5 שמורות טבע מרהיבות בעולם

Torres Del Paineשמורות טבע הן המקום לבקר בהן (ואולי אף לברוח אליהן) מהמציאות העירונית השוחקת. לפעמים יש צורך להרחיק עד לקצה העולם כדי ליהנות מעט מהיופי הפראי שכבר שכחנו שקיים. לפניכם סקירה של שמורות הטבע המרהיבות ביותר בעולם.

 

טורס דל פיינה (Torres Del Paine), צ'ילה

טורס דל פיינה (= מגדלי הפיינה) היא שמורה המתנשאת לגובה רב בליבה של הערבה רחבת הידיים בפטגוניה. הטבע הפראי מתגלה במלאו הדרו: קרחונים, מפלים, אגמים, צמחייה האופיינית למקום, להקות ננדו ועדרי גואנקו הם רק חלק ממה שמציעה השמורה, כמו גם מסלולי הליכה יפהפיים ואוויר הרים צלול. השמורה היא אבן שואבת לחובבי טבע ברחבי העולם, המגיעים כדי לגלות בה שילוב מהמם של מדבר ויער, נהרות ומרחבים ירוקים, מפלים רבי עוצמה וקרחונים תכולים לצד פסגות מושלגות המתנשאות לגובה של 3,000 מטר.

מתי לבקר? אוקטובר – מרץ.

 

פליטביצה, קרואטיה

פארק לאומי שלעיתים קל להתבלבל בינו לבין ציור שנלקח מתערוכה לאומנות אימפרסיוניסטית. לא לשווא הוא מכונה על ידי רבים "גן עדן של מטה". מפלים עוצרי נשימה, אגמים צלולים, נקיקים ומערות, מים עתירי מינרלים העושים דרכים במורד המפלים ומגוון אדיר של בעלי חיים עושים מהשמורה הזו מה שאף אחד אחר לא הצליח – מדהימה ביופייה.

מתי להגיע? בכל ימות השנה, מלבד ימים של שלג כבד בעונת החורף.

 

ג'וזייגו (Jiuzhaigou), סצ'ואן סין

עמק ג'וזייגו זוהי שמורת טבע רחבת ידיים ונחשבת לאחת האטרקציות המרהיבות ביותר של מחוז צפון סצ'ואן. באזור ידוע בעיקר בשל שילוב מסחרר בין פסגות הרים מושלגות, מפלים ולא פחות מ-40 אגמים צבעוניים עם מים שצבעם טורקיז עז בהם ישתקפו גזעי העצים. אם יתמזל מזלכם, תוכלו לצפות באחד מדובי הפנדה הנדירים החיים בשמורה ומתחבאים במעמקי היערות העבותים של השמורה. בנוסף, תוכלו להתרשם עד בלי סוף מעשרות מיני הציפורים שיזמרו מעליכם.

מתי לבקר? עונת הסתיו היא המומלצת וגם המבוקשת ביותר בשמורה ג'וזייגו, עם המראה המרגש של שלכת בגווני אדום, כתום וורוד. השמורה עמוסה בימים אלו, אולם היופי הפראי של המקום שווה את זה. מבקרים באזור בחורף? לפני הגעתם לשמורה, וודאו שהיא אכן פתוחה לביקורים.

 

סרנגטי (Serengeti), טנזניה

סרנגטי היא משמורות הטבע העשירות בתבל מבחינת המגוון של בעלי החיים המאכלסים אותה והנודדים דרכה בעונות הנדידה. כדאי לשהות בשמורה לפחות יומיים על מנת להיחשף למגוון האדיר ולטבע הססגוני, כולל זברות, באפלו אפריקאי, עדרי גנו, חיזורים, המלטות ואפילו מרדפים וטריפות. מישורי העשב של השמורה משתרעים למרחק רב, ומתוכם מזדקרים להם סלעי גרניט אדמדמים. גם המתעניינים בארכיאולוגיה ואנתרופולוגיה יימצאו כאן עניין: שרידים של האדם הקדמון נמצאו בערוץ אולדובאי (Olduvai) שלא נודעו לפני כן.

מתי לבקר? יוני-יולי זה הזמן המומלץ ביותר.

 

מפלי דיניאנדי (Dynjandi), איסלנד

מפלים אלו ממוקמים בחלק המערבי ביותר של הפיורדים בארץ הקרח והאש. אלו שבעה מפלים שונים שמימיהם נופלים לאורך 100 מטרים תוך יצירת גיאומטריה מרשימה. תוכלו לבקר במקום בעונת התיירות באיסלנד – לרוב בין יוני לסוף אוקטובר. הצטיידו בביגוד תרמי חם, מקלות הליכה וציוד קמפינג מתאים. איסלנד היא אמנם מדינה לא זולה כלל, אבל ניתן להוזיל עלויות באופן משמעותי אם עורכים טיול ממוקד-קמפינג במקום בתי מלון או אכסניות מפונפנות. לינה בטבע תחשוף אתכם ליופי נהדר שעשוי להתפספס בלינה בין ארבע קירות.