מהם הדברים שחשוב שתוודאי מול הגניקולוג בזמן הריון?

על פי נתונים סטטיסטיים, שליש מתביעות הרשלנות שמגיעות לבתי הדין בגין רשלנות רפואית עוסקות ברשלנות בזמן לידה. לא פעם הרשלנות בלידה נגרמת כתוצאה ממעקב היריון רשלני, הטיפים הבאים יעזרו לך להישאר עם היד על הדופק לאורך תקופת ההריון.

 

תקופת ההריון מאוד משמחת אך לא פעם גם נלוות אליה בעיות. לכן נשים נדרשות לבצע מעקב רפואי מוקפד ושלל בדיקות כדי לאבחן מבעוד מועד בעיות אצל העובר. אך מה קורה כאשר המעקב הרפואי לקוי? או שהבדיקות מבוצעות באופן רשלני? תמיד ישנו גורם סיכון, אך הישארות עם היד על הדופק עוזרת למנוע ולאבחן בעיות מבעוד מועד ולהציע פתרונות רפואיים. כדי למנוע מקרים של רשלנות רפואית בלידה, אלו הדברים שכדאי שתוודאי מול הגניקולוג במהלך ההריון שלך.

היי מעורבת בתהליך קבלת ההחלטות

אל תהיי אדישה או תפקפקי בתחושות הבטן שלך, גם כאשר עומד מולך גורם רפואי מוסמך. אם ההליך הרפואי אינו ברור לך, או לחלופין ההחלטה על ביצוע או הימנעות מבדיקה מסוימת אינה מובנת, אל תתביישי לשאול כמה שאלות שרק אפשר. עליך להיות מודעת ולדעת בפני מה את עומדת, מה הסיכונים הקיימים, ולקבל את כל הפרטים הנחוצים אודות הטיפול הרפואי. אם הטיפול הרפואי אינו מיטיב עמך או שנדלקת נורה אדומה אל תתביישי לעמוד על שלך ולדרוש הסברים.

ההיסטוריה הרפואית שלך

חשוב מאוד לוודא שהרופא עובר על כל ההיסטוריה הרפואית שלך במפגשים הראשוניים. עבר רפואי, תרופות, אלרגיות, רגישויות, שימי לב שהרופא יודע הכל ואל תשכחי לעולם, שגם הרופא הוא בן אדם ולכן יכול לפספס מידע כזה או אחר. לכן אם ידוע על רגישויות או אלרגיות כלשהן אל תשכחי לציין זאת גם ברגע האמת ולוודא שהרופא כותב זאת בגיליון הרפואי שלך, לרבות בסיכום מעקב ההריון שמגיע אתך לחדר הלידה.

אל תסכימי על כל דבר

אם הרופא המליץ לך על הליך רפואי כלשהו, או שאבחן מום או בעיה בעובר ואת אינך שלמה עם ההחלטה, אל תסכימי לקבל טיפול רפואי לפני שאת מקבלת עוד חוות דעת. זו זכותך לקבל חוות דעת מרופא נוסף או מרופא מומחה לצורך העניין. לעיתים רשלנות רפואית בלידה יכולה להימנע כתוצאה מחוות דעת של רופא אחר, שיכול לתת עצה ולהמליץ על טיפול רפואי שלא חשבו עליו קודם. במידה ועליך לקבל טיפול רפואי, היי מודעת היטב לסיכונים ולאפשרויות החלופיות שעומדות בפניך, שכן גם מתן טיפול רפואי ללא "הסכמת מדעת" זו סוג של רשלנות.

היי מודעת לכל הבדיקות שעליך לעבור

במהלך ההריון ישנן בדיקות רבות שצריך לעבור ויש נשים אשר מתמודדות עם סיכונים מסוימים. וודאי שהרופא אכן מבצע את הבדיקות "לפי הספר", בודק במהלכן את כל שצריך, וגם את שתפי פעולה ובצעי את הבדיקות כנדרש. אם ישנן הנחיות מיוחדות או הוראות שעליך לבצע במהלך ההריון, בצעי אותן, בעיניים פקוחות כמובן, כך תוכלי להגיע לחדר הלידה כשאת שקטה ויודעת שעשית הכל כראוי וכנדרש.