5 טיפים לבחירת בית ספר שמתאים לילדיכם

הילד עומד להיכנס לבית ספר חדש? כדאי לכם להתחיל כבר עכשיו לבדוק את המיקום הגיאוגרפי, להגיע לביקור ולקבל מראש הערכות והמלצות. בנוסף, רצוי לערב אותו בתהליך קבלת ההחלטות כדי להעניק לו תחושת ביטחון ואחריות

בחירת בית ספר היא דילמה מרכזית בחייהם של הורים רבים. מערכת החינוך מעצבת את הילד, משפיעה על הערכים שלו וקובעת במידה מסוימת גם את תחושת הסיפוק, שביעות הרצון והביטחון העצמי.

עם זאת, הם לא תמיד יודעים מה לבדוק כאשר הם משווים בין בתי ספר ולכן יש לפחות 5 טיפים שאותם כדאי להציב בראש סדר העדיפויות:

בדקו את המיקום הגיאוגרפי

כמובן שהדבר הכי חשוב הוא שבית הספר יהיה איכותי ומקצועי, אך יש משמעות מסוימת גם למיקום ולנגישות. התפקיד שלכם בשלב הראשון הוא לבצע סינון גס בין בתי ספר ולבדוק את המיקום הגיאוגרפי של כל אחד מהם. ודאו שבית הספר מספיק נוח לביקור כמעט יום יומי של הילדים וחשבו על הטווח הארוך.

גיעו לסיור היכרות בשעות הלימודים

סיור היכרות קצר בבית הספר יכול להעניק לכם אינדיקציה מעולה לרמת הלימודים. נצלו את הביקור על מנת לשאול מה הרקע של המורים בכל הנוגע אל לימודי חינוך, מה רמת הניקיון בכיתות ובמסדרונות והאם התלמידים שומרים על כללי ההתנהגות. כמו כן, הקפידו להגיע בשעות הלימודים כדי לקבל תמונה אמינה ככל האפשר של המציאות.

קבלו מראש הערכה על המורים

בסופו של דבר, המורים שנמצאים עם הילד בכיתה הם המרכיב החשוב ביותר בבית הספר. הדרך שלכם להעריך את המורים ואת יכולותיהם היא באמצעות המלצות של חברים ובני משפחה.

נסו לקבל המלצות מאנשים שאתם סומכים עליהם ואל תתביישו לשאול גם את המנהלת על רקע בתחומים כמו לימודי חינוך והעשרה. תנו עדיפות לבית ספר עם מורים מנוסים ולמקום שמתכתב עם תפיסת העולם שלכם כהורים.

השוו ביצועים פדגוגיים בין בתי ספר עירוניים

חלק מהעיריות המקומיות ברחבי הארץ מפרסמות מדי שנה נתונים על ביצועים של בתי ספר. במקביל, אפשר לאסוף נתונים על ציונים, ממוצע בגרויות וביצועים פדגוגיים באמצעות אתר האינטרנט של משרד החינוך.

הציון הוא אף פעם לא הדבר החשוב ביותר, אך אי אפשר להתעלם מההשפעה שלו על הרושם הכללי מבית הספר. השוו ביצועים בין מוסדות עירוניים ואספו את כל המידע הרלוונטי.

התייעצו עם הילד!

הטעות הנפוצה של רוב ההורים היא לקבל החלטות הרות גורל שנוגעות לעתידו של הילד בלי להתייעץ איתו. למרות שנדמה לכם שהוא עדיין קטן, כניסה לבית הספר היא בדיוק הזמן הנכון לערב אותו במערכת השיקולים. התייעצו עם הילד, שמעו מה יש לו לומר על האפשרויות שעל הפרק והעניקו לו תחושה של אחריות.