למדו את הילדים להיות אחראים ועצמאים - התחילו בקטן

 

ילדים עצמאים ואחראיםהשאיפה של הורים רבים, היא שהילד או הילדה שלהם יגדלו להיות אחראיים ועצמאים מגיל צעיר ויוכלו לעשות דברים בעצמם, מבלי שיזדקקו לעזרתם, כמובן בקצב התקדמות שיהיה דומה לגיל שלהם. כך הם לא יהיו תלויים בהם, ויוכלו להתפתח לכיוונים שונים, על פי בחירתם.

 

באופן טבעי, ילדים זקוקים להורים שלהם בשביל לבצע פעולות סטנדרטיות, בסיסיות. אך עם השנים, גובר אצלם הצורך לעשות את הדברים לבד, הם רוצים לעשות את הדברים בעצמם בשביל "להרגיש גדולים", ההורים פחות יכולים לעזור ולעשות את הדברים עבורם, מה עוד שהחיים מובילים אותם אל מקומות ומצבים בהם עליהם לפעול באופן עצמאי. ככל שיתחילו בכך בגיל צעיר יותר, כך יהיה להם קל יותר לנהוג כך גם בבגרותם.

 

למה חשוב ללמד את הילד להיות אחראי ועצמאי

ישנן שלוש סיבות מדוע חשוב מאוד ללמד את הילד להיות אחראי ועצמאי.

סיבה ראשונה, כך הילד לומד לעשות את הדברים לבד ואף אחד לא צריך לעשות אותם בשבילו. זה נכון בבית וזה נכון במקומות אחרים. כשהילד יודע לעשות את הדברים בעצמו, החל מדברים קטנים כמו להתלבש לבד וכלה בדברים קצת יותר מורכבים, כמו למשל להכין לעצמו אוכל, אז הוא גם יכול לעשות את זה מתי שהוא רוצה וצריך וגם ההורים יכולים להיות משוחררים לעשות דברים אחרים.

 

סיבה שנייה, ילד שלומד להיות עצמאי ואחראי מגיל צעיר, מפתח חוש ביקורת טוב יותר, הוא לומד להתמודד עם טעויות, לומד לקחת אחריות על הטעויות ולתקן אותן. הוא לא גדל בתחושה שהכל מגיע לו או שהוא לעולם לא אשם. זה חשוב לתהליך החיברות וזה בוודאי חשוב לתהליך ההתפתחות שלו.

 

סיבה שלישית, ילד עצמאי, אחראי, הוא ילד הרבה יותר סקרן, ילד שלא מפחד להתמודד עם דברים, מוכן לקחת על עצמו עבודות ופרויקטים, בבית או בבית הספר, ובשלבים מאוחרים יותר, הוא ירצה לעשות את הדברים בדרך שלו. זה יכול לעזור לו לפתח חשיבה מקורית, זה בוודאי יעזור לו להתנהל טוב יותר בעולם, בין אם זה בעבודה, זוגיות או כל דבר אחר. הוא יגיע מוכן יותר לעולם.

 

כיצד מלמדים את הילד להיות אחראי ועצמאי?

מגיל צעיר, אפשר לגדל את הילד להיות עצמאי ואחראי, ואין צורך לחכות שיגדל לשם כך. זה יכול להיות בדברים פשוטים וקטנים, החל מכך שאנחנו יכולים לבקש ממנו להביא ולהחזיר צעצועים אחרי שהוא מסיים לשחק איתם, ללכת בעצמו לשירותים ולא לחכות שאנחנו ניקח אותו, לבחור בעצמו את הבגדים שלו ולהתלבש לבד, ובשלב מתקדם יותר לסדר את החדר שלו בעצמו ולא לחכות שאנחנו נעשה זאת בשבילו.

 

כשהילד יגדל מעט וזה יהיה אפשרי מבחינה בטיחותית או מבחינות אחרות, נוכל להציע לו שיכין את הכריכים של הבוקר בעצמו, כשאנחנו לידו ואם הוא ירצה לקחת משהו לאכול (כל עוד זה לא כרוך בשימוש בסכינים או דברים מסוכנים), נציע שהוא יעשה את זה לבד. ככל שהוא יגדל, כך נוכל להציע לו לעשות עוד ועוד דברים לבד.

 

אך מעבר למעשה, אנחנו יכולים ללמד אותו להיות עצמאיים גם בחשיבה. כלומר, לחשוב בעצמו על דברים. דרך משחקים, דרך ספרים, דרך אמצעים אחרים שיכולים לעזור לו בכך. ככל שהוא יפתח חשיבה עצמאית, הוא יוכל לראות את הדברים אחרים, בצורה שמטיבה עמו. עם הזמן הוא יפתח גם רעיונות וגישות חשיבה מקוריות, שונות מאיתנו. כשזה יקרה, נוכל לדעת שהצלחנו והילד שלנו עצמאי במעשה ובחשיבה.

 

 

 

 

פרסום מאמרים וכתבות

מעוניינים לפרסם מאמר באתר המלצה? 

חייגו 0722-400-400

או שלחו מייל ל info@hamlatza.co.il ונחזור אליכם בהקדם

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

 

 

 

 

 

 

רישום המלצה חדשה
רישום עסקים לאתר
המלצות טיולים בארץ
המלצות טיולים בארץ
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה