ממשכנתא ועד עיצוב: כל השלבים ברכישת דירה

ממשכנתא ועד עיצובלפעמים החלום הזה נראה רחוק, אבל רכישת דירה היא אחד היעדים שרוב הישראלים מציבים לעצמם ועובדים מאד קשה כדי להגיע אליו. מאיפה מתחילים ולאן הולכים? הנה משהו ששווה לקרוא.

זאב נחמנזון

אומרים שבית הוא היכן שהלב שלנו נמצא, אבל בשלב מסוים את הלב הזה או לפחות חלק ניכר ממנו, מקדישים לבן או בת זוג, ואחר כך ילדים, ובלי לשים לב, מקום מוחשי לגור בו זה בעיקר מה שאנחנו רוצים. בשביל שזה יקרה – הלב והריאות, המוח, הגב ולעיתים גם הנפש - צריכים לעבוד קשה, לפחות כאשר מדובר במציאות הישראלית. אם נגיע אל תהליך רכישת דירה מוכנים ככל האפשר, נצליח ליהנות ממנו, כי בכל זאת מדובר באירוע מרגש.

הכי חשוב ולפני הכל: תיאום ציפיות

לסבתא אין גלגלים, בגיל 21 כנראה שלא תגיעו לירח וחזירים לא יעופו באוויר. מאד חשוב להישאר מחוברים למציאות. קיבלתם החלטה לרכוש דירה – נהדר. כדאי שתעשו זאת במקביל להבנה ראשונית של התמונה הכוללת. מסיבוב מהיר ברשת תוכלו לקבל רושם כללי ממחירי הדירות לפי אזורים בארץ, גודל, מצב הדירה – חדשה מקבלן או יד שניה ועוד. לאחר המידע הראשוני שתאספו, תבינו איפה אתם עומדים מבחינת היכולת לגייס את הסכום המוערך ואיך להחזיר אותו. מה שחשוב להבין בעיקר, הוא היכן אתם מעוניינים לקנות בית ולאיזו מטרה (השקעה או מגורים) והאם אתם יכולים או קרובים למחירים באזור בו תרצו לקנות. כמו כן, הביאו בחשבון את המרכיבים הסביבתיים הרלוונטיים: תשתיות, האוכלוסייה בשכונה, השירותים והמסחר. ברגע שתקבלו החלטה על אזור המגורים, תוכלו לעבור לשלב הבא בתהליך.

מבוקש: חדש או משומש

רכישת דירה בשנים האחרונות, הבניה בארץ נמצאת בתנופה משמעותית, וכשיש יותר ביקוש מהיצע – מרגישים את זה היטב בכל מקום. בשעה ששכונות חדשות נבנות לגובה, בשכונות הוותיקות תוכלו למצוא מבחר דירות חדשות בתהליכי תמ"א ופינוי בינוי. על פי רוב – דירות בבניינים חדשים ובשכונות בבניה מציעות גמישות רבה יותר בתכנון הדירה ויש גם יותר תחרות, אם כי כדאי להביא בחשבון שתהליך הכניסה לדירה יכול להמשך זמן רב כמו גם שהקמת התשתיות באזור כדוגמת בתי הספר, שירותים רפואיים ומרכזי הקניות – עשויים להתעכב. לעומת זאת, דירות בשכונות מתחדשות, כיוון שיש כבר את כל התשתיות והותק, עשויות להיות יקרות יותר. אך שימו לב – לעיתים דווקא דירה יד שנייה משופצת בשכונה מתחדשת יכולה לחסוך לכם כסף רב. אי לכך, השלב הזה בתהליך דורש תשומת לב יתרה וירידה לפרטים על מנת למצוא את הדירה המתאימה והמשתלמת לכם ביותר.

ההורים, הבנק והעו"ד

כיוון כללי יש, מטרה יש, כסף עדיין אין, או לפחות אין מספיק. אז הדבר הראשון המומלץ לעשות בשלב הזה הוא להוציא עוד כסף, ולשכור עורך דין. באם מדובר בדירה יד שניה אתם תזדקקו למישהו שינהל את חוזה הרכישה, ואם זו דירה חדשה – מישהו שיבין את כל הסעיפים, הדגשים והאותיות שישמרו עליכם, על הדירה ועל הכסף שלכם. את הכסף הזה תדרשו להביא בעצמכם, להיעזר בהורים או לעשות את מה שרובנו עושים – לוקחים משכנתא מהבנק. גם כאן כדאי להיעזר בעורך הדין או באיש מקצוע אחר, על מנת להתאים לכם את סוג המשכנתא, התנאים והריביות. אחד מכללי האצבע הוא לא לקחת את המשכנתא הראשונה שתוצע לכם על ידי הבנק, אלא לערוך סקר שוק ולהשוות בין ההצעות השונות. כשתחתמו על משכנתא בסופו של דבר, תופתעו לגלות את הפער בין ההצעה הראשונית שקיבלתם לזו שאישרתם.

רגע לפני רכישה

מצאתם את הדירה שרציתם? מעולה! זה הזמן לבדוק אותה טוב טוב ולבדוק שאכן הכל תקין בה גם בשלב הזה מומלץ להיעזר באיש מקצוע מומחה. לאחר מכן נהיה הליך בירוקרטי של חתימה על חוזים, דיווח לרשויות, ביטוח דירה ושאר רישומים לא מבוטלים שמצריכים בעיקר סבלנות רגע לפני הסוף.

 

כאן גרים בכיף

אחרי שהחוזה נחתם והאכלוס כמעט הושלם – נותר לדאוג לעיצוב הדירה. אחרי תהליך ארוך ומייגע זה הוא השלב המרגש ביותר בו תהפכו את הדירה לשלכם באמת ולא רק על הנייר: הביאו את עצמכם בעזרת הצבעים שאתם אוהבים והכניסו אותם הביתה, בחרו את הריהוט המועדף והנוח ביותר עבורכם, קבלו השראות מהאינטרנט ושלבו אותו יחד עם הטעם הייחודי שלכם ואופי חייכם: אם בישול עושה לכם את זה – השקיעו באבזור המטבח, אם אתם חובבי קולנוע וטלוויזיה – התפנקו במסך רחב ומקרן קול, ואם מה שהולך להעסיק אתכם בשנים הקרובות הוא בעיקר ילדים – הכינו להם פינות מאושרות ובטוחות.

 

 רכישת דירה

 

קרדיט לתמונה: Shutterstock

 

המלצות טיולים בחול
המלצות טיולים בארץ
רישום עסקים לאתר
תכשיטים נגד עין הרע
האחים תמם עבודות איטום