4 קרבות שעיצבו את ההיסטוריה היהודית

ההיסטוריה של עם ישראל משתרעת על פני אלפי שנים, תחילתה בעת העתיקה. ההיסטוריה היהודית עוצבה במשך השנים על ידי אישים חשובים, אירועים שונים ולא מעט קרבות ומלחמות קשות. העם היהודי בארץ ובגולה שומר על התרבות והמסורת היהודית הייחודית, כאשר ההיסטוריה עוצבה לא מעט בגלל אירועים הקשורים בפרעות, מרד, מלחמות ומעשי טרור.

 

לפניכם 4 קרבות ואירועים חשובים בהיסטוריה היהודית, שלטענת החוקרים והמומחים עיצבו את ההיסטוריה המרתקת שלנו כעם יהודי.

 

קרבות שעיצבו את ההיסטוריה היהודית

המסע לכיבוש הארץ

במהלך המסע לעבר הארץ החלו השבטים להתאחד ולהתגבש ככוח צבאי תחת הנהגתו של משה. לפי המסופר בספר יהושע, השבטים תחת הנהגתו של יהושע בן נון החלו במסע המפרך לכיבוש ארץ ישראל, השבטים נלחמו בחירוף נפש וככוח מאוחד ומלוכד נגד הברית החזקה של מלכי כנען. לאחר כיבוש ערי כנען הארץ חולקה בין 12 השבטים, וכל שבט המשיך להילחם בשכניו. בתקופה זו החלו השופטים לשמש כמנהיגי העם וכמושיעיו, אך בגלל היעדר מרות שלטונית התקשה העם מול הכוח ההולך וגובר של הפלשתים, עד ששמואל הנביא - אחרון השופטים, נעתר לדרישת העם ומינה את שאול כמלך הראשון של ישראל.

 

מרד מצדה

המרד הגדול בישראל החל בשנת 66 לספירה והסתיים בשנת 73 לספירה. לאחר כיבוש ירושלים על ידי הרומאים והחרבת בית המקדש נותרו ברחבי ישראל מספר מקומות שהמשיכו למרוד ברומאים, והקיסר נירון הטיל על מפקד הצבא אספסיאנוס לדכא את המרד ולהעניש את המורדים בישראל.

 

לאחר כיבוש הגליל ונפילת ירושלים על ידי חייליו של טיטוס, הוחרב בית המקדש, אך המורדים הצליחו עדיין להחזיק בשלושה מעוזים, ביניהם מצדה. מפקד הצבא הרומאי באסוס כבש תוך זמן קצר את מעוזי המתנגדים והמורדים בהרודיון ובמכוור, והנציב החדש שהחליפו בתפקיד החל במצור ממושך על מצדה. המורדים במבצר מצדה, תחת הנהגתו של אליעזר בן יאיר, עמדו בגבורה בניסיונות הכיבוש של מצדה, אך לאחר שתש כוחם ולאחר שהבינו כי תוך זמן קצר הרומאים עומדים לכבוש את המבצר ולטבוח בהם הקנאים החליטו להתאבד, ועד היום זהו אחד מסיפורי הגבורה שללא ספק עיצבו את ההיסטוריה היהודית.

 

מלחמת העצמאות

מלחמת העצמאות מסמלת יותר מכל את הקמת המדינה, המלחמה התחילה ב-30 בנובמבר 1947 לאחר שעצרת האו"ם אישרה את תוכנית החלוקה. ערביי א"י החלו לתקוף את היישובי היהודי, יחד עם מתנדבים מהליגה הערבית והאחים המוסלמים, ולאחר ההכרזה על הקמת המדינה החלו צבאות מדינות ערב לפלוש לישראל אך הם הובסו ונחלו מכה קשה.

 

מרד גטו ורשה

מרד גטו ורשה הוא ללא ספק אחד האירועים שעיצבו את ההיסטוריה היהודית, זהו אירוע המשקף את גבורת היהודים שהפך לסמל מובהק של ההתנגדות היהודית בתקופת השואה, וכיום המרד הפך ליום זיכרון לאומי ולאחד הסמלים שעיצבו את ההיסטוריה היהודית ואת המורשת של העם היהודי.