קריאת ספרים - לא נכחדו מן העולם!

קריאת ספריםאין זה סוג שהאנשים היצירתיים ביותר, אלו שמביאים יוזמות חדשות וחידושים, אינטלקטואלים מובילי דרך – כולם קוראים ספרים, ואז ממשיכים וקוראים עוד ועוד ספרים. רכישת ידע היא חלק חשוב בהתפתחותו של אדם ונראה שישנה חשיבות רבה בלמידה מהאחר, בין אם מדובר בהורים, מורים, רבנים, אנשי רוח ואחרים הסובבים אותנו. אוצר הידע הנמצא במוחנו יכול לגדול בעיקר על-ידי קריאה של ספרים.

 

רכישת דעת, חוכמה והשכלה היא בעלת חשיבות רבה. הספר הוא כלי עוצמתי המאפשר לנו להתפתח מבחינת ידע ובינה. יש לדאוג שאכן נקרא את הספרים עלינו אנו שמים את ידינו – ולא רק נניח להם להיות מונחים על המדף ולצבור אבק משך זמן רב. קריאת ספרים תהפוך אותו לחכמים ותקרב אותנו למצוינות אנושות לה אנו כמהים כל-כך.

 

למידה והבנה

לספרים יש את היכולת המדהימה ללמד אותנו דברים – לפעמים מדובר בדיוק בדברים שאנחנו צריכים לדעת ולפעמים מדובר בדברים שאנחנו לא חייבים לדעת כדי להתקדם ולהתפתח בכיוונים הטובים לנו ביותר. אין מדובר רק בספרי עיון המיועדים ללמד אותנו ולהחכים אותנו בתחום כלשהו; ישנם ספרי קריאה שאינם דווקא ספרי עיון שיכולים ללמוד אותנו על העולם ועל החיים, על הקיום האנושי, על קשיים, מהמורות ואתגרים של אנשים אחרים, מהם אנו יכולים ללמוד הרבה ולהסיק מסקנות לגבי חיינו הנוכחיים – ואולי גם לגבי חיינו הקודמים ואלו שיגיעו אחרי החיים האלו. קריאת ספרים מאפשרת לפתוח את הראש ואת הלב כדי ללמוד דברים חדשים – גם אם מדובר ברומן מן המאה ה-16.

הפסקה ממחשבה

קריאת ספרים גם מאפשרת לברוח מן העולם – ולו גם לדקות ספורות בלבד. מה טוב יותר מלהתכנס לתוך עולם אחר ולהיות בו ולחוות אותו דרך המילים והמשפטים. אנו מאפשרים לדמיון שלנו לעוף יד ביד עם הטקסט הכתוב; אנו מתעופפים ונלקחים למסע יחד עם הסופר שכתב את הספר; מנסים כל אחד בדרכו להבין את הדרך בה הסופר שואף (או מתיימר) לקחת אותנו. אולי גם אתם תזדהו עם תחושת הניתוק הנהדרת שקריאת ספר יכולה לספק לנו; ההתנתקות מהעולם האמיתי והמעבר לייקום המקביל אותו מנסה ליצור כותב הספר. אין מדובר רק בבריחה מהעולם החיצוני, אלא גם מהרעש הפנימי המיוצר ללא הפסקה.

דרך מופלאה להעביר את הזמן

לא כולנו חובבי טלוויזיה ותכניות ריאליטי; עבור חלקנו קריאת עיתונים איננה כוס התה שלנו. בדיוק עבורנו קיים הדבר הזה שנקרא, בפשטות, "ספר" ו"קריאת ספרים". שכן ספרים לא נכחדו מן העולם, גם עם לעיתים אנו עשויים, בטעות, לחשוב שכן.

קורא ספרים אלקטרוני

אגב, לא חייבים לקרוא רק ספרים פיסיים. יש גם פיתוח חדש-ישן שנקרא קינדל (Kindle) שהוא קורא ספרים אלקטרוני. גודלו כגודל כף יד (גדולה) וניתן לאחסן בו מאות ספרים ולשוב ולקרוא בהם כל אימת שמתחשק לנו. מדובר בפיתוח מהפכני המאפשר לנו לשאת מאות קילוגרמים של ספרים בכיס! החיסרון הוא שהמכשיר מתאים לקריאת ספרים בשפות לטיניות (בעיקר באנגלית), אך לא בעברית. המקור העיקרי למציאת ספרים המתאימים לקינדל הוא אתר "אמזון" – שם תוכלו למצוא מאגר עצום של ספרים, הכולל ביקורות, חוות דעת ודירוגים לגבי ספרים שנכתבו על ידי סופרים שונים, כולל חידושים דיגיטליים לספרים ישנים שנכתבו לפני מאות בשנים.

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

 

המלצות טיולים בארץ

 

המלצות טיולים בחו"ל

 

פרסום עסקים חינם

 

טיפים לעסקים

 

בלוג - כתבות מאמרים וטיפים בתחומים שונים