופפים ועוד, אין סיבה לא לזרום איתם, כל עוד לא מדובר בחריגה מגבולות הטעם הטוב. לא מדובר בפנטזיה מנקרת עיניים ומוגזמת, אלא בכניסה מרשימה לאירוע שלהם.

 

האם כדאי לשכור מפעיל?

בעיקרון, באולמות ומועדונים שמתמחים בבר ובת מצוות, אתם מקבלים כחלק מהחבילה גם מפעיל, שתפקידו לעודד את הילדים לרקוד, עורך איתם משחקי חברה משעשעים – ובעצם מנהל את הערב עד לסיומו. יש חשיבות למפעיל כזה שיודע לגרום לילדים ליהנות ולא ייתן למסיבה לגווע. אם אתם עורכים את החגיגה באולם או גן אירועים, לא בטוח שיהיה לכם מישהו שיוביל את הערב, ולכן כדאי לכם לשכור אחד בתשלום. שימו לב לא לקחת בטעות מפעיל ילדותי מדי שיביך אותם, או לחילופין זקן מדי שישעמם אותם – המפעיל חייב לדבר לילדים בול בגובה העיניים שלהם, להלהיב אותם ולהעיף את המסיבה לפסים של שמחה והתלהבות.