התקנת מערכות סינון לממ"ד – מדריך למתחילים

חדרים אטומים, ממ"דים ומקלטים הינם חללים אשר חשוב מאוד להתקין בהם מערכות אוורור וסינון. מערכות אלו מסייעות לדרים בבית מכיוון שבחדרי ממ"ד ישנו חשש מפני גז ראדון ולעיתים אף טחב. אחת האופציות להימנע מבעיות אלו היא התקנת מערכת אשר תפחית את הצטברות הגז והאוויר הבעייתי.

לרוב, מערכות סינון ואוורור אלו משלבות התקנת מפוח אשר שואב את האוויר הכלוא ומוציאו אל מחוץ לחדר. מערכת אוורור נועדה להחליף את האוויר הקיים בחדר הממ"ד באוויר חדש וכך היא גם מוציא את החום, הלחות, הריחות הדחוסים ולעיתים אף את שאר הסכנות הקיימות בחדרים אלו.

מערכת סינון לחדרים אטומים וממ"ד

קיימות מערכות שונות שנועדו לסנן את האוויר בממ"ד, ביניהם שחק 6+ הנחשבת למערכת המתקדמת ביותר שקיימת כיום בשוק. זוהי מערכת בעלת אמינות מרבית לסינון ויעילה בפני איומי אב"כ. מערכת זו מסוגלת לפעול במשך שנים רבות ולהגן על השוהים בחדר הממ"ד לאורך שבועות עד חודשים. כמו כן, מדובר במערכת סינון שנחשבת לקלה לתפעול והתקנתה נעשית באופן די פשוט על ידי ניסור בטון בממ"ד.

מערכת סינון לממ"ד נועדות להגן על האנשים השוהים בו ומאפשרת להם להתנהל בחדר ללא אמצעי מיגון אישיים. במרבית המערכות קיים ווסת ספציפי שאמור להבטיח לחץ אוויר חיובי וזרימת אוויר חד כיוונית אל מחוץ לממ"ד ולמנוע כניסת אוויר מזוהם פנימה. במקרה של שעת חירום, מערכת סינון איכותית תספק לשוהים בממ"ד הגנה מושלמת מפני מתקפות אב"כ וכדומה. חשוב מאוד כי למערכת הסינון יהיה תו תקן של מכון התקנים הישראלי.

התקנת מערכות סינון לממ"ד

על מנת להתקין את מערכת הסינון תאלצו לבצע עבודה של ניסור בטון בממ"ד. פעולה זו חייבת להיעשות על ידי מקצוענים בלבד מכיוון שהעבודה תתאפשר אך ורק באמצעות מסור דיסק חשמלי אשר נועד לעבודות ניסור בטון. חשוב מאוד לבצע את העבודה מבלי לפגוע במבנה הקיים אלא רק להוסיף לו את המערכת הנחוצה.

ניסור בטון בממ"ד צריכה להיעשות על ידי אדם מוסמך שיש ברשותו את הכלים המקצועיים והאיכותיים ביותר וזאת בכדי להימנע מנזק רב ועל מנת לקבל את התוצאות הרצויות. ניסור בטון בממ"ד נעשה על ידי דיסק יהלום העשוי מן החומר הקשיח ביותר בטבע, העבודה איננה מיועדת לחובבנים ויש להקפיד כי תתבצע על ידי קבלן מנוסה.

מדוע חשוב להתקין מערכת סינון בממ"ד?

במידה ואכן תפרוץ מלחמה או תתבצע מתקפת אב"כ מרבית התושבים ייכנסו למקלטים ובמידה והמערכת איננה קיימת - יעילות הממ"ד כמעט ואפסית. מערכת סינון למעשה מספקת אוויר נקי בשעת חירום ומצוקה ומאפשרת לאנשים ששוהים בחדר להמשיך בעשייה ובחייהם בבטחה. הקפידו וודאו כי המערכת שהנכם מעוניינים לרכוש אכן איכותית ונוחה לשימוש. מערכות סינון טובות פועלות גם במקרים של הפסקת חשמל, בעלות מסנן חסכוני ונוח לתפעול.