איך מתקינים מערכות ספרינקלרים לכיבוי אש?

אש היא אויב מסוכן, גם במרחבים הפתוחים וגם בתוך מבנים מכל הסוגים. אחד מהאמצעים החשובים בהגנה מפני שריפות הוא הספרינקלר, ובעברית מתז. המדריך שלפניכם כולל הסברים לגבי מהם בעצם המתזים, למה הם חשובים, מהן הדרישות של החוק ואיך תוכלו להתקין בכוחות עצמכם מערכת שכזו.

מהו ספרינקלר?

מתזים הם מתקנים פשוטים למדי אבל יעילים במיוחד, שמהווים את מערכת ההגנה הראשונה בכל מבנה. התפקיד של הספרינקלרים הוא לפזר מים על שטח נרחב יחסית במטרה למנוע התפשטות שריפות. חשוב להדגיש שבמרבית המקרים המתזים לא מהווים תחליף להגעת לוחמי אש מיומנים, אבל הם מספקים לאנשים שנמצאים במבנה ולבעלי הנכס דבר יקר מאוד - זמן.

למה יש חשיבות כל כך רבה למתזים?

הספרינקלרים מצליחים לעכב, במידה רבה ואפקטיבית, את התפשטותה של האש. גם אם המים לא מצליחים לכבות לגמרי את הבעירה, עדיין התועלת עצומה ובמקרים רבים קריטית: כשקצב התפשטות האש מהיר, חלק מהנוכחים במבנה עלולים להילכד בו, והתוצאה עלולה להיות קשה מאוד. אם הקצב איטי יותר בזכות המים שיוצאים מכל מתז, הסיכוי לצאת בזמן וללא פגע הופך לגבוה יותר.

בהתאם, מתז איכותי הוא במצבים רבים ההבדל בין פגיעה בנפש לבין פגיעה ברכוש. בנוסף, מערכות הספרינקלרים גם מצמצמות את הנזקים לרכוש, בזכות עצירת ההחמרה של המצב עד להגעת כוחות הכיבוי וההצלה - כך שנקודת המוצא של הפעילות של אותם לוחמים מיומנים טובה יותר, וקל יותר לעצור את השריפה ולהפחית את הפגיעה במבנה ובתכולתו.

עיקרון הפעולה של המתזים

עיקרון הפעולה של הספרינקלר פשוט למדי: כשהטמפרטורה בחלל שבו מותקן המתז עוברת רף מסוים, שכבת הזכוכית שעוצרת את המים נשברת, והתוצאה תהיה כמובן התזה של המים על האש. על-מנת להפיק מקסימום תועלת מהמערכת, חשוב לבחור נכון ספרינקלרים איכותיים ועמידים, ועוד דגש חשוב הוא פריסה מדויקת של המתזים כך שיינתן מענה מהיר לכל שריפה בכל נקודה ברחבי המבנה.

מהן הדרישות של החוק לגבי ספרינקלרים?

בבנייני מגורים שיש בהם 9 קומות או יותר, וגם במבני המגורים שיש בהם חניון תת קרקעי, ישנה חובה להתקין מערכת ספרינקלרים. עוד כדאי לדעת שהחוק מפרט את הדרישות גם לגבי רכיבים אחרים של מערכות כיבוי אש בבנייני המגורים רבי הקומות, כשבין השאר חובה לוודא שיש מטפים וגלגלונים בכל קומה, וכן ברזי כיבוי אש. מרכיב חובה נוסף הוא גלאי עשן בכל קומה.

לגבי מבנים המשמשים לפעילות עסקית ומסחרית, התקנת מתזים היא חלק מהדרישות של הרשות הארצית לכבאות והצלה על-מנת לאשר בקשה לרישיון עסק. ישנם מקומות שפטורים מחובה זו - למשל אולם אירועים שמוגבל לאירוח 500 איש בלבד, או מקום קטן יחסית שמשתמש רק בחומרים שרמת הבעירות שלהם נמוכה. עוד כדאי לקחת בחשבון שהתקנות שלפיהן מחליטה הרשות הארצית לכבאות והצלה אילו עסקים מחויבים בהתקנת ספרינקלרים ואילו לא משתנות - ולכן ההמלצה לכל בעל עסק היא לפנות מראש לרשות ולוודא מה נדרש ממנו בהתאם למאפיינים הספציפיים של העסק שלו.

דרישה נוספת של הרשות הארצית לכבאות והצלה היא ביקורת שנתית, ולפעמים גם בתדירות גבוהה יותר, על-מנת לוודא שהמתזים תקינים וכך גם החיבור למים.

מעבר לדרישות החוק, כמובן שכל אדם יכול לבחור להתקין בכל מקום שירצה מערכת שכזו. מומלץ לעשות זאת באמצעות אנשי מקצוע מנוסים - ובכל מקרה להתנהל לפי הדגשים החשובים הבאים:

התקנת מתזים - דגשים חשובים

  • לפני שמחברים את כל הספרינקלרים לצנרת הביתית, חשוב לוודא שלחץ המים בבית מספיק גבוה כדי להבטיח פעילות תקינה של כל מתז אם יהיה בכך צורך. אם הלחץ נמוך מדי, ייתכן צורך במיכל מים ייעודי למטרה זו.
  • הצינורות שמובילים מים למתזים יכולים להיות מפלסטיק, PVC או CPVC.
  • החיבור של הספרינקלר לצינור מתבצע באמצעות מתאם מיוחד. מומלץ להוסיף גם מעין כלוב קטן כדי להגן על המתז מפני פגיעה (בטעות, כמובן) של בני הבית.
  • את הצינורות שמובילים אל הספרינקלרים תרצו מן הסתם להסתיר. בהתאם יש צורך או לפתוח את הקירות, או להתקין קירות גבס, כך שבכל מקרה מדובר בעבודה מורכבת מאוד שמחייבת ניסיון רלוונטי.

נכתב באדיבות: אמין הנדסת אש