האם כתבתם לבד את החוזה המשפטי שלכם?

 

Drafting a legal contractלא הרבה אנשים בהכרח מודעים לכך, אך כל מסמך ששני אנשים חותמים עליו ומהווה זיכרון דברים או חוזה ביניהם, הוא מחייב מבחינה משפטית, כל עוד כמובן הוא לא כולל סעיפים שמהווים עבירה על החוק. כלומר, אם אנחנו מחליטים למכור נכס לאדם מסוים וחותמים על זיכרון דברים, אזי שהדברים המופיעים במסמך מחייבים אותנו ואותו. בלי קשר לשאלה האם מדובר בניסוח חוזה עורך דין או ניסוח שלנו.

 

למה חשוב לדעת את זה? אם אין לנו ידע משפטי ולא כתבנו מעולם חוזה משפטי, זה עלול להיות בעוכרינו. אנחנו עלולים לכתוב סעיפים שיפגעו בנו, סעיפים שאנחנו נצטרך לבצע אותם שכן מדובר בחוזה משפטי לכל דבר. מעבר לכך, ניסוח שלנו את החוזה יכול להיות לא ברור או לא חד משמעי מספיק, מה שעלול להשאיר הרבה פתח לפרשנות וקושי לבצע את מה שסוכם.

 

בדרך כלל, בעסקאות רציניות, גדולות, בין אם הן מתבצעות על ידי גורם פרטי ובין אם הן מתבצעות על ידי חברות, עסקים, מוסדות ציבור, ארגונים וכדומה, אזי נהוג לשכור עורך דין שינסח את החוזה בין הצדדים. ישנם מקרים, שמדובר בחוזה סטנדרטי לכל דבר. למשל, חוזה עבודה בין מעסיק לעובד, הוא אומנם אישי בניגוד למה שהיה בעבר, אך הוא סטנדרטי, כלומר, אנחנו לא נראה הבדלים משמעותיים בין חוזים, אלא בתנאים מסוימים (למשל תנאי שכר).

מדוע משתלם לקחת עורך דין לניסוח חוזה?

ברמה הבסיסית ביותר הסיבה היא מאוד פשוטה. כל אדם צריך לעסוק במה שהוא טוב בו. בעל מקצוע שאיננו עורך דין, לא אמור לכתוב חוזה משפטי אפילו כשמדובר בעניין אישי. לעומת זאת, עורך דין מתמחה בכך ולכן יהיה נכון לשכור אותו לבצע את העבודה.

אך מעבר לעניין הזה שהוא נכון למעשה לכל תחום מקצועי, יש היבטים מסוימים, ספציפיים, אשר מסבירים מדוע ניסוח חוזה עורך דין עדיף על ניסוח חוזה באופן עצמאי.

 

למשל, כשאנחנו מנסחים חוזה, באופן טבעי הניסוח יכלול את מה שאנחנו יודעים ומכירים. לא בהכרח נתייחס לדברים שאנחנו לא מכירים, וכן לדברים שעלולים להיראות לנו כמקרי קיצון. עורך דין לוקח בחשבון כל דבר שיכול לקרות. דוגמא קלאסית לכך אפשר לראות בחוזים שאמורים לכלול התייחסות למקרים לא צפויים, כמו למשל, אסון טבע. אנחנו לא בהכרח ניקח את זה בחשבון, לעומת זאת עורך דין שיש לו ניסיון בתחום, ידע שצריך להתייחס גם למקרה זה.

 

כמו כן, עורך דין יתייחס לתנאים ולסעיפים השונים על פי החוק. זאת על מנת שהחוזה יהיה תקין ומקובל מבחינה משפטית. זה נכון לגבי תנאי ביצוע החוזה, סנקציות במקרה והתנאים לא מבוצעים ועוד. גם הניסוח עצמו חייב להיות סביר ולעמוד בפרמטרים של חוזה משפטי.

 

עוד נקודה שצריך לקחת בחשבון, כשאנחנו שוכרים עורך דין לנסח חוזה, הוא יכול להציע בפנינו נקודות שונות שעלולות להשפיע כך או אחרת על העסקה. למשל, אם אנחנו לא התייחסנו לנקודה מסוימת אז הוא יכול להאיר את עינינו לגביה ואז הוא ידע כיצד לטפל בה, בשביל שלא תישאר ללא מענה.

 

נקודה אחרונה בהקשר זה היא, עורך דין אמור לייצג את הלקוח שלו. אין לו רגש כלפי הצד השני. כשאנחנו חותמים עסקה עם גורם מסוים, אז ייתכן שאנחנו "נמהר" לעשות את זה ואז נהיה מוכנים להתפשר או להטיב איתו. עורך דין מייצג את האינטרס שלנו בתור לקוחות ולכן הוא יהיה יותר נוקשה. זה יכול לשרת אותנו בהיבט משפטי ובהיבטים אחרים.

כיצד שוכרים עורך דין לניסוח חוזה

בעיקרון יש שתי דרכים לעשות זאת. דרך אחת, היא לשכור עורך דין שאכן ייצג את האינטרס של אחד הצדדים, בדרך כלל הכוונה היא לצד שמוכר. למשל, בעסקת נדל"ן, אז עורך דין מטעמו של בעל הנכס הוא זה שינסח את החוזה לרוב. ישנם מקרים בהם עורכי דין מטעם שני הצדדים ישבו וינסחו ביחד את החוזה.

 

דרך שנייה היא לשכור עורך דין ניטראלי שינסח עבור שני הצדדים את החוזה. במקרה כזה, הוא ילמד על סוג העסקה והרצונות של כל צד ובסופו של דבר הוא ינסח חוזה שיתאים לציפיות ולדרישות שלהם.

 

 

 

פרסום מאמרים וכתבות

מעוניינים לפרסם מאמר באתר המלצה? 

חייגו 0722-400-400

או שלחו מייל ל info@hamlatza.co.il ונחזור אליכם בהקדם

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

 

 

 

 

 

 

תכשיטים נגד עין הרע
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
 איתמר גולדשטיין טיפול רגשי
המלצות טיולים בחול
המלצות טיולים בארץ