חיות מחמד אקזוטיות – טרנד או תופעה קיימת

כשרובנו חושבים על חיית מחמד אנחנו מדברים על הכלב או החתול שלנו. במקרים אחרים, אולי על הדגים באקווריום. אבל מסתבר שכיום הולכת ומתרחבת המגמה של אימוץ בעלי חיים אקזוטיים יותר. כן אפשר לקרוא אקזוטי גם לאוגר או לארנבת, לשרקן ואפילו לתוכי, אבל יש עוד רבים וטובים אחרים שרובנו לא העלו על דעתם את האפשרות לישון איתם כפיות בלילה.

למה לגדל בעל חיים

לגידול חיית מחמד בבית יתרונות רבים, במיוחד כשמדובר בגידולן של אלו לצידם של ילדים. מחקרים פסיכולוגיים רבים הראו כי חיית המחמד דואגת לחזק את הביטחון העצמי של הילד. אהבה ונתינה ודאגה לאחר הם רגשות שילד יכול לפתח כלפי חיית המחמד שלו, ואף לזכות באהבה בחזרה לפחות כשמדובר בבעלי החיים הקונבנציונאליים כמו חתול או כלב. גם תחושת האחריות האישית של הילד מתרחבת והוא למד לדאוג לעוד מישהו מלבד לעצמו. וכמובן, כשמדובר גם בילדים אך גם במבוגרים יכולה חיית המחמד להפיג ואת תחושת הבדידות האישית.

אילו בעלי חיים נחשבים לאקזוטיים

לובסטרים כחולים, טרנטולות, נחשי צפע, צפרדעים, ציפורים נדירות, שרקנים, קויות, ארנבונים, צ'ינצ'ילות, חמוס, צבים סודנים ואפילו חילזון אפריקאי. כן זוהי רשימה חלקית בלבד של חיות המחמד האקזוטיות שניתן למצוא כיום בשוק.

מה אפשר לדעת עליהם? ובכן, קחו לדוגמה את הארנבונים שהם חיות מחמד פופולאריות. בניגוד לכלבים או לחתולים אין צורך לחסן אותם. אבל למרות זאת כדאי מאד שתיקחו אותם לווטרינר לבדיקה פעם בשנה פשוט כדי לוודא שהם בריאים. לארנבון תוחלת חיים של עד שש שנים לערך, והם מתרבים גם בשבי. אלא שארנבונים לדוגמה, רגישים מאוד לחום והקיץ הישראלי עלול להיות ממש מסוכן עבורם.

בארצות הברית לעומת זאת חיית המחמד השלישית לאחר הכלב או החתול היא החמוס. הבעיה העיקרית שעומדת בפני בנלי החמוס היא הריח האופייני לו. ריח זה מופרש מבלוטות השומן שנמצאות בכל חלקי גופו, שתיים מהן נמצאות בסמוך לפי הטבעת שלו והן מפרישות ריח בעת סכנה. ריח שמתנדף בתוך מספר דקות. סירוס ועיקור של החמוס ימנעו את הריח הזה. עבור הזכר משמעו הפסקת הפרשת ההורמונים ויתר שומן לפרווה שלו שהופכת ליפה יותר. ואילו עיקור עבור הנקבה משמעו חיים. שימו לב שחמוסה מיוחמת שאינה מורבעת עלולה למות ב- 90% מהמקרים בעיקר בעקבות אנמיה.

כמה זה עולה והיכן אפשר להשיג

החדשות הן שזה עולה ואפילו לא מעט לרכוש בעלי חיים אקזוטיים. בנוסף, יש צורך לעיתים בציוד מיוחד כמו כלובים, נסורת וכדומה. אלא שיש מי שמצביע על כך שהעלות מתקזזת בסופו של דבר מאחר מול טיפול בבעלי החיים כמו כלב או חתול מאחר ואין צורך בחיסונים או בביקורים תמידיים אצל הוטרינר. שימו לב שמחירה של חיית מחמד אקזוטית, נחש לדוגמה, עשוי להקבע על פי מידת הנדירות, מאידך חיות נדירות כאלו יתקשו לשרוד בטבע.

ישנן מספר יבואנים של בעלי חיים אקזוטיים, לרוב מומלץ לפנות אל מי שמגדל בעלי חיים אלו באופן פרטי באמצעות האינטרנט, ובפורומים השונים, ופחות לפנות לחנויות.

הקשר עם המטפל

יש לזכור כי בניגוד לכלב או לחתול, חלק מחיות המחמד האקזוטיות הללו אינן נקשרות לבני האדם. לאחר שהתחשבתם בכל הגורמים הנ"ל, גידול חיית מחמד אקזוטית הינו מומלץ בהחלט. אולם בהחלט מדובר בחיות מעניינות, משעשעות שיכולות להיות ידידותיות לבעליהן. כמו האיגואנה, שהפכה בשנים האחרונות לחיית מחמד מבוקשת, או התוכי שיכול לתקשר באופן מילולי עם בעליו.

המלצות טיולים בחול
רישום עסקים לאתר
המלצות טיולים בארץ
פרסום עסקים איכותי בגוגל ובאתר המלצה
רישום המלצה חדשה