אגרנות כפייתית - שימו לב לסימנים

אגרנות כפייתית - שימו לב לסימניםהתופעה הזו של אגירת חפצים ודברים ללא סוף עשויה להתגלות אצל כל אחד, אפילו אצל הקרובים אליכם ביותר, ללא משוא פנים. תסמין ראשוני לתופעה זו מתבטא כאי רצון להיפרד מכל חפץ שהוא, בין אם מדובר בחפץ חשוב ונדרש ובין אם לאו. תסמין נוסף נוגע ברכישת חפצים שונים בלא אבחנה, גם אם המצב הכספי אינו מזהיר במיוחד. אותו אגרן כפייתי אינו נוטה לשאול עצמו האם הוא אכן זקוק לחפץ המדובר – אפילו אם כבר יש ברשותו 5-4 חפצים זהים, כי תמיד "עדיף שיהיה". אגרן כפייתי לא שם לב למרחב המצומצם בו הוא חי, עקב החפצים הרבים שהוא אוסף, שאינם מאפשרים לו יכולת להתהלך חופשי.

 

אגרנות – מהן הסיבות לה והאם וכיצד ניתן להתמודד עמה?

סיבות לבעיית האגרנות אינן חסרות: ניצולי שואה (ודור ההמשך שלהם, שעל ברכיהם גדל), שסבלו מחסך באותם ימים, ועדיין נוהגים לשמור על חפצים פחות נחוצים "למקרה הצורך", "שיהיה" ועוד אי אלו אמרות שפר. בין היתר, מתבטאת התופעה גם באיסוף חפצים מכל סוג, לעתים אף חפצים הזרוקים להם כך באמצע הרחוב. מובן מכך שאין מדובר רק בקניות שאינן נדרשות ואף מיותרות.

 

סיבות לאגרנות עשויות לנבוע מחסך בילדות או רקע אחר הגורם לאנשים למלא את החלל הריק שבתוכם על-ידי אגירת חפצים אלו. במקרים אלו, כדאי לפנות לקבלת טיפול על-ידי מטפל התנהגותי עם הבנה בענייני אגרנות, התמכרויות וגמילה. לצד זאת, חשוב מאוד לשלב ביקורו של אשת או איש מקצוע בעלי התמחות בפינוי דירה מקצועי. שילוב שני מרכיבים אלו יחדיו יסייע לסובל מהבעיה בפתירתה על הצד הטוב, תוך שיפור איכות החיים וסביבתו.

 

אגרנות כפייתית - ההשלכות

בית מגוריו של זה האוסף חפצים באופן כפייתי, נראה לרוב עמוס במיוחד ב"מבחר" גרוטאות, ניירת וחפצים אחרים. לעתים קרובות יהיה זה איסוף רהיטים שונים, מוצרי חשמל שאינם שמישים כבר ועיתונים ישנים מהם ממאן האגרן הכפייתי להיפטר ומעדיף להמשיך ולחיות בצידם. תוצאתה של אגרנות אובססיבית היא אוסף מגוון של פריטים בלתי נחוצים בבית, שמלבד הנזק שהם עשויים להסב מבחינה בריאותית, יש להם גם השפעה שלילית על החיים הרגילים.

 

במידה שאחד מבני משפחתכם לוקה בתופעות האגרנות הכפייתית, סביר שגם אתם מרגישים זאת על בשרכם ואף סובלים מהשלכות העניין. למזלכם, ניתן להיאבק בהשלכות שליליות של אגרות כפייתית – מדובר בחברות מקצועיות המפעילות צוותי פינוי דירה – בתהליך המבוצע בתשומת לב רבה ותוך הקפדה והתחשבות מרביים על כבוד האוגר כפייתי. מובן שאין זה קל להתמודד עם האספקט הנפשי הכרוך בתופעה זו; על כן רצוי שהדבר יבוצע בידי בעל מקצוע.

 

צוות פינוי דירה – האם זהו הפתרון הטוב לאגרנות כפייתית?

צוות פינוי דירה מקצועי הוא בעל התמחות בפינוי תכולתן של דירות, גם במקרים מאתגרים. אגרות כפייתית עשויה להגיע לעתים רבות למימדים מסוכנים, למשל – מצב בו ניתן אך בקושי לרב להיכנס לבית או לחדרים מסוים בו, עקב העומס הרב של חפצים שנאגרו בהם במשך שנים. עבור מקרים כאלו, מתורגל צוות הדירה לבצע שירות איכותי המשלב פתרון פרקטי לצד טיפול אישי וברשמת רגישות גבוהה, המבטא אמפתיה והבנה מרביים למצב זה. בעל מקצוע איכותי ידע לגשת לבעיה ולהתמודד עמה, תוך פינוי מהיר ויעיל של הדברים הלא חשובים שנאגרו בדירה משך שנים ארוכות.

בדירה בה מתגורר אגרן כפייתי, ניתן לעתים קרובות למדי לאתר חפצים בהם ניתן לעשות שימוש חוזר; הצוות המקצועי לפינוי תכולת דירה מקפיד למיין את כל אלו – ואת החפצים השמישים למסור למשפחות נזקקות במקום להשליך לפח האשפה.

התקנת מצלמות אבטחה 2
המלצות טיולים בארץ
רישום המלצה חדשה
תכשיטים נגד עין הרע
המלצות טיולים בארץ