מה כדאי לכם לדעת על עמלות ניהול פנסיה

עמלות ניהול פנסיהאתם חוסכים לפנסיה, קרוב לוודאי בקרן פנסיה או בביטוח מנהלים. לפעמים גם בקופת גמל או בקרן השתלמות. לחסוך זה טוב וחכם אבל, לא פעם אתם מגלים שיש לכם שותפים ניסתרים, כאלו שלא ממש לקחתם בחשבון. מיהם? מדובר במי שמנהלים עבורכם את קרן הפנסייה שלכם. מה הם גובים מכם? ובכן קוראים לזה עמלות ניהול פנסיה. מהו הגובה המקובל של עמלה כזו, והאם יש דרך להפחית בסכום שלה. הנה כמה המלצות.

מה חשוב שתדעו על העמלות שגובים מכם

מסתבר כי קרנות הפנסיה גובות מכם שני סוגים של דמי ניהול. הסוג הראשון הוא אחוז מסויים הנגבה באופן חודשי מגובה ההפקדה. השני, אחוז בשיעור אחר של הסך הכולל של מה שנצבר בקרן שלכם עד כה.

וכן לדמי הניהול יש השפעה משמעותית על הפנסיה שלכם. אז נכון מדובר בכמה אחוזים בודדים שנראים בעלי שיעור נמוך, אבל מסתבר שיש להתייחס לדמי הניהול הללו מאחר והם משפיעים על גובה הקצבה שתשיגו בעת גיל הפרישה. שהרי במצטבר מדובר בסכומים משמעותיים שנגבים מכם. גובה דמי הניהול עלול להגיע לסכום של עד כדי עשרים או שלושים אחוזים מסך הצבירה שלכם לפנסיה. באופן הזה עלייה של עשירית האחוז בדמי הניהול עתידה לקזז אלפי שקלים מסכום הפנסיה שלכם. מה שאומר שיש לקחת בחשבון את דמי הניהול של הפנסיה בהחלטה שלכם בעת בחירתה של תוכנית פנסיונית.

עמלות ניהול פנסיה – הסיבות לגבייה

למה גובות החברות הפיננסיות את העמלות הללו? מבחינתן של החברות מדובר בגביית עמלות ניהול פנסיה מוצדקות מאחר והן נגבות עבור קבלת ההחלטות והניהול השוטף של המוצר הפנסיוני שרכשנו. שימו לב שהחוק קובע תקרה עבור הסכום המירבי שיכולות החברות הפיננסיות לגבות עבור דמי הניהול לקרנות הפנסיה, ביטוחי המנהלים, או קופות הגמל.

כמובן שמידת החשיבות של הוזלת דמי הניהול מסכום ההפקדה היא משמעותית יותר עבור צעירים משום שלפניהם ניצבות הפקדות רבות. לעומתם, מבוגרים יותר אשר צברו סכום כסף משמעותי בחיסכון הפנסיוני, יהיו מעוניינים להוזיל את דמי הניהול מהצבירה.

איך תוכלו להוריד את דמי הניהול

בדוח השנתי שאתם מקבלים מהחברות הפיננסיות מחוייבות החברות להציג את הנתונים המראים את ההשוואה שבין גובה דמי הניהול המשולמים על ידכם, לבין הגובה הממוצע של דמי הניהול שנגבים מכלל העמיתים. הצגה זו היא חובה על פי החוק.

בנוסף, השוו את דמי הניהול שלכם לאלו שנגבים על ידי החברות המתחרות. ונהלו משא ומתן אפקטיבי יותר מול החברות שמנהלות את החיסכון הפנסיוני שלכם. בנוסף, שימו לב שדמי הניהול בקרנות הפנסיה וקופות הגמל עשויים להשתנות. מה שמחייב אתכם לעקוב אחר ההתראות השונות.

 

כמו-כן שימו לב שדמי הניהול תלויים במספר גורמים, מעבר לגילכם ומצבכם מבחינת הצבירה. גם מקום העבודה יכול להיות גורם חשוב מאחר ומקום העבודה גדול וחזק יותר מסוגל להתמקח מול הגופים המוסדיים בצורה טובה יותר ולהשיג דמי ניהול נמוכים יותר. מאידך, מקום העבודה אינו יכול להכריח אתכם לבחור בתוכנית פנסיונית כזו או אחרת. ואתם מצידכם זכאים לבחור בצורה בלעדית את התוכנית הפנסיונית שלכם .ובמקרים מסויימים תוכלו לבקש מהמעסיק לעבוד ישירות מול החברה הפיננסית שבחרתם. נכון שבמקרה כזה האחריות היא שלכם, אבל תוכלו כך לבחור את גובה העמלות שיופרש מתוכנית הפנסיה שלכם.

 

אולם דמי הניהול הם רק חלק ממכלול נתונים שתצטרכו לבדוק כשתבחרו את התוכנית הפנסיונית שלכם. נתון אחר חשוב לא פחות הוא של התשואות השנתיות שהקרן הנוכחית שלכם משיגה בשנים האחרונות. ביחנו את ביצועיה ובידקו עד כמה היא ריווחית. כמובן שאת כל המידע הזה תקבלו בדוחות הרבעוניים והשנתיים שנשלחים אליכם. ייתכן שתחליטו להישאר בתוכנית הפנסיונית שלכם אף שאתם משלמים בה עמלות ניהול פנסיה גבוהות יותר מאשר בתוכניות אחרות, אבל הרווח שהיא מייצרת עבורכם שווה.

 

 

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

פרסום עסקים חינם או מקודם בתשלום

המלצות טיולים בארץ

המלצות טיולים בחו"ל

בלוג - כתבות מאמרים וטיפים בתחומים שונים

פרסום עסקים חינם

קידום משולב בגוגל ואתר המלצה - פרסום עסקים מתקדם

טיפים לעסקים

מתכונים מומלצים

אינדקס עסקים והמלצות בפריסה ארצית ובתחומים שונים

 

מעוניינים לפרסם מאמר באתר המלצה?

חייגו 0722-400-400 או שלחו מייל ל info@hamlatza.co.il ונחזור אליכם בהקדם

התקנת מצלמות אבטחה 2
המלצות טיולים בארץ
תכשיטים נגד עין הרע
רישום עסקים לאתר
המלצות טיולים בחול