עשה ואל תעשה: איך לרכוש רכב מיד שניה בצורה חכמה?

 

לרכוש רכב מיד שניה בצורה חכמהמאז שנפתח שוק הרכב ליבוא מקביל, כבש ענף הליסינג בסערה את ישראל – ובפרט זה הפרטי. הוא הביא איתו הזדמנויות רכישה רבות ומשתלמות כשהבולטות שבהן הן אלו של רכבים משומשים ויד שניה. אז איך ניתן לרכוש אחד בצורה חכמה? הטיפים לפניכם

זאב נחמנזון

 

לפני כעשור, היו מחירי הרכב בארץ גבוהים מאוד ובפרט ביחס לאלו שבחו"ל. גם היום, מוסיפות להיות עלויות הרכישה והתחזוקה של רכב פרטי גבוהות במיוחד והחלום לרכישת רכב חדש, מאובזר ומתוחזק היטב מקבל הגדרה משלו: רכב חברה – סמל סטטוס ליוקרה, השקעה ורצינות עסקית. ועדיין, כיצד מתאפשרת היום רכישת רכב במחיר משתלם ובתנאים אטרקטיביים?

הליסינג העסקי וציי הרכב שהיו בעבר נחלתם של אנשי הייטק ותאגידים, הכניסו תחרות במגזר זה בין יבואני הרכב ומילאו את מגרשיהם בדגמים חדשים מקטגוריות שונות. בעוד שלעסקאות הליסינג הללו היה תוקף של 3 שנים – שבתורו הביא למעין הצפה בחברות אלו, עברה התחרות למגזר הפרטי, וכך הפכו תנאי תשלום מצוינים, פריסה ומימון את הרכישה הפרטית מחברות הרכב לנגישה ואטרקטיבית ביותר.

 

באופן דומה, הוצעו עסקאות רכישה נגישות גם בשוק רכבי היד השנייה. סיום עסקאות הליסינג ופתיחת האפשרות לטרייד אין הגדילו משמעותית אף הם את נוכחותם של הרכבם המשומשים במגרשים. המימון וההטבות הרבות הוחלו גם על אלו ובכך השפיעו רבות על הרכבים הנמכרים מבעלות פרטית, שכן מוכרים פרטיים אינם מסוגלים לעמוד בפריסה לתשלומים עבור קונים פוטנציאליים או להציע הטבות שחברה עסקית עם צי של אלפי רכבים יכולה. יחד עם זאת, הם יכולים להציע מחיר תחרותי, אמון ויחס טוב יותר לרכב, שמלכתחילה היה בבעלותם ובהשגחתם, ואלו בהחלט דברים ראויים לציון.

אז אם אתם מעוניינים ברכישת רכב משומש בקרוב, לפניכם כמה המלצות שימושיות וחכמות שיבטיחו שתצאו מרוצים מהעסקה.

השוואות ועלויות

בין רכבים חדשים למשומשים ישנו פער אחד משמעותי עבור הרוכש. בעוד שמחיריהם של הדגמים החדשים מפורסמים ושקופים, לעיתים גם תחת מבצעים או מחירי שיווק מיוחדים, את מחירי הרכבים המשומשים קשה יותר למצוא, בעיקר כי כמותם רבה יותר והם כוללים נתונים רבים של מספר בעלויות, מצב מכני, קילומטרז' שנצבר ועוד.

לכן, אם אתם מעוניינים דווקא ברכישת רכב משומש, הגדירו מראש את התקציב שלכם. קחו בחשבון את כלל ההוצאות והעלויות החשובות שניתן לצפות מראש כמו ביטוח רכב, עלויות רישוי וטיפולים וכן אלו של דלק, ולאחר שתראו כי הם מתאימים לכם – הגדירו סכום אותו תהיו מוכנים להשקיע ברכב עצמו. מכאן תוכלו לעבור לשלב הבא ולהתחיל לחפש אחד מתאים.

עולם חדש

כפי שצויין עוד קודם לכן, שוק המשומשות רחב ומקיף במיוחד וכולל אינסוף דגמים, שנתונים רבים, רכבים במצבים שונים וכן שלל גורמים שעשויים להשפיע על המחירים. ביקוש והיצע משחקים אף הם תפקיד משמעותי בשוק זה ואם תמצאו רכב שיש לו דרישה ואמינות – תוכלו גם למכור אותו בקלות בהמשך אך גם להינות ממבחר גדול יותר של דגמים ומתחרות רבה יותר ביניהם.

ראשית, התמקדו בייעודו של הרכב. אם מדובר ברכב משפחתי למשפחה בת 4 נפשות – יתכן ויתאים עבורכם יותר אחד מקטגוריית המשפחתיות המרווחות יותר. אם אתם מתגוררים בעיר צפופה בה מצוקת חניה ופקקים, יתכן שרכב מקטגוריית מיני יספיק לכם. אם מדובר ברכב עבודה או שאתם מתניידים עם ציוד רב, לתא מטען גדול ישנה חשיבות רבה במקרה זה ואם אתם אוהבי טיולים – קרוסאובר הוא גם אפשרות שכדאי לשקול.

אם ברשותכם העדפה למותג ספציפי או לכזה שקיבלתם עליו המלצה – זה הזמן להכניס אותו לשיקול. מכאן תוכלו להמשיך לשלב הבא ולבדוק הצעות – בין אם בחברות הרכב השונות ובין אם בלוחות המכירה באינטרנט (וגם בעיתון) וחשוב יותר, לערוך השוואה בין המחירים, מצב הרכב, המרחק, היסטוריית הטיפולים, נסיעת מבחן ועוד. תתכוננו להיות מוצפים, אבל יחד עם זאת הקפידו לבדוק היטב את מה שאתם רוכשים ולא להתחייב להצעה הראשונה שתקבלו.

 

אנשים אנשים

בסופו של דבר, כל עסקת מכירה מתחילה ומסתיימת באנשים. אתם יכולים לרכוש רכב מחברה ונציג המכירות שלה יהיה אמין, אחראי ורציני, אך חשוב לזכור כי זוהי עבודתו והרכב המוצע לכם מעולם לא היה בבעלותו. בנוסף, מחוייב הסוכן להציג בפניכם דו"ח בדיקה של הרכב והיסטוריית טיפולים אך במקרים רבים מי שבוחן את הרכב וכשירותו עובד במכון המקושר לחברה, כך שהשקיפות לא בהכרח אמיתית.

רכישת רכב מאדם פרטי לעומת זאת, מחייבת הרבה יותר אמון ואם מדובר ברכב יקר – חשוב לבצע בדיקה במכון ולוודא מהו מצבו האמיתי של הרכב.

 

לסיכום, רכישת רכב אינה עניין של מה בכך ובפרט בתקופה זו בה שוררת אי ודאות כלכלית רבה. יחד עם זאת, באם החלטתם לרכוש אחד, רכב משומש או מיד שניה הוא בהחלט אופציה שכדאי לשקול ולא משנה היכן וממי אתם קונים אותו – תמיד יש מקום להתמקח, כל עוד זה במידה. בסופו של דבר עסקה טובה היא כזו ששני הצדדים מרוויחים ממנה.

בהצלחה!

 

קרדיט לתמונה: Shutterstock

 איתמר גולדשטיין טיפול רגשי
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
האחים תמם עבודות איטום
רישום עסקים לאתר
המלצות טיולים בארץ