חשיבות חוות דעת אדריכלית לרכישת דירה מיד שניה

חשיבות חוות דעת אדריכליתכאשר אתם עומדי בפני רכישת בית או דירה, לא תמיד קל להעריך את הפוטנציאל האדריכלי והעיצובי שלו. לעתים גם פגמים קטנים יחסית מונעים מהקונה החדש ו/או הבלתי-מקצועי לפספס נכס מוצלח למדי; לעתים עשוי להיות מקרה הפוך, בו הקונה מסוחרר מתכונה כלשהי של הדירה שהוא אוהב, תוך שהוא מפספס חסרונות מהותיים בה, כגון – עלויות שיפוץ גבוהות. לעתים אתם עשויים לחוש שהנכס מתאים לכם, אולם אינכם בקיאים בשינויים הנדרשים על מנת שהנכס יתאים לכם – ובאמת. כל אלו עשויים לגרום לקבלת החלטה שגויה לגבי הרכישה.

על כן רצוי לקבל חוות דעת אדריכלית טרם רכישת דירה.

אדם מקצועי בעל ניסיון בעיצוב פנים ובאדריכלות יוכל לחוות את דעתו לגבי אפשרויות עיצוביות ולגבי הצד הטכני של המבנה. פגישה ייעוץ אחת לרוב תספיק על-מנת לקבל חוות דעת מבוססת ומקצועית אודות הנכס ואודות מידת התאמתו לכם.

 

הגיעו לפגישת ייעוץ עם האדריכל על מנת לחוות ביקור משותף שלכם בנכס; לברר את הצרכים הרצונות והחלומות שלכם לגבי הנכס המדובר; לסקור את הנכס ולברר את מצב המבנה, אפשרויות שיפוץ, תיאור תהליך השיפוץ, הערכת עלויות ולוחות זמנים.

 

בנוסף, יבדוק האדריכל אפשרויות התאמה של הנכס לצרכיו והאם ישנו צורך בקבלת היתר מהעירייה. ייתכן גם שיהיה צורך להיוועץ באנשי מקצוע נוספים, וגם על כך ייתן האדריכל את חוות דעתו, לדוגמא כגון קונסטרוקטור לענין הריסה של קירות נושאים. האדריכל גם ייתן הערכה ראשונית של לוחות זמנים ועלויות אפשריים.

 

חוות דעת אדריכלית נדרשת לעתים לצרכי הליכי משפטיים ולפעמים גם כדי למנוע צורך בהליכים אלו. ברור וידוע שבתי משפט אינם נוהגים לתת פסיקות בעניינים מקצועיים ומבקשים לקבל חוות דעת מפי מומחים בנושאים אלו. לכן רצוי לבצע הכנה מראש של חוות דעת אדריכלית למקרה של מחלוקת משפטית בין הצדדים בתחומים הקשורים במקצועות הבניה והתכנון.

 

על מנת לערוך חוות דעת אדריכלית, יש להיות בעל הבנה מקצועית מספקת ומעמיקה של מעניק חוות הדעת בנושא בו נדרש לחוות את דעתו, מלבד זאת – עליו להיות מסוגל להציג את חוות הדעת שלו ולהגן עליה בזמן חקירה נגדית בבית המשפט. ניסיונו ומקצועיותו של האדריכל מהווים גורם חיוני באופן התייחסותו של בית הדין לחוות הדעת.

 

חוות דעת מקצועית זו מכילה לרוב פרק מבוא המתאר רקע עובדתי למחלוקת המשפטית, פרק המתעמק בניתוח עובדות, ממצאים וראיות וסיכום הכולל קביעה מקצועית מבוססת בנושא הנידון.

 

חוות דעת אדריכלית עשויה להיות קשורה בנושאים: רישוי ובניה, תכנון סטטוטורי, תכנון אדריכלי, התנגדויות, ליקויי בנייה ותכנון, זכויות יוצרים, אתירה, פרקטיקה מקצועית, שכר טרחה לתכנון אדריכלי – כאשר כל אחד מהנושאים הנ"ל מחייב התמצאות ספציפית, ואין די בניסיון מקצועי אדריכלי על-מנת לתת חוות דעת אדריכלית עבור כל אחד מהנושאים האמורים.

 

במידה שאינכם בטוחים איזה אדריכל יוכל להעניק לכם חוות דעת מקצועית, ראוי שתבצעו תחילה את הסקר האישי שלכם ברשת האינטרנט ותלמדו מעט אודות הנושא. תוכלו להיכנס לפורומים בהם מתנהלים דיונים בנושאים אדריכליים הכוללים גם את נושא חוות דעת אדריכלית ולשמוע את דעתם של אנשי מקצוע ושל לקוחות שקיבלו מהם שירות.

 

לאחר שתבינו יותר במה מדובר כאשר חוות דעת אדריכלית היא הנושא, תוכלו לבצע מחקר ולהכין רשימה של אנשי מקצוע פוטנציאליים שיוכלו לסייע לכם. לאחר מכן, תוכלו להתקשר אליהם ולנהל עמם שיחת טלפון ראשונית במהלכה תעמדו על טיבם של אותם אנשי מקצוע ותוכלו לבחור עם מי מהם לערוך פגישה אישית ואולי אף להזמינם לראות את הנכס.