מה זו מדפסת תלת מימד ומה היא עושה

 

אחד המכשירים המתקדמים ביותר, ולדעת רבים גם אחד המכשירים שישנו את העולם בשנים הבאות, זו מדפסת תלת מימד. כבר היום היא נמצאת בשימוש בקרב לא מעט חברות וכן בקרב לא מעט משתמשים פרטיים שיכולים להרשות לעצמם לרכוש אותה.

 

בשנים האחרונות מדפסות דפוס עברו שינויים מרחיקי לכת, שיפורים ופיתוחים, אשר הפכו אותן למכשיר מאוד מתקדם בעל יכולות הדפסה איכותיות, בין אם מדובר במדפסת לבית או למשרד. בין היתר אותן מדפסות הפכו מהירות ואיכותיות יותר, עמידות ואמינות יותר מאשר בעבר, וכן יש בהן פונקציות שונות שמאפשרות ליהנות מאפשרויות דפוס רבות ומגוונות.

 

בעשור האחרון, פותחו על ידי חברות שונות גם מדפסות תלת מימד. מטרתן היא לאפשר להדפיס אובייקטים פיזיים באמצעות קבצים שנשלחים דרך המחשב. לפני שנסביר כיצד זה פועל, חשוב להבהיר שבדומה למדפסות דפוס, גם מדפסות שעובדות על תלת מימד, משתפרות ומשתכללות כל הזמן, ואין ספק שבשנים הקרובות אנחנו נראה פיתוחים חדשים, שיהפכו את העבודה עם מדפסת זו להרבה יותר איכותית, מתקדמת ויעילה.

 

כיצד עובדת מדפסת תלת מימד

על מנת להבין כיצד עובדת מדפסת כזו, צריך להבין תחילה מה הרעיון שעומד מאחוריה. בדרך כלל, מדפסות היו קולטות מהמחשב טקסטים ותמונות, והיו מדפיסות אותם כפי שהם. בצורה שטוחה. בין אם זה בצבע ובין אם זה בשחור לבן.

מדפסות תלת מימד פועלות אחרת. קבצים במחשב עם דוגמאות של מוצרים שונים, אשר תוכננו באמצעות תוכנות שונות, נשלחים אל המדפסת וזו יודעת כיצד "להדפיס" את המוצר באופן תלת מימד, כך למשל אפשר להשתמש בו כפי שהוא. ההדפסה מתבצעת באמצעות חומרים שונים, בין אם זה נוזל פוטופולימיר שהופך למוצק, אבקות פלסטיק, לייזר, אבקת מתכת וחומרים אחרים. בעזרת מדפסות אלו אפשר להדפיס אבטיפוס של מוצרים שונים, מודלים, ועוד.

 

המדפסות הקיימות היום בשוק, מאפשרות בין היתר להדפיס עם מספר חומרים ביחד, אפשר להדפיס מוצרים בגדלים שונים, להוסיף צבעים, ניתן באופציה של הדפסת מוצרים לשימוש מיידי, ועוד.

 

מדפסות תלת מימד אומנם הפכו להיות יותר נפוצות בעשור האחרון, אז הן גם השתכללו ונוספו להן פונקציות שונות, אך למעשה כבר בשנות התשעים החלו להשתמש בהן לצורכי ייצור בדרכים פחות מתקדמות, אשר אפשרו להדפיס אבטיפוס ומודלים של מוצרים שונים. עם השנים, השיטות השתכללו ונוספו אופציות נוספות.

 

חשוב לציין כאן, במהלך השנים נעשה גם ניסיון לייצר מדפסות תלת מימד ביולוגיות. אלו אמורות להדפיס תאי גזע ואפילו איברי גוף שונים. בסוף העשור השני של שנות האלפיים הצליחו באוניברסיטת תל אביב, לפתח מדפסת תלת מימד שמסוגלת להדפיס לב אדם מרקמות תאים של גוף אנושי. המטרה היא לייצר מדפסות שיאפשרו להדפיס תאים ואיברים לשימוש עבור אנשים חולים או אנשים שנפצעו בתאונות ומלחמות.

 

למה אנחנו צריכים מדפסות תלת מימד?

הרבה פעמים עולה שאלה למה צריך מדפסות כאלו. לא פעם גם עולות טענות שמדובר במוצר שיכול להוות סכנה, ולראיה, ישנם אנשים שמדפיסים חלקים של אקדחים ויוצרים איתם נשק מסוכן לשימוש אישי.

 

אך כפי שניתן להבין, מדפסת תלת מימד יכולה לעזור מאוד בתהליך הייצור, בוודאי בעת בניית אבטיפוס של מוצרים שונים בעזרת מדפסות אלו, ניתן לייצר תהליך עבודה יותר יעיל ומדויק. כפי שראינו, במשך השנים חל שינוי עצום בתחום, מה שמאפשר עם הזמן גם להדפיס אלמנטים שונים ומגוונים יותר, אשר בעבר לא היה ניתן לייצר כמויות גדולות שלהם, מה שיכול לקדם את האנושות בצורות שונות.

 

אך השימוש היותר פופולארי כעת בקרב המשתמשים הביתיים : הדפסת פסלים שונים לבית בתלת מימד. יש המדפיסים בצבע לבן ויושבים לצבוע עם מכחול בצבעים שונים ויש כאלו הקונים סלילים צבעוניים ומדפיסים דגמים שונים בצבע. יש צורך בסבלנות רבה כאשר רוצים לבנות מודל בתלת מימד בעצמנו, אך ישנם אתרים רבים אשר נותנים חינם קבצים להורדה של דגמים מוכנים להדפסה בבית, יש מקומות שדורשים תשלום עבור הקובץ. אבל בכל מקרה, תקבלו פעילות מעניינת ביותר עם שעות רבות על התעסקות.

 

כמה עולה מדפסת תלת מימד ביתית? המחירים משתנים ממקום למקום לגמרי! מדפסות פשוטות יכולות לעשות כ 1500 שח, מדפסת ברמה טובה יכולה לעלות כ 3000 שח ומדפסות באיכות גבוהה בכ 4500 שח ומעלה.

בהצלחה!

 

 

 

פרסום מאמרים וכתבות

מעוניינים לפרסם מאמר באתר המלצה? 

חייגו 0722-400-400

או שלחו מייל ל info@hamlatza.co.il ונחזור אליכם בהקדם

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

 

 

 

 

 

 

התקנת מצלמות אבטחה 2
האחים תמם עבודות איטום
רישום המלצה חדשה
המלצות טיולים בחול
רישום עסקים לאתר