שמורת הטבע נחל דולב

 

המלצת טיול לשמורת הטבע נחל דולבנוף מרהיב של חורש עבות, ערוץ נחל המפגיש בין ההר לשפלה, פריחות מלהבות המספקות נוף ציורי וצבעוני בעונה המתאימה וכמובן – המעיין הנסתר שנראה אם תצליחו למצוא אותו. הטיול מתאים למשפחות מיטיבות לכת במסלול מאתגר ולא קצר במיוחד – ברוכים הבאים להרי ירושלים.

 

תיאור המסלול במורת הטבע נחל דולב:

בליבם של הרי ירושלים נמצאת שמורת נחל דולב ובה 3 נחלים: נחל דולב, נחל אוזן ונחל המערה. נחלים אלו יורדים מהרי ירושלים אל נחל המתחבר לנחל שורק. נחל שורק ממשיך את המים עד לים התיכון. בשמורה תוכלו ליהנות מנופים מרהיבים של הרים וחורשות, סלעים ואוויר טוב. במקום תוכלו למצוא גם את מערת הנטיפים ואת מערת התאומים. המסלול הינו אתגרי ומתאים למיטיבי לכת. לצד ההליכה המאתגרת תוכלו ליהנות מאזורי תצפית מרשימים, נוף טבעי מרהיב ואולי אפילו תמצאו את המעיין הקטן והנסתר. הנחל נקרא כך על שמם של עצי הדולב שמילאו את המקום בעבר וכיום אינם נמצאים שם אך שמו נשאר.

 

בתחילה נגיע לחניון הרב גרשון וחנה הדס. מדובר בחניון קק"ל מסודר, בו תוכלו למצוא גם מתקני שעשוע ופנאי וכן לצד החניון בית אבן ששימש בימי המנדט את אנשי היערות באזור ועל כן נקרא בית היערן.

 

לאחר שהחננו את הרכב והתארגנו על עצמנו – נמשיך בדרך עפר המסומנת בצבע ירוק ונמשיך שמאלה עם הדרך המובילה לחורש טבעי. בערך כ-500 מטרים מתחילת המסלול נגיע לשביל המסומן באדום ונמשיך בשביל זה. נרד עם השביל לכיוון נחל דולב ונתרשם מהנופים המלהיבים בדרך. נמשיך בדרך זו עד שנצטלב עם שביל המסומן בשחור. נעבור כעת לשביל השחור, נטפס שם מעט, ואז נרד בעיקולי השביל לכיוון העמק הרחב שבו ניתן לראות שטח חקלאי גדול מלא בגפנים. שימו לב שבדרך כאן תעברו קו מתח חשמלי גבוה. המשך בשביל השחור יוביל אתכם לגדר של אותו שטח חקלאי וימשיך משם אל מורד נחל דולב.

 

נמשיך כעת בשביל המסומן בשחור, יתגלו לעיננו מפעם לפעם שרידים של טרסות אבן בנויות מימים עברו שכנראה שימשו אנשים שהלכו מירושלים לבית שמש. כעת תוכלו להמשיך ללכת בערוץ וליהנות מנוף מרהיב של הרי ירושלים, של החורש הירוק הכוללי עצי אלון, אלות מסטיק, שיחי לוטם ועוד צמחיה רבה ועבותה. המעניין הקטן נמצא מאחורי אחד משיחי אלות המסטיק והוא כמעט ואינו נובע בשנים האחרונות לצערנו. כדי להגיע אליו נצטרך לרדת כמה טרסות לאזור פי מלבני מאבן. מצאתם? כל הכבוד! לא מצאתם? לא נורא! היעד העיקרי של הטיול הוא נופי הרי ירושלים והצמחייה במקום ולא המעיין עצמו.

כעת נמשיך בדרך ההולכת ונהיית צרה יותר, נהנה מהצל של עצי החורש ונמשיך עד שערוץ הנחל יתחיל להיפתח. תמשיכו ללכת בשביל השחור ליד עצי הזית הנטועים בטרסה שלצד הדרך עד שתגיעו לשביל המסומן באדום. כעת פנו צפונה והמשיכו במורד הדרך בערך כשמונה מאות מטרים עד שתגיעו לכביש 3855 וזוהי נקודת הסיום של הטיול.

איך מגיעים?

ניתן לכתוב בווייז חניון הרב גרשון וחנה הדס. תוכלו גם לנסוע בכביש 38 שער הגיא לכיוון בית שמש. לפנות מזרחה לכביש 3855 ולהמשיך עוד כמעט 2 קילומטרים מהצומת, לפני מושב מחסיה, לפנות שמאלה. אתם תראו שילוט המכוון לאזור מערת הנטיפים. המשיכו כ5.5 קילומטרים ואז תפנו ימינה לכביש עפר שתסומן בירוק. בעוד כ100-150 מטרים תגיעו אל החניון המסודר.

משך ואורך המסלול, דרגת קושי ולמי הוא מתאים?

המסלול הוא כ7 ק"מ לערך. הוא נחשב בדרגת קושי גבוהה ומתאים למשפחות מטיבות לכת. מטיילים מנוסים עושים את המסלול ב3-4 שעות.

 

הערות חשובות:

  • בחודשים נובמבר עד סוף מרץ – לא להיכנס למערת התאומים כדי שלא תפגעו בתרדמת החורף של העטלפים החיים במקום.
  • הטיול מתאים למטיבי לכת בלבד.
  • יש לדאוג לרכב איסוף בנקודת הסיום.
  • לכו רק בשבילים המסומנים.

נהלי בטיחות וציוד:

כדאי להכיר מראש את המסלול, לקחת אתכם מפה ולהצטייד במזון והרבה מים שיספיקו לכם לכל היום. מוטב להצטייד גם במקדם הגנה, כובע או כיסוי ראש וכמובן טלפון סלולרי לתמונות ומקרה חירום כמובן. אין להשאיר מזון או לכלוך בטבע במהלך הטיול. בחניון המסודר של קק"ל בו תתחילו את המסלול יש מתקני שעשועים וספסלים בהם תוכלו להשתמש למנוחה, אוכל ועוד.

 

שמורת הטבע נחל דולב באתר רשות הטבע והגנים>>>

 

 

 

פרסום מאמרים וכתבות

מעוניינים לפרסם מאמר באתר המלצה? 

חייגו 0722-400-400

או שלחו מייל ל info@hamlatza.co.il ונחזור אליכם בהקדם

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

 

 

 

 

 

 

רישום המלצה חדשה
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
אלפנט פיננסים
המלצות טיולים בארץ
המלצות טיולים בארץ