מתכננים לפתוח עסק? טיפים לתכנון המהלך

 

טיפים לתכנון פתיחת עסק חדשאמנם אין שני עסקים שהם זהים לחלוטין, אך ישנם מספר צעדים שיזמים ובעלי עסקים פוטנציאליים חייבים לנקוט לפני שהם יוצאים לדרך.

כתבו תוכנית עסקית

מומחים מסכימים שכתיבת תוכנית עסקית היא הצעד האמיתי הראשון שכל יזם או בעל עסק פוטנציאלי צריך לעשות. זה לא רק מראה על רמה אמיתית של מחויבות, זה גם מאלץ אותו לתת תשובות אמיתיות ומוחשיות לשאלות חשובות, ולפעמים מאתגרות. תוכנית עסקית היא גם הדבר הראשון שכל משקיע פוטנציאלי הולך לבקש, מאחר והיא נותנת לו הבנה מלאה של המיזם העסקי המוצע, רמת המומחיות של הבעלים והבנת ההזדמנות, והדרישות הפיננסיות וההפסד הפוטנציאלי.

תוכנית עסקית תעזור לכם לנווט את העסק שלכם כשהוא מתחיל ותאפשר לו לצמוח. רצוי לחשוב על תוכנית עסקית כעל GPS כדי להניע את העסק שלכם. תוכנית עסקית טובה תנחה אתכם בכל שלב של הקמת וניהול העסק, והיא דרך מצויינת לחשוב ולפרט את כל המרכיבים המרכזיים של האופן שבו העסק שלכם עתיד להתנהל. תוכנית עסקית טובה תסייע לכם גם להציב אבני דרך עסקיות עבור העסק שלכם.

מכיוון שלדעת היכן להתחיל בכתיבתה של תוכנות עסקית היא למעשה הבעיה היותר מאתגרת, מומלץ לפנות לעזרתם של בעלי מקצוע שיוכלו לייעץ לכם בנושא.

ביחרו את היישות העסקית שלכם

חברה בע"מ, עוסק מורשה או עוסק פטור וכדומה, כל אלו הם היישות העסקית שלכם. האופן שבו העסק שלכם מתאגד הוא חשוב, ולא תמיד מדובר בדבר שיהיה קל לשנות לאחר מעשה. אמנם לא מורכב מדי להבנה, אבל כל סוג של ישות משפטית מגיע עם דרישות והגבלות מסוימות. ייתכן שסוגים מסוימים של תאגידים לא יהיו זמינים או מתאימים לסוג העסק שלכם. לכן אם אתם זקוקים לעזרה, פנו לעורך דין או רואה חשבון מנוסה שיוכלו להציע ייעוץ בזמן ובאופן מדויק לגבי המבנה המשפטי המתאים עבורכם.

לאחר שהחלטתם על המבנה הרצוי עבור עסק שלכם דאגו לרשום אותו בהתאם. ביחרו שם לעסק, הגישו את המסמכים המתאימים לרשויות והשיגו את הרישיונות והאישורים הנחוצים מהגופים השונים. גם כאן עורך הדין או רואה החשבון יוכלו להנחות אתכם בכל מה שנדרש.

הכירו את המתחרים שלכם ובחנו את השוק

אין שום דבר רע בקצת תחרות. למעשה, זה מה שנותן לבעלי עסקים את ההזדמנות לצאת עם מוצר או שירות טובים יותר. הכרת השוק שלכם, מה המתחרים שלכם עושים וכיצד אתם הולכים להתחרות ולזכות בלקוחות הוא שלב חשוב ביותר בתהליך הקמה של העסק. למעשה הכללת מידע זה מהווה את הבסיס לתוכנית העסקית שלכם, והיא תצביע על השליטה שלכם בסוג העסק שאתם מתכננים לפתוח. ללא מידע זה, אף משקיע רציני לא יופיע. הכירו את השוק שלכם, הכירו את המתחרים שלכם ודעו כיצד העסק שלכם הולך להיות שונה ולבדל את עצמו.

השיגו מימון

אם תצטרכו מימון לעסק שלכם המשקיעים ירצו לדעת עם כמה כסף אתם עתידים להתחיל וכמה הוא עשוי לצרוך בעתיד. לא משנה מאיפה ההכנסות שלכם יגיעו, רשום אותן. האם תשתמשו בכרטיסי האשראי וההון העצמי שלכם כדי להתחיל? האם יהיו לכם מכירות ביום שתפתחו את העסק, והאם תצטרכו הלוואה? האם תהיו מוכנים לוותר על אחוזים מהבעלות שלכם בתמורה למזומן?

 

 

לא משנה איך אתם מציעים לממן את העסק שלכם, חשוב שתשתפו את המידע הזה בתוכנית העסקית שלכם. יש אינספור משקיעים שם בחוץ והם ראו הכל. אל תניחו שאף אחד לא ישקיע רק בגלל שאתם לא מביא קצת הון לשולחן. משקיעים בדרך כלל רוצים לדעת שלושה דברים: כמה? לכמה זמן? מהי אסטרטגיית היציאה? ברגע שתענו על שלושת הדברים הללו לשביעות רצונו של המשקיע, סביר מאוד שתסגרו עסקה.

מקמו את העסק שלכם

לא חשוב היכן מיקמתם את העסק שלכם, בין אם זה המשרד הביתי שלכם, או בניין שלם בפארק תעשייתי, הלוגיסטיקה של מיקום העסק שלכם חייבת להיות ברור בטרם תפתחו אותו. משמעות הדבר היא בחירת ספקי טלפון ושירותי אינטרנט, שירותים אחרים, וכמובן הסכם השכירות או הרכישה, רכישת הציוד המתאים או השכרתו ועוד.

מיקום העסק ישפיע הן על איכות העבודה שלכם, והן על היכולת שלכם להשיג משקיעים ולקוחות מתאימים בעתיד. מאידך, לא מומלץ להשקיע יותר מדי במיקומו של העסק. לכן, מיקום העסק וההשקעות השונות בו, הינם בעלי משמעות וצריכים לבוא לידי ביטוי בתוכנית העסקית שלכם.

דאגו לביטוח מתאים

עסקים שונים זקוקים לסוגי ביטוח אותם יש לקחת בחשבון גם במסגרת התוכנית העסקית שלכם. ביטוחים כאלו יכולים לכלול ביטוחי רכב, דירקטורים ונושאי משרה, אחריות, חובות ביצוע, נסיעות וחיים. חשוב להבין את כל התקנות שעשויות לחייב את סוג העסק הספציפי שלכם, ואילו סוגי ביטוח יתאימו לו. אם מדובר בעסק של נגרות או שרברבות, למשל, תצטרכו ביטוח אחריות, שאולי ישתנה כשיהיה מדובר בענפים אחרים, כמו עורכי דין או רו"ח.

 

 

פרסום מאמרים וכתבות

מעוניינים לפרסם מאמר באתר המלצה? 

חייגו 0722-400-400

או שלחו מייל ל info@hamlatza.co.il ונחזור אליכם בהקדם

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

 

 

 

 

 

 

רישום עסקים לאתר
תכשיטים נגד עין הרע
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
המתוקים של ענבל - מארזים ממותגים ומתוקים
רישום המלצה חדשה