חשיבות תוספי תזונה וויטמינים לחתולים

צריכת תוספי תזונה וויטמינים לחתולים רצויה במקרים בהם התזונה שלהם אינה עשירה וכאשר החתול סובל ממחלה או מתאושש מטראומה גופנית כלשהי. תוספי תזונה יכולים לחזק את מערכות גופו של החתול, לשפר את מראהו הכללי ולהשיבו לחיים נמרצים ודינאמיים.

 

ויטמינים A ו-B מומלצים עבור חתולים. כמעט בכל מזון חתולים ניתן למצוא את הויטמינים האלו. תוסף של ויטמינים לחתולים מומלץ במקרי חולי, חולשה וספיגה מופחתת של ויטמינים. גם מחסור בחומצות אמינו פוגע בבריאות החתול, ולכן יש לספק לו תוסף מתאים אם יש חוסר. מחסור בוויטמינים מתבטא אצלם בנשירת שיער מוגברת, עיניים עייפות, חולשה ויציאות תכופות. את ההמלצות על מינרלים וויטמינים לחלוטין תקבלו מווטרינר, בהתבסס על בדיקה גופנית ואולי אף בדיקת דם.

 

תזונה נכונה היא מהגורמים החשובים ביותר לבריאות החתול ואיכות חייו. כבעליו של החתול, זוהי אחריותנו לספק לו את הצרכים לקיום וגדילה ולכן כדאי ללמוד ולהבין את צרכיו התזונתיים.

 

הצרכים התזונתיים של חתולים

חתולים הם ממשפחת הקרניבורים אובליגטוריים – טורפים בהגדרתם; אלו אינם יכולים לחיות בלא מזון מן החי – זאת בשונה מאנשים ואף מכלבים, שיכולים לשרוד גם בלי מזון בשרי.

 

החתולים, בסביבתם הטבעית, הם טורפים אמיתיים הצורכים מזון עשיר בחלבונים ושומנים ורק מעט פחמימות. מלבד אבות המזון, חתולים זקוקים לחומרי הזנה נוספים, כגון מינראלים, ויטמינים, חומצות אמינו וחומצות שומן. חומרי הזנה (נוטריינטים) אלו משמשים כאבני הבניין של מערכות הגוף ורקמותיו – הם הכרחיים לתהליכים הביולוגיים השונים המתרחשים בגוף.

 

מה שחשוב לזכור בנוגע לחומרי מזון, ובעיקר לגבי מינרלים וויטמינים, הוא שהחתול זקוק לכמות ספציפית שלהם בתזונה – ולא יותר מכך, וכי קיימת אפשרת להזנת יתר. על כן, אין לספק לחתול תוספי תזונה המיועדים לבני אדם, שעשויים להסב נזקים לבריאותו. זכרו כי לחתול יש מטבוליזם ייחודי משלו, השונה מזה של כלבים או של בני אדם, ומה שמתאים לאנשים עשוי להיות מזיק לחתול. מזון חתול באיכות טובה יבטיח אספקה נכונה של מינרלים וויטמינים בתזונתו, ויש לעשות זאת תוך התייעצות עם וטרינר.

 

מים מהווים גם הם נוטריינט הכרחי: הם מסייעים בוויסות טמפרטורת הגוף, עיכול מזון, הפרשת פסולת מהגוף ועוד. על המים הניתנים לחתול להיות נקיים וטריים וכן זמינים סביב השעון.

סוגי מזונות מסחריים המתאימים לחתולים

את המזונות המסחריים לחתולים ניתן לסווג כך: מזונות יבשים, מזונות לחים ומזונות משומרים; הם שונים זה מזה בכמות המים בהם, תכולת החלבון, הקלוריות וקלות העיכול. ההבדלים בין סוגי המזון מושפעים מאופן הייצור.

 

כיצד בוחרים מזון לחתול?

מזון מסחרי איכותי פותח בשיטות מדעיות מוכחות במטרה לספק לחתול הזנה מלאה מאוזנת, המכילה תכולה קלורית מתאימה ונוטריינטיים חיוניים. ישנם תקנים מינימאליים בסיסיים להזנת חתול – תקנים שנקבעו בוועדות מומחים ומשמשים את יצרניות המזון הגדולות בתהליך ייצור המזון שלהן.

 

כאשר קונים מזון חתולים, רצוי לקרוא בעיון את תווית האריזה על מנת להשוות בין סוגי מזונות. כאשר אתם עושים זאת, וודאו כי מדובר במזון מאוזן ומלא.

 

מהלך חייו של החתול כולל תקופות שונות בהן יש גם דרישות תזונתיות שונות: תקופות הגור, הבגרות, ההיריון וההנקה. אריזות המזון אמורות לכלול מידע בנוגע לתקופת החיים של החתול לה המזון מתאים.

 

 

המלצות טיולים בארץ
רישום המלצה חדשה
המלצות טיולים בארץ
רישום עסקים לאתר
המלצות טיולים בחול