המלצות טיול בעולם - חומת אדריאנוס, אנגליה

המלצות טיול בעולם - חומת אדריאנוסחומת אדריאנוס שימשה כקו הביצורים הגדול ביותר שנבנה אי פעם על-ידי הרומאים. החומה באורך 118 קילומטרים והוקמה באיים הבריטיים בידי אדריאנוס, הקיסר הרומי. גובה החומה 5 מטרים והיא סימנה את גבולה הצפוני של האימפריה הרומאית בזמן ששלטה באיים הבריטיים. החומה הוקמה במטרה להגן על שטחי האימפריה בפני פלישה סקוטית מהצפון.

 

ההסבר לעיל הוא רק הסבר אפשרי אחד, אולם ישנם היסטוריונים הסבורים כי הסבר זה אינו מספק. מובן שהסברה שהרומאים בנו אותה לטובת ההגנה על האימפריה עשויה להישמע כרעיון סביר לאוזניים של הבן-אדם התרבותי, אולם על-פי סברות אחרות מדובר היה דווקא בסמל אימפריאלי באמצעותו סימנו הרומאים את גבולות האימפריה – מוחשית וויזואלית. חומת אדריאנוס היא כיום אתר מורשת עולמית מטעמו של ארגון אונסק"ו של האו"ם.

מידע כללי ומעניין נוסף אודות חומת אדריאנוס שבאיים הבריטיים

אורך החומה הוא כ-118 קילומטרים. רוחבה המקורי היה 3 מטרים וגובה בחלק מהמקומות הגיע לכדי 3.5 מטר. את החומה בנו מאבני המקום ובעת חוסר, מולא החלל באדמה. לאורכה החומה נבנו מוצבים ושומרים הוצבו בכל אחד מהם. בעת שלום, נגבו מסים מאלו שביקשו לעבר מצד אחד לאחר. החומה נמתחת מחופו של הים הצפוני בעיר ניוקאסל ועד לעיר קרלאייל שבסמוך לים האירי.

 

החומה היא המוצג ההיסטורי הארוך ביותר בבריטניה. משני צדי החומה, וכן לאורכה, נבנו לאורך השנים מוזיאונים לטובת שימור הרפתקאות הלוחמים והמלחמות שהדפו את התקפות הצפון. באונסק"ו הוחלט שהחומה היא מורשת עולמית היסטורית. כספי התיירות באזור החומה מועברים לקרן הדואגת לתחזוקת החומה וטיפוח סביבתה.

 

החומה נבנתה בידי עבדיו של הקיסר אדריאנוס בשנת 122, כאשר הוחלט בהנהלת האימפריה לשמור עליה בפני התקפות של העמים הסקוטיים שמצפון. הקיסר אנטנוניוס בנה חומה נוספת הנמצאת כיום בגבול שבין סקוטלנד ואנגליה, אולם נחרבה במשך השנים.

חומת אדריאנוס – איך מגיעים?

ישנן אפשרויות הגעה רבות לחומה, שמתחילה מהעיר ניוקסל וממשיכה בצמוד לשניים מהכבישים המהירים. אפשר להגיע לחומה בעזרת רכבת שעוברת בכיוון צפון-דרום, אוטובוס וסירה/יאכטה (אפילו מצרפת). ניתן להגיע לניוקאסל גם בטיסה, שכן יש לעיר שדה תעופה אזורי של צפון מזרח אנגליה.

מה אפשר לעשות בסביבת החומה

ניתן לחלק את הסיור בחומה לסיור רגלי, סיור במסלולי אופניים ועוד. למה בכלל להגיע לאזור החומה? כי מדובר באזור מרתק במיוחד – סביבה המשרה אווירה היסטורית שייתכן שאף תחזיר אתכם בדמיונכם לאותם ימים עתיקים של האימפריה הרומית. הרומאים ידעו שיהיה קשה ומאתגר במיוחד לנסות לכבוש את האיים הבריטיים כולם, שכן חלקים נרחבים מהם היו מיושבים בעמים ברבריים שהיו לוחמים עיקשים במיוחד. אנשי האימפריה העדיפו שלא להסתבך עמוק מדי במלחמות חסרות סיכוי שייגבו מחיר יקר מהאימפריה ובחרו, במקום זאת, להקים את החומה, שלכל הפחות תגן על שטחיה בפני פלישות אפשריות של עמי הצפון הפראיים.

 

מבקרים רבים המגיעים לצפון מזרחה של אנגליה אינם מפספסים ביקור באחת מנקודות החומה, שכן מדובר בביקור המעניק השראה היסטורית, ידע ותבונה רבים. מעטים מאיתנו יודעים שהאימפריה הרומית כללה גם חלקים מהאיים הבריטיים. על אף שמצביאי האימפריה מעולם לא הגיעו לאירלנד, הם כן הטמיעו מהתרבות הרומית באותה פינה מרוחקת וקרה של יבשת אירופה.

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

המלצות טיולים בארץ

 

המלצות טיולים בחו"ל

 

פרסום עסקים חינם

 

טיפים לעסקים

 

בלוג - כתבות מאמרים וטיפים בתחומים שונים